امروزه تمرکز زیادی بر شناسایی نگرانی های سلامت روان در کودکان شده است . متخصصان سال های اولیه ی کودکی را به عوان یک دوره ی مهم در نظر می گیرند که در آن ارائه خدمات پیشگیری و درمان به کودکانی که در معرض خطرند و یا دارای انواع مشکلات اجتماعی ، هیجانی و رفتاری را نشان می دهند ضروری می دانند . این تمرکز برای پیشگیری و درمان زودهنگام مهم است . زیرا مطالعات روانشناسی آنلاین ایران نشان می دهد که این مشکلات که در اوایل زندگی نشان می دهند این مشکلات را علاوه بر کودکی بلکه در نوجوانی و حتی بزرگسالی نشان خواهد داد . و به همین دلیل پیشگیری و درمان زود هنگام می تواند بسیار سودمند باشد و برای بهبود آن ها و داشتن شرایط بهتر برای کسانی که در اطرافیان این کودکان هستند تلاش کرد .

اختلال پیش فعالی یا کاستی توجه :

طبق نظر مشاوران مطب روانشناسی خوب این اختلال به عنوان الگوی مداومی از بی توجهی و یا بیش فعالی تکانشگری تعریف می شود که در عملکرد یا رشد اختلال ایجاد می کند . این اختلال در سنین کودکی شروع می شود و نیاز دارد که قبل از سن 12 سالگی چند نشانه وجود داشته باشد و دیگر این که کودک باید در چند محیط این نشانه ها را داشته باشد و محدود به محیط خاص نباشد . بدیهی است که کودکان پیش دبستانی و مهد کودک به طور طبیعی نسبت به کودکان بزرگ تر ، کم توجه تر و فعال تر هستند . تشخیص این اختلال بیشتر در سنین مدرسه امکان پذیر است و زمانی که کودک بسیار کوچک است تشخیص این اختلال دشوار است . 

اختلال نا فرمانی مقابله ای و سلوک :

این اختلال به عنوان الگویی از خشم و عصبانیت و تحریک پذیری و بد رفتاری و نا فرمانی یا بد گویی تعریف شده است . افراد باید در هر دسته از رفتار ها حداقل چهار نشانه داشته باشد و این نشانه ها باید به مدت 6 ماه ادامه داشته باشد این اختلال در پسران شایع تر است و برای اولین بار در سال های پیش دبستانی خود را نشان می دهد . اختلال سلوک نیز الگوی رفتاری تکراری و مداوم تعریف می شود که در آن حقوق اساسی دیگران یا هنجار ها یا قوانین مهم اجتماعی ، متناسب با سن نقض می شود . پرخاشگری به مردن و حیوانات ، تخریب اموال ، فریب یا سرقت و نقض جدی قوانین . 

ترس ها و اضطراب ها :

طبق گفته ی مشاوران خانواده کشور این دو اصطلاح معمولا به صورت مشابه به کار برده می شود اما تفاوت هایی بین این دو وجود دارد . ترس به عنوان مجموعه ای از واکنش های شدید فیزیولوژیکی در پاسخ به محرکی خاص که یک پاسخ طبیعی به یک تهدید است ، تعریف می شود . ترس معمولا واکنشی محافظتی و تطبیقی می باشد که فرد را به خطر هشدار می دهد و از این طریق به او کمک می کند تا زنده بماند . اما اضطراب تا حدودی مبهم و پراکنده تلقی می شود و به طور معمول پاسخی به یک محرک خاص یا تهدید آمیز نیست . ترس یک بخش عادی از رشد کودک است و کودک را بر می انگیزاند که از خودش مراقبت کند و از این طریق از آسیب دیدن کودک جلوگیری می کند . و می توان گفت که خود ترس مشکل ساز نیست . بلکه شدت پاسخ و رفتار های مرتبط با آن مشکل ساز است . ترس های خاص در سنین خاصی اتفاق می افتد . ترس در نوزادی به طور معمول به عنوان واکنشی به محیط ایجاد می شود مانند ترس به صداهای بلند و یا ترس از غریبه ها ، در سال های پیش دبستانی و اوایل دبستان این ترس مربوط به تاریکی ، طوفان ها ، حیوانات و از دست دادن مراقبان می شود و در سال های بعد از دبستان این ترس به آسیب های جسمی و نگرانی های مربوط به مدرسه ممکن است پدیدار شود . با ورود کودکان به بزرگسالی ، نگرانی در مورد دوستی و کفایت شخصی ممکن است برجسته تر شود . شکایات جسمی ، از جمله سر درد ، و دل درد ، معمولا در کودکان پیش دبستانی دیده می شود در حالی که کودکان بزرگ تر ممکن است در مورد احساس اضطراب و افکار پریشانی صحبت کنند . کودکان کوچک تر اغلب با گریه های شدید و غیر قابل کنترل ، طغیان های عصبی ، تنش ها یا چسبندگی ، اضطراب خود را نشان می دهند . علاوه بر این کودکانی که نوعی از آسیب را تجربه کرده اند ، مانند سوء استفاده ، ممکن است اضطراب خود را از طریق بازی تکراری ابراز کنند . و این علامتی است که معمولا در کودکان مبتلابه اختلال استرس پس از سانحه مشاهده می شود . 

مرکز مشاوره انتخاب نو در زمینه های خانواده ، اختلالات روانی کودکان و بزرگسالان ، ازدواج و تربیت فرزندان و بسیاری از مسائل دیگر فعالیت می کند که می توانید با مشاورین ازدواج ایرانی و دیگر متخصصان در ارتباط باشید و کمک و راهنمایی دریافت نمایید .