آرون بک، در زمینه شناخت درمانی معتقد است که مهم ترین علت مشکلات زناشویی و روابط انسانی، سوءتفاهم و خطاهای شناختی و افکار خود به خودی است. به اعتقاد او تفاوت در نحوه ی نگرش افراد باعث بروز اختلافات و پیامدهای ناشی از آن می شود. و همچنین یکی دیگر از مهم ترین علل اختلافات زناشویی، انتظارات متفاوت زن و مرد از نقش یکدیگر در خانواده است. بیشتر زوج ها درباره‌ی دخل و خرج خانواده، نگه داری فرزندان، اوقات فراغت، تقسیم کار در خانواده و .... باورها و نگرش های مختلفی دارند. بر اساس مطالعات مرکز مشاوره طلاق زوجینی که از نظر زمینه های فرهنگی، قومی و ... با هم تفاوت دارند، انتظارات و باورهایشان در مورد روابط زناشویی نیز متفاوت است. اگر که زوجین قادر باشند نقاط قوت و تفاوت هایشان را در نظر بگیرند، می توانند مشکلات ارتباطی خود را حل کنند. 

تفاوت های جنسیتی:

عامل دیگر تفاوت های جنسیتی است. بین نحوه ی بروخورد زنان و مردان در رابطه با یکدیگر، تفاوت های مهم وجود دارد. برای مثال، زنان نسبت به مردان احساس نارضایتی بیشتری در زمینه های کمبود عاطفی دارند و هنگام صحبت درباره ی مسائل ارتباطی، با هیجان بیشتری سخن می گویند. تعازض بیشتری بین کار و وظایف خانوادگی احساس می کنند و همچنین برخی از مطالعات نشان می دهد که تجربه ی صمیمیت در زنان و مردان متفاوت است و به این صورت است که معمولا زنان خود افشاگری را به عنوان صمیمیت می شناسند و مردان هم معمولا داشتن فعالیت های مشترک را به عنوان صمیمیت می شناسند. و بر اساس مواردی که گفتیم وجود اغراق زیاد، انعطاف ناپذیری و .. باعث بروز اختلال در ارتباط می شود و مشکلاتی را در رابطه زناشویی ایجاد می کند.

سندروم آشیانه‌ی خالی:

طبق نظر بهترین مشاورین روانشناس در زمینه‌ی مشکلات زناشویی زوجین در دوره های مختلف زندگی، این مشکلات در دوران میانسالی از شدت وحدت بیش تری برخوردارند، زیرا زوج هایی که در سنین میانسالی هستند با تعدادی انتقال های مهم و منحصر به فرد مواجه می شوند که بر مشکلات آن ها اقر می گذارد. دوران میانسالی زمانی است که بسیاری از زوج ها با مسئولیت مراقبت از والدین سالمند خود رو به رو هستند و این مسئولیت برای روابط زوجین تاثیر منفی دارد. و همچنین در این دوران فرزندان زوجین ازدواج می کنند و والدین تنها می شوند. این انتقال که در اصطلاح سندروم آشیانه خالی نام دارد و می تواند عاملی برای افزایش مشکلات زناشویی باشد. و همچنین یائسگی یک انتقال دیگر در زندگی فرد به حساب می آید که بر رضایت زناشویی اثر می گذارد و حالات خلقی از قبیل خشم، اضطراب و افسردگی همراه است. 

رویدادهای زندگی:

رویدادهای زندگی به تحولات رشدی و تغییر یافتن موقعیت هایی که زوجین با هم و یا به صورت فردی با آن مواجه می شوند اشاره می کند. اگر در دورانی از زندگی استرس زیاد باشد، مثلا در آغاز دورع زناشویی، بارداری و فرزند پروری، بیماری شدید یا مرگ عزیزان، دوره نوجوانی فرزندان، و همانطور که در بالا هم گفتیم ازدواج و ترک فرزندان ، خیانت و جدایی، بازنشستگی و .... که از رویدادهایی هستند که با ایجاد آشفتگی در رابطه همراه است.

یهداشت روانی و جسمی:

ارتباط میان ناراحتی روانشناختی و عدم رضایت زناشویی در بیماران متاهلی که طیف وسیعی از مشکلات روانشناختی را تجربه می کنند به اثبات رسیده است در میان اختلالات روانشناختی عمده افسردگی به طور وسیع تری مورد بررسی قرار گرفته و نشان داده که با آشفتگی رابطه زوجین رابطه قوی دارد. همچنین ارتباط قوی بین اختلالات اضطرابی و آشفتگی زناشویی اثبات کرده اند و همچنین افرادی که روابط رضایت بخش و حمایت کننده دارند، احتمال کمی وجود دارد که مبتلا به بیماری سختی شوند و اگر هم بیمار شوند، سریع تر بهبود می یابند.

عملکرد جنسی:

رابطه جنسی با رضایت مداوم از رابطه پیوند دارد. همسران رضایتمند، همخوانی بیشتری میان فعالیت جنسی که خواهان آن هستند و فعالیت جنسی که تجربه می کنند گزارش می کنند. و همچنین برای مردان و هم برای زنان، رضایت از رابطه جنسی به طور معنا داری با سطح کارکرد خانواده ارتباط دارد. رابطه جنسی کم و نا خوشایند، منشا تعارض بین زوجین مشکل دار است و از طرفی مشکلات جنسی اغلب به خاطر ارتباط ضعیف در زندگی زناشویی است و درمان مشکلات جنسی نزد دکتر متخصص سکس با کمک به زوج ها برای بهبود رابطه کلی آن ها همراه است. 

مواردی که گفتیم چندین مورد از مشکلات زوجین است که سبب بروز مشکل و اختلافاتیدر زندگی مشترک آن ها می شود اما زوجین برای این که بتوانند زندگی رضایتبخش و لذت بخشی را در کنار شریک عاطفی خود داشته باشند باید چگونگی حل مشکلات و حل مسائل را یاد بگیرند و همچنین سازگاری، انعطاف پذیری و پذیرش خود را تقویت کنند. بی توجهی به موارد گفته شده احتمال طلاق عاطفی و طلاق قانونی را افزایش می دهد و برای جلوگیری از آن باید زوجین تلاش لازم را جهت بهبود رابطه شان انجام دهند. برای این منظور می توانید با مطب مشاور خوب در ارتباط باشید.