افراد دارای شخصیت هیستریونیک در موقعیت هایی که در مرکز توجه قرار ندارد ، راحت نیست . و تمایل به رفتار های سطحی دارد که به سرعت نیز تغییر می یابند و همچنین از ظاهر خود برای جلب توجه دیگران استفاده می کند و صحبت او احساس بر انگیز و فاقد جزئیات بسیار است و رفتار هایش بیشتر نمایشی و اغراق آمیز است و روابطش را بیش از آن چه که هست صمیمانه و پر شور ارزیابی می کند . 

شخصیت نمایشی :

طبق گفته ی مشاورین خوب طبل تو خالی برای توصیف این افراد بسیار مناسب است و این افراد سر و صدای زیادی دارند و در درون چیزی ندارند . و آن چه که در این افراد قابل مشاهده است ، هیجانی بودن آن ها است و همچنین پیوسته به دنبال این هستند که در مرکز توجه قرار داشته باشند . و اگر که احساس کنند که در مرکز توجه نیستند عصبانی خواهد شد . همچنین چنین افرادی ظاهر و رفتار غیر متعارف دارند و نسبت به ظاهر خود حساسیت ویژه ای دارند و لباس های تحریک کننده می پوشند تا توجه دیگران را به خود جلب کنند . این افراد در حالت کلی به دنبال تحسین ، توجه و تمجید هستند و اگر چنین چیزی را نداشته باشند ، تمام تلاش خود را می کنند تا آن را ایجاد کنند . این گونه افراد عاشقانه مهمانی هستند تا به گونه ای خودشان را به نمایش گذاشته و با انجام برخی رفتار های غیر متعارف توجه همه را به سوی خود جلب کنند . می توان گفت که رفتار آن ها اغراق آمیز ، افزاطی و ظاهرشان پر زرق و برق است . ظاهر و رفتار های او این را نشان می دهد که نیاز شدید به توجه دیگران دارد . و این کار های تحریک کننده و توجه بر انگیز فقط به دنبال جذب همسر یا نامزدش نیست و سعی دارد که هر فردی را به خود جذب کند .

رابطه ی عاشقانه برای شخصیت نمایشی چگونه است ؟

بر اساس تحقیقات مشاوره تلفنی رابطه ی عاشقانه برای شخصیت نمایشی یک نوع بازی به شمار می رود و عمیقا شیفته ی رابطه ی عاطفی هستند ولی باید گفت که رابطه ی آن ها سطحی خواهد بود و آن ها به سرعت عاشق می شوند و تصویری افسانه ای از عشق در ذهن خود دارند که به نظر دیگران کودکانه و حتی احمقانه است .

احساس صمیمیت با دیگران به شکل سریع از ویژگی های شخصیت نمایشی است . و همچنین آن ها دوست دارند به دیگران نشان دهند که با افراد مشهور در ارتباط هستند و این از دیگر شیوه های آن ها به منظور جلب توجه است . از نظر آن ها رابطه ابزاری است که آن ها از طریق آن توجه مورد نیاز خود را از محیط دریافت می دارند . 

شخصیت های نمایشی در زندگی واقعی بازیگر های خوبی هستند و در هر لحظه می توانند نقش لازم را به خوبی ایفا کنند . چنین چیزی را می توان در شیوه ی سخن گفتن و نحوه ی رفتار نمایشی آن ها مشاهده کرد .طبق نظر روانشناس مشاوره حرف های آن ها در عین نمایشی بودن ، غالبا سطحی و فاقد و محتواست . وقتی که به حضور نمایشی و سطحی آن ها در روابطشان با دیگران فکر کنیم ، در هنگام می توان درک کرد که تا چه حد حفظ روابط به مدت طولانی برای آن ها دشوار است . به همین دلیل در میان ان ها ازدواج ها و طلاق های پی در پی بسیار شایع است و تعداد اندکی از ان ها است که دارای ازدواجی طولانی مدت باشند . و این افراد نیاز دارند که هر بار از سوی افرادی تازه مورد تحسین و تمجید قرار بگیرند و به همین دلیل بودن با یک فرد ، به طور طولانی برایشان خسته کننده به نظر می رسد . 

در نهایت باید بگوییم که فرد هیستریونیک یا نمایشی ، به ندرت دارای افکار و نقطه نظر های شخصی است . او در تمام زندگی فقط در پی آن است که چگونه دیگران را تحت تاثیر قرار دهد . و فردی که پیوسته به فکر این است که دل دیگران را به دست بیاورد ، نمی تواند افکار و اعتقادات خاص خود را داشته باشد . و می توان گفت که آن ها بسیار تلقین پذیر هستند و به سادگی تغییر عقیده می دهند و به سرعت به دیگران اعتماد می کنند و با کمترین شواهد به حرف های آن ها ایمان می آورند . و حتی ممکن است که عقاید دیگران را به عنوان عقاید خود به زبان می اورند و در دفاع از عقاید خود به مشکل برمی خورند و اگر که عقایدشان مورد نقد شدید قرار بگیرند و آن ها را پذیرفته و عقاید خود را تغییر می دهند . برای کسب اطلاعات بیشتر در تشخیص اختلالات شخصیت می توانید با مشاوران بهترین کلینیک روانشناسی ایرانی در ارتباط باشید . زیرا که ویژگی های شخصیتی به شدت عملکرد فرد در زندگی مشترک و ارتباط های اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد .