برخی از رفتار ها در زندگی مشترک هستند که افراد آگاهانه و یا نا آگاهانه از آن استفاده می کنند ولی این رفتار ها در حقیقت به عنوان موانع ارتباطی هستند که صمیمیت را کاهش می دهد و زندگی مشترک را با مشکلاتی مواجه می کند . مهارت های ارتباطی از موارد ضروری هستند که زوجین باید برای داشتن آرامش باید به آن توجه کنند و یا همین مهارت ها عشق ، صمیمیت و دوستی را در رابطه شان زنده نگه دارند . در ادامه به برخی از موانع ارتباطی که باعث ایجاد مشکلاتی در رابطه می شود و هر کسی باید آن ها را کنار بگذارد تا بتواند انعطاف پذیرتر عمل کند ، اشاره می کنیم .

حق با منه :

طبق مطالعات مراکز مشاوره ایرانیان زندگی مشترک پر از اختلافات بزرگ و کوچک می باشد و نمی توان زندگی مشترکی را پیدا کرد که در آن افراد اختلاف نداشته باشند و افرادی موفق هستند که بتوانند به خوبی مشکلاتشان را حل کنند اما با این وجود برخی از زوجین به حرف های طرف مقابل گوش نمی دهند و بر موضع خود پا فشاری می کنند و در نتیجه مشکلی که پیش می آید این است که افراد خواسته ها و حرف های همدیگر را نمی شنوند و مشکلات حل نشده باقی می ماند . گفت و گو کردن و شنیدن حرف های یکدیگر از موارد مهم زندگی مشترک می باشد .

مشکل خودته :

برخی از زوجین زمانی که دیگری به مشکل بر می خورد به جای همدلی و کمک کردن به او می گویند که مشکل خودش است و خودش باید حل کند و این خود باعث دوری از یکدیگر شده و باعث می شود که از هم فاصله بگیرند .

تو باید حدس بزنی که من چی می خوام و یا چه حسی دارم .

بسیاری از زوجین احساسات و خواسته های خودشان را به شکل شفاف و واضح بیان نمی کنند و توقع دارند که همسرشان ذهن خوانی کند و آن ها را حدس بزند . این فکر بسیار اشتباه است و رابطه در صورتی موفق خواهد بود که هر یک از طرفین در ازدواج نیاز ها ، خواسته ها و احاساستشان را آزادانه مطرح کنند و توقع این که طرف مقابل خودش حدس بزند کاملا غیر منطقی می باشد .

اگر واقعا همدیگر را دوست داریم نباید مشکلی پیش بیاد .

همانطور که در قسمت بالا نیز اشاره کردیم ، زندگی مشترک پر از مشکلات و تعارضات می باشد و اگر فکر می کنید که اگر زوج های خوشبخت هیچ اختلافی با هم ندارند بسیار در اشتباه هستید . طبق تحقیقات مراکز سکس تراپی ایران آن چه که زوجین کار آمد و موفق را از زوجین نا کار آمد جدا می کند چگونگی مدیریت کردن این مشکلات است برخی از زوجین با استفاده از مهارت های ارتباطی می توانند صمیمیت خود را حفظ کنند و در کنار آن با کمک یکدیگر مشکلاتشان را حل کنند و در این صورت است که می توانند عشق زندگی مشترکشان را حفظ کنند . اما بسیاری از افراد زمانی که مشکلی برایشان پیش می آيد فکر می کنند که عشقشان از بین رفته و یا طرف مقابل آن ها را دوست ندارد . چنین افکاری بسیار آسیب رسان ایت و به جای آن زوجین باید به مشکل تمرکز کرده و آن را حل کنند .

دست از تلاش برای تغییر دادن یکدیگر بردارید .

بسیاری از زوجین با این هدف ازدواج می کنند که می توانند همسرشان را بعدا تغییر دهند و همواره تمرکز خود را به این مسپله می دهند . اما باید گفت که انسان ها را نمی توان تغییر داد و نباید توقع چنین چیزی داشته باشید باید تمرکزتان روی خودتان باشد و طرف مقبال را آنگونه که هست بپذیرید و البته برخی از عادت های غلط می تواند زندگی مشترک را با مشکلاتی رو به رو سازد که با جایگزنی کردن رفتار های درست می توانید آن را اصلاح کنید اما نمی توانید شخصیت فرد را تغییر دهید . 

تقصیر تو هست :

طبق نظر مشاور مراکز مشاوره طلاق در تهران بسیاری از زوجین زمانی که با مشکلی رو به رو می شوند طرف مقابل را کاملا مقصر می دانند و خود را کنار می کشند و خیچ گونه انعاطفی نشان نمی دهند . اما باید بدانید که هر گونه مشکلی که در رابطه ایجاد می شود هر دو نفر سهیم هستند و نباید به دنبال مقصر باشید بلکه باید به دنبال یافتنی راه حلی باشید تا مشکل به وجود آمده را با کمک هم حل کنید و انعطاف پذیری یکی از موارد مهمی می باشد که هر فردی در ازدواج و زندگی مشترک باید استفاده کند یعنی در مقابل مشکلات به وجود آمده سرسختانه جبهه نگیرد و حالت دفاعی نداشته باشد بلکه کوتاه بیاید و به فکر حل مشکل باشد . 

مواردی که گفتیم می تواند به عنوان موانع ارتباطی در صمیمیت زوجین باشد و اگر که بتوانید آن ها را کنترل و مدیریت کنید می توانید در کنار هم آرامش بیشتری را تجربه کنید . نام روانشناسان معروف ایرانی در قسمت مشاوران آورده شده است و جهت حل مشکلات زناشویی تان می توانید با همکاران ما در مرکز مشاوره انتخاب نو در ارتباط باشید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید .