خانواده به عنوان بنیان اصلی هر جامعه ای می باشد زیرا که افراد در آن رشد می کنند و والدین با استفاده از اصول تربیتی صحیح کودکانی را پرورش می دهند که در نوجوانی و بزرگسالی به عنوان فردی که دارای سلامت روان می باشد و به احساسات و عواطف خود کنترل دارد و می تواند در موقعیت های مختلف عکس العمل مفیدی داشته باشد . اما گاهی وجود برخی چالش ها به زندگی خانوادگی افراد صدمه می زند و ممکن است به روابط آن ها لطمه وارد کند و بنیان خانواده را ضعیف کند . 

چه مواردی بنیان خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد ؟

طبق نظر مشاور خانوادگی مواردی هستند که بنیان خانواده را تحت تاثیر قرار می دهند و آن را ضعیف می کنند و ممکن است که افراد خانواده توانایی حل کردن این چالش ها را نداشته باشند و به عبارتی ندانند که در برابر مشکلات پیش آمده چه کنند و علت یابی کنند و برای آن راه حل مناسب را جهت بهتر شدن شرایط بیابند و در نتیجه خانواده را با مشکل مواجه خواهد کرد . وجود مشکل در هر فردی از خانواده به دیگر افراد تاثیر خواهد گذاشت و از این رو است که مشاور متخصص خانواده با استفاده از خانواده درمانی می تواند شرایط بهتری را در بستر خانواده ایجاد کند و به آن ها کمک کند که در جهت حل و بهبود شرایط فرد حمایت های لازم را به او ارائه دهند . از مشکلاتی که می توان در خانواده ها دید و اگر این بحران ها و مشکلات حل نشود آشوبی را ایجاد خواهد کرد . 

مشکلات ارتباطی :

بسیاری از ما انسان ها در روابط خود با مشکلاتی رو به رو هستیم به این منظور که گاهی اوقات اطلاعات کافی برای چگونه ارتباط بر قرار کردن در شرایط خاصی را نداریم و ممکن ایت با یک رفتار اشتباه ناراحتی هایی را برای خود و فرد مقابل ایجاد کنیم . به همین دلیل مراکز مشاوره ازدواج در تلاش است تا این مهارت های ارتباطی را به افراد آموزش دهد تا بتوانند در شرایط بغرنج به بهترین شکل و موثر ترین حالت رفتار کنند . به عبارتی در زندگی روزمره ما رفتار هایی در برخورد با دیکران انجام می دهیم که ممکن ایت مناسب نباشد و مشکلاتی را ایجاد کند اما از آن جایی که پیوسته از این رفتار استفاده شده به آن عادت کردیم ولی دکتر روانشناس خوب این رفتار های اشتباه را شناسایی می کند و به فرد کمک می کند تا این رفتلر های اشتباه را به مرور زمان و در طی جلسات مشاوره و تمرین های خانگی حذف کرده و یا آن ها را کمتر کند و همچنین رفتار های صحیح و مناسبی که می تواند شرایط مطلوبی را برای فرد ایجاد کند را جایگزین می کند و خود فرد متوجه خواهد شد که این رفتار ها به میزان زیادی بر روابط او اثر  ثبتی گذاشته است . همچنین زوجین در زندگی مشترک خود ممکن است از رفتار های اشتباهی استفاده کنند برای مثال سرزنش کردن مداوم ، قضاوت کردن ، بی احترامی و ... که چنین مواردی آسیب بسیار فراوانی وارد می کند و روابط را به شدت تخریب می کند و افراد کوچک تر خانواده چنین رفتار هایی را از والدین خودالگو می گیرند و ممکن است در آینده چنین مسائلی را خود نیز تکرار کنند . از این رو والدین در خانواده با استفاده از روش های صحیح ارتباطی می توانند فرزندان خوبی را تربیت کنند و الگوهای مناسبی برای فرزندان خود باشند زیرا که کودکان با استفاده از مشاهده بسیاری از رفتار ها و آداب را فرا می گیرند و نمی توان از آن جلوگیری کرد و به همین دلیل والدین باید ابتدا روابط بین خودشان را تحکیم ببخشند . 

مشکل در حل مسئله :

زمانی که خانواده ای با چالشی مواجه می شود و نمی تواند آن را ارزیابی کند و راه حل مناسبی برای آن پیدا کند کمک گرفتن از یک فرد بی طرف و آگاه می تواند بسیار مناسب باشد . مطرح کردن مشکلات و بیان آن ها بسیار مهم است و زمانی که هر فردی از دیگری نارحت می شود و یا مشکلی ذهن او را درگیر کرده است باید در زمان مناسب و به شیوه های درست بیان شود . زمانی که زوجین از مشکلات خود با یکدیگر صحبت کنند و به دنبال راه حلی برای آن باشند و در جهت ایجاد تفاهم و نقطه نطر مشترک برای موضوع تلاش کنند می توانند شرایط بهتری را برای خانواده رقم بزنند . زمانی که مشکلات و ناراحتی ها در خانواده و بین افراد مطرح نشوند بعد از گذشت زمان به میزان آن افزوده شده و این حجم بالایی از ناراحتی می تواند خشم ، عصبانیت ، انزجار ، فاصله گیری ، کاهش صمیمیت ، قضاوت های بی پایه و اساس را به دنبال داشته باشد از این رو پیشنهاد می شود تا زوجین پیوسته درباره ناراحتی و مشکلات خود با یکدیگر در زمان مناسب و بر اساس مهارت های ارتباطی مناسب نظیر شنونده خوب بودن و استفاده از ابزار های همدردی و همدلی و.... صحبت کنند . بر اساس مطالعات انجام شده در زمینه مشاوره سکس به این نتیجه رسیده اند که افراد  مشکلات جنسی ، نارضایتی های رابطه جنسی و این قبیل موضوع ها کمتر صحبت می کنند و این خود موجب آسیب رسیدن به بنیان خانواده خواهد بود زیرا که وجود مشکلات این چنینی در رابطه و بیان نکردن آن ها در صمیمیت زوجین تاثیر بیسیار فراوانی می گذارد و زمانی که به حل و مطرح کردن این مشکلات اقدام نشود زندگی مشترک را با خطر مواجه خواهد کرد .