زن و شوهر به علت برخی مسائل در آغاز زندگی و برای این که زندگی مشترکشان متلاشی نشود عیوب همدیگر را نادیده می گیرند . ذوق و سلیقه های شخصی ، طرز فکر ها و برداشت های خود را از امور مخفی نگه می دارند ، ولی این امر همیشه به این شکل باقی نمی ماند و بالاخره روزی آشکار خواهد شد .طبق نظر مشاور پیش از ازدواج در بررسی درگیری ها به دوسته علت بر می خوریم که عواملی از آن مربوط به دوران پیش از ازدواج و عواملی از آن مربوط به دوران پس از ازدواج است که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم .

عوامل مربوط به قبل از ازدواج :

بسیاری از پیش بینی ها برای پیشگیری از درگیری ها و اختلافات می بایست از قبل صورت می گرفت اگر پیش از ازدواج دو زوج جوان درباره زندگی مشترکشان  می اندیشیدند و اطلاعات کافی را به دست می آوردند می توانستند در مواجه شدن با مشکلات آن ها را به درستی حل کنند . از عوامل موثر در این دوران به موارد زیر اشاره می کنیم .

عدم آشنایی ها :

ازدواج امری است که در آن فرصت کافی لازم دارد تا طرفین یکدیگر را به میزان لازم بشناسند و از حدود فکر و زندگی و معاشرت هم آگاه شوند . محبت ها و معاشرت های قبل از ازدواج هر چند بسیار غنی باشد باز هم بسیاری از مسائل می تواند نا آشنا باقی بماند . اما از سویی بیاری از افراد بدون هیچ شناختی از یکدیگر ازدواج می کنند و این نوع ازدواج رابطه ای با دور نمایی مبهم بنا می کند . 

عدم مشورت :

نداشتن تجربه در رابطه با ازدواج برای بسیاری از افراد ممکن است رابطه آن ها در آینده را با مشکل مواجه کند و به همین دلیل برای یادگیری مهارت ها و آشنایی با بسیاری از مسائل ازدواج باید با لیست مشاوران مراکز روانشناسی آشنا شده و انتخاب کرده و در این خصوص مشورت کنید . 

دور نمای اشتباه از زندگی :

بسیاری از گرفتاری ها و دلگیری ها به این خاطر است که جوانان برای دنیای پس از ازدواج جنبه های رویایی را در نظر می گیرند و زمانی که وارد زندگی مشترک واقعی می شوند با بسیاری از ناکامی ها مواجه می شوند .

فریبکاری ها :

گاهی درگیری های زوجین به خاطر فریبکاری های قبل از ازدواج است ولی بعد از این که زیر یک سقف می روند و بسیاری از مسائل و مشکلات و رفتار ها رو می شود درگیری ها نیز افزایش می یابد .

مشاوره آنلاین نشان می دهد که توجه به ظواهر ، ازدواج اجباری و تحمیلی ، تکیه به مصلحت ، یکسونگری ها از مواردی هستند که به درگیری و نزاع در بین زوجین منجر می شود .

عوامل مربوط به بعد از ازدواج :

طبق نظر مشاوران مطب های روانشناسی مسائلی وجود دارند که مربوط به دوران پس از ازدواج هستند که در نهایت مشکلاتی را در رابطه به وجود می آورند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم .

عدم آگاهی به رموز زندگی مشترک :

هر زندگی مشترکی نیازمند رسیدگی و توجه مداوم می باشد و اگر که آن را نادیده بگیریم دچار بسیاری از مشکلات و درگیری ها خواهد شد . توجه نکردن به مهارت ها و رموز زندگی مشترک باعث سردی و دلزدگی در روابط می شود این عاملی برای بسیاری از مشکلات دیگر خواهد شد . باید بگوییم که هر رابطه ای با برخی از مشکلات رو به رو می باشد و نمی توان رابطه ای بدون مشکل پیدا کرد اما آن چه که اهمیت دارد تلاش برای حفظ آن رابطه می باشد و برای کسب آگاهی می توان با تلفن روانشناس تماس بگیرید و یا به صورت حضوضری از خدمات مشاوره بهره مند شوید .

رفتار های افراد :

فزون طلبی ها ، عیب جویی ها ، یرزنش های بیجا ، هوسمندی ها و ... می تواند رابطه یدو فرد را بسیار از هم دور کند و بسیاری از سوء تفاهم را ایجاد کند . استفاده از الگو های رفتاری صحیح و مثبت در رابطه بسیار ضرورت دارد .

دخالت دیگران :

زمانی که زوجین با مشکلاتی رو به رو می شوند ممکن است که آن ها به خانواده و دیگر بستگان خود مطرح کنند و آن ها راه حل های نا مناسبی را بیان کنند و وضع را خراب تر کنند و مشکلات نیز دو چندان شود . حرف های اطرافیان با قضاوت بوده و مشکلی را حل نخواهد کرد از این رو زوجین باید خودشان مشکلاتشان را حل کنند و یا از یک متخصص کمک بگیرند زیرا چنین فردی بدون قضاوت حرف های شما را می شنود و راه حل های لازم را مطرح می کند .

احساس ناکامی :

ممکن است که زوجین یک سری خواسته ها و توقعاتی را از هم داشته باشند و زمانی که این نیاز ها رفع نشوند دچار ناکامی و ناراحتی می شوند این در رابطه آن ها تاثیر می گذارد و ممکن است که با تعارضاتی همراه باشد از این رو بیان کردن خواسته ها و اولویت آن ها بسیار مهم است اما باید به این نکته اشاره کنیم که منظور ما خواسته ها و توقعات غیر منطقی نیست . بسیاری از موارد دیگر هستند که می تواند رابطه را تحت تاثیر قرار دهد و از این رو یاد گرفتن الگو های صحیح رفتاری و مهرات های زندگی زناشویی شزایط بهتری را در ازدواج رقم خواهیم زد .