شاید یکی از اولین سوال هایی که ذهن افراد را درگیر کند این است که چرا این اتفاق افتاد و چرا همسرم این کار را کرد؟ دلیل برخی از خیانت ها به گذشته افراد مربوط می شود مانند سابقه بی وفایی والدین و یا طرز تفکری که فرد نسبت به جنس مخالف دارد و در برخی موارد هم مربوط به خود ازدواج است. طبق نظر بهترین مشاور خانواده خیانت یکسان نیست و ممکن است در برگیرنده هیجانات شدید و همراه و یا بدون رابطه جنسی باشد و یا نوعی دلبستگی باشد. برای برخی بی وفایی همسر بسیار آسیب زننده و ویرانگر است و این نکته را باید در نظر داشت که هر رابطه خارج از ازدواجی می تواند نوعی بی وفایی محسوب شود.

دلایل دخیل در بی وفایی و خیانت چیست؟

بر اساس مطالعات مشاوره ازدواج خوب در تلاش برای فهمیدن علت داشتن روابط فرازناشویی برخی از دلایل که بیشتر از بقیه در ان دخیل هستند را بیان می کنیم که شامل ندانستن مفهوم عشق، ناتوانی از مبادله عواطف و نیاز ها، نداشتن مهارت حل مسئله، ناتوانی از انطباق با علایق و نیازهای فردی دیگر،نداشتن شناخت صحیح از فردی که با او ازدواج کرده اید، نا توانی از کنار آمدن با تفاوت و مسائل قومی، داشتن انتظارات غیر واقعی از ازدواج، کنجکاوی جنسی، تفاوت هابی زیاد ، اعتیاد به رابطه جنسی، خستگی و نداشتن هیجان در زندگی مشترک، غرق شدن در مشغله های روزمره و توجه نکردن به همسر هستند. 

نظریه بحران زندگی:

در زندگی اتفاق هایی مانند خرید خانه، ازدواج، بچه دار شدن، ترفیع در کار و ...به عنوان نقطه عطف هستند که باعث رشد و مسئولیت پذیری افراد می شود و همچنین افراد ممکن است رویدادهای دردناکی را مثل از دست دادن فرزند، طرد شدن از طرف همسر، از دست دادن والدین، بی کار شدن و .... را تجربه کنند. هر یک از رویداد های بالا چه مثبت و چه منفی میزان استرس را برای فرد به دنبال دارد. اگر هر یک از زوجین با یکدیگر راجع به این مسائل صحبت کند، هیجان و تنش کمتر می شود و روابطشان رضایت بخش تر می شود خود افشاسازی، گفتگوی صریح، بیان نا امیدی ها، صحبت از خشنودی ها و نا خشمودی ها و موارئی از این قبیل از جنبه های صمیمیت هستند. 

بحران میانسالی:

بر اساس گفته‌ی روانشناس مشاور افراد در دوران میانسالی به گذشته خود بر می گردند و به دستاورد ها و شکست هایشان فکر می کند و یا به حقایقی دردناک زندگی شان توجه بیشتری نشان می دهند و فکر می کنند که انسان کاملی نیستند و یا همسر و فرزندشان کامل نیست و یا فکر می کنند که اوضاع بدتر خواهد شد .  و یا بحران آشیانه خالی که فرزندان خانه را ترک می کنند و و رسیدن به اوج که فرد به موقعیتی که آرزو داشته رسیده است و ممکن است دست نیافتن به موقعیت های بالاتر موجب افسردگی و هراس در آن ها شود. این بحران ها سبب اضطراب و افسردگی می شوند  و زمانی که با آن ها درگیر هستند به دنبال یافتن آرامشی هستند و آن را در بی وفایی می بینند.

شایستگی:

باور این که ازدواج باید تمام نیازهای افراد را برطرف سازد و یکی از این نیاز ها توجه مستمر به همسر است. زمانی که زوجین سال های طولانی را با این باور زندگی کنند به دلیل ارضا نشدن نیازشان به دنبال رابطه ای دیگر می روند.

اعتیاد جنسی:

اعتیاد جنسی یعنی نیاز وسواسگونه به درگیر شدن در تجارب جنسی است. این مورد فرد فقط به دنبال روابط عاشقانه نیست و شامل روابط جنسی نیز هست. 

خیانت کاوش گرایانه:

در این خیانت فرد داوطلبانه و حساب شده عمل می کند و شخص عمیقا متوجه شده است که در ازدواجش شکاف های زیادی وجود دارد ولی به وض.ح تصمیم خود را نگرفته است که در این ازدواج بماند یا نه. 

روابط عاشقانه مثلثی:

برخی از افراد به دلیل ترس از پیامدهای اقتصادی جدایی، تاثیرات نا مطلوب جدایی به فرزندان و والدین و... به زندگی نا شاد خود ادامه می دهند و به دلیل ادامه دادن به این ازدواج افراد احساسات منفی پیدا می کنند و در این شراسط فرد دیگری پیدا می شود که نیازهای برآورده نشده او را که در زندگی مشترک ناکام مانده ارضا می کند و این افراد اعتقاد دارند که نفر سوم ضامن بقا و تداوم رابطه ناشادشان است. 

خیانت به دلیل تلافی:

گاهی زوجین خیانت را پاسخی تلافه جویانه به رفتارهای همسر می دانند و هدف از آن ضربه زدن به همسر و تلافی کارهای او می باشد .

خیانت به دلیل هویت جنسی:

بسیاری از مردم با احساسات تعارض آمیز در رابطه با هویت جنسی شان بزرگ می شوند. و برای بسیاری از افراد این مسئله به صورت بحران در دوره نوجوانی در می آید که در ازدواج و پایداری آن نقش خواهد گذاشت.

خیانت برای پایان ازدواج:

در برخی روابط فرازناشویی زوج درگیر رابطه عشقی با فردی دیگر آماده است که تصمیم نهایی خود را بگیرد اگر چه همسرش از این موضوع بی خبر است و به دنبال آماده کرده همسر برای پایان ازدواج هستند و معمولا مشکلات ازدواجشان را دلیلی برای رابطه سوم ذکر می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران مطب روانشناسی در تماس باشید زیرا که پیدا کردن دلایل خیانت باعث باز شدن آگاهی و جلوگیری از بسیاری خطرهای مربوط به زندگی مشترک می شود.