تمام خانواده ها دارای مشکل هستند و در عین حال تمام خانواده ها نیز توانمند هستند. ما اغلب تاکید زیادی روی مشکلاتمان داریم ولی به اندازه کافی به توانمندی هایمان اشاره نمی کنیم و در واقع می توان گفت که اغلب افراد از توانمندی هایی که در خانواده هایشان دارند آگاه نیستند. نمی توانیم بگویمم که راهی برای ایجاد خانواده بی عیب و نقص وجود دارد و نمی توانیم خانواده های را پیدا کنیم که کامل باشد ولی می توانیم مواردی را شناسایی کنیم که در خانواده های شاد و از نظر عاطفی سالم می توان پیدا کرد. این ویژگی ها عبارت اند از:

پایبند به خانواده:

این که بدانید عضوی از خانواده هستید و به آن خانواده پایبند هستید و تعهد دارید و می توانید که برای استحکام آن تلاش کنید و در آن وفاداری و قابل اطمینان بودن و اعتماد و صداقت وجود داشته باشد و افراد به این ویژگی ها اهمیت قائل باشند و برای ایجاد آن ها تلاش کنند نشان از پایبندی به آن خانواده است.

قدردانی و محبت به یکدیگر:

بر اساس مطالعات بهترین مشاورین روانشناس مورد دیگر که می توانیم به آن اشاره کنیم، قدردانی و محبت به یکدیگر است. افراد با قدردانی و مهر به یکدیگر اهمیت می دهند و آن را بروز می دهند. قدردانی کردن و تشکر برای هر چیز بزرگ و کوچکی در خانواده می تواند میزان شادی و انرژی و صمیمیت خانواده را افزایش دهد. افراد خانواده باید بتوانند دوستی و صمیمیت را در خانواده زنده نگه دارند و از طرفی به فردیت یکدیگر احترام بگذارند و مواقعی را برای خود اختصاص دهند. از موارد دیگر که می توان در این ویژگی اشاره کردن دلسوزی و درک و همدلی یکدیگر است که در هر رابطه ای بسیار اهمیت دارد. 

ارتباط مثبت:

افراد هر خانواده ای باید بتوانند در مورد احساساتشان با یکدیگر صحبت کنند و همچنین یکی از موارد مهمی که می توان اشاره کرد تعریف و تحسین یکدیگر است. تحسین کردن می تواند رابطه ی بین افراد خانواده را لذت بخش کند و همچنین افراد انرژی بیشتری بگیرند و از همه مهم تر این که در حد امکان از هر گونه سرزنش جلوگیری شود زیرا بسیار تخریب گر است.

مصالحه کردن نیز یکی از مواردی است که می توانیم در این ویژگی بیان کنیم. در واقع افراد دارای تفاوت های بسیاری هستند و نگرش ها و تفاوت ها با یکدیگر فرق دارد. به همین دلیل به وجود آمدن اختلاف نظر ها کاملا طبیعی است و خانواده برای عبور از این چالش باید مصالحه کنند و انعطاف پذیر باشند و بتوانند در اختلاف هایشان نقطه مشترکی که برای همه مناسب باشد را پیدا کنند.

وقت گذرانی لذت بخش با یکدیگر:

طبق نظر دکتر متخصص سکس وقت گذراندن برای داشتن زمان برای با هم بودن است. زمانی که افراد با یکدیگر سپری می کنند باید با میفیت باشد. نمی توانیم بگوییم که در خانواده همه در خانه هستند و هرکسی مشغول کار خود است و بگوییم که با هم هستند. زمانی می توانیم بگویییم که افراد خانواده با یکدیگر وقت سپری می کنند که از سرگرمی های خوب و مشترک و لذت بخش استفاده می کنند و از معاشرت کردن با یکدیگر لذت می برند و همگی در اوقات فراغت مشارکت دارند و برای ایجاد آن تلاش می کنند.البته زمان این مشارکت و گذراندن وقت باید مناسب باشد.

توانایی تحمل فشار ها و بحران ها:

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره طلاق زندگی همواره با پستی و بلندی های زیادی همراه است و نمی توانیم آن ها را کنار بگذاریم و کنترل کنیم. ولی افراد خانواده برای عبور از این چالش ها باید توانایی لازم را داشته باشند. در واقع خانواده زمانی موفق خواهد بود که توانایی سازگاری با فشار روانی را داشته باشد و از طرفی قابلیت اطباق با شرایط را داشته باشد زیرا که در هر لحظه از زندگی ممکن است خانواده با شرایط جدید و بحران تازه مواجه شود. همچنین افراد خانواده به قدری باید توانمند باشند که از تغییرات پیش رو استقبال کنند و در مقابل آن ها انعطاف پذیری لازم را نشان دهند. زیرا که ما نمی توانیم جلوی بسیاری از تغیییرات و بحران ها را بگیریم.

ویژگی هایی که مطرح کردیم از مهم ترین مواردی بودند که برای داشتن خانواده قوی و مستحکم نیاز است. برخی از موارد هستند که باید تمرین و تکرار شوند تا به عنوان عادت های جدید در خانواده ایجاد شوند و همچنین همه افراد خانواده از آن بهره مند شوند و برای آن ها تلاش کنند. یادگیری بسیاری از این ویژگی ها از همان دوران کودکی می تواند بسیار موثر باشد. اگر که خانواده با عادت های اشتباه درگیر است می توانید با کمک عادت های صحیح را جایگزین عادت های اشتباه نمایید و رابطه را از شر بسیاری از مشکلات رها سازید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب مشاور خوب در ارتباط باشید.