افراد با انجام برخی از اشتباه ها ممکن است که خطر های زیادی را برای خود و رابطه شان ایجاد کنند. و آن را به سمت نابودی پیش ببرند. اگر که زندگی موفقی می خواهید و به دنبال آرامش هستید و به فکر سلامت روان خانواده تان هستید باید از انجام برخی اشتباه ها خودداری کنید و تا می توانید از آن ها فاصله بگیرید. این اشتباه های خطر ناک نابود کننده عبارت اند از :

دعوا در حضور فرزندان:

طبق نظر دکتر مشاور خانواده یکی از مواردی که می تواند برای سلامت خانواده مضر باشد، دعوا کردن در مقابل فرزندان است. بحث کردن و داد و بیداد در مقابل آن ها آسیب جدی را به آن ها وارد خواهد کرد و روی سلامت روان آن ها تاثیر زیادی خواهد گذاشت. اگر که می خواهید فرزندان با سلامت روان مناسب داشته باشید باید جو خانواده را آرام و بدون تنش نگه دارید و بحث های خود را به زمانی منتقل کنید که فرزندان حضور ندارند. اگر که فرزند به طور مداوم در جو نا سالم دعوا قرار بگیرد مممکن است که در بیشتر عملکرد های او نظیر ارتباط اجتماعی، تحصیلی و ... او تاثیر منفی بگذارد. پس سعی کنید که از این کار دوری کنید.

توهین کردن:

مورد دیگر که می توان اشاره کرد توهین کردن به طرف مقابل و استفاده از کلمات زشت و نا مناسب است. زمانی که شما با توهین کردن و فحش دادن با همسرتان حرف می زنیدو احساسات بد بسیار زیادی به طرف مقبال منتقل خواهد شد و این به مرور زمان باعث می شود که فرد از صحبت کردن با شما امتناع ورزد و از شما فاصله بگیرد. ایجاد فاصله بین زوجین و افراد خانواده باعث سردی خواهد شد و این علامت خوبی برای رابطه نخواهد بود و به دنبال آن مشکلات زیادی را تجربه خواهید کرد.

قهر کردن:

طبق نظر روانشناس ازدواج خوب قهر کردن نیز از موارد دیگری است که رابطه را به سردی پیش می برد. بسیاری از افراد زمانی که به مشکل بر میخورند، انتخابشان این است که صحبت نکنند و طرف مقبال را از خود برانند و هیچ تمایلی برای ارتباط نشان ندهند. اما قهر کردن بسیار آسیب رسان ایت و نمب تواند رفتار بالغانه ای باشد. اگر که می خواهید رابطه مناسب و سالمی داشته باشید باید آگاهانه و بالغانه رفتار کنید. یعنی زمانی که با شریک عاطفی تان با مشکلی مواجه شدید با یکدیگر گفتگو کنید و مشکل را حل کنید. گفتگو کردن و بیان صریح و شفاف از موارد بسیار مهم و ضروری در هر رابطه ای است و شما به کمک آن می توانید بسیاری از مشکلات رابطه تان را حل کنید. اگر که قهر کنید و برای چندین مدت مشکلاتتان را حل نشده باقی بگذارید و با حجمی از مسائل حل نشده زندگی کنید به مرور زمان باعث کاهش سلامت روان و به خطر افتادن زندگی مشترکتان خواهد شد.

شکایت همسر به فرزند:

از موارد دیگری که می توان اشاره کرد شکایت کردن همسر به فرزندان است. ببر اساس مطالعات مشاوره روانشناسی بسیاری از والدین فکر می کنند که درد و دل کردن و بد گفتن پشت همسر به فرزند می تواند کار خوبی باشد اما این کار بسیار مضر و آسیب رسان است. و دلیل مضر بودن این کار این است که از آن جایی که کودک و یا نوجوان به رشد روانی کامل نرسیده است و نمی تواند بسیاری از مسائل را تحیلی کند، بار روانی سنگینی را برای او خواهد داشت و این باعث ایجاد مشکلات زیادی در کودک و نوجوان خواهد شد.

تهدید به طلاق:

برخی از زوجین زمانی که با مشکلی مواجه می شوند، زمانی که توانایی حل آن را ندارند، اولین چیزی که به ذهنشان می رسد تهدید به طلاق می کنند. تکرار این کلمه و تهدید به آن حرمت و احترام رابطه را از بین می برد و به آن آسیب می زند. حفظ احترام و حرمت رابطه یکی از نکته های مهم در هر رابطه است و باید توجه ویژه ای به آن شود. پس برای داشتن رابطه ای سالم از هر گونه تهدید و طلاق خودداری کنید. تکرار آن به مرور زمان باعث نابودی رابطه خواهد شد.

یادآوری مسائل گذشته:

زوجینی که توانایی حل مسائل و مشکلات را ندارند و از این مهارت استفاده نمی کنند. با حجم بسیار زیادی از مشکلات همراه هستند. این مشکلات حل نشده جمع می شوند و با کوچک ترین بحث و یا مشکلی خود را بروز می دهند. تکرار مسائل گذشته بار سنگین روانی را به همراه دارد و برای افراد بسیار خسته کننده خواهد شد. اگر که نسبت به این مهارت آگاهی ندارید سعی کنید که از متخصصان مربوطه در کلینیک کمک و راهنمایی دریافت نمایید و مشکلاتتان را در زمان خود حل کنید و آن ها را رها کنید و خواهید دید که آرامش زیادی را تجربه خواهید کرد و از نابود شدن زندگی تان نیز جلوگیری خواهید کرد.