ازدواج یک تصمیم بزرگ در زندگی هر فرد است و نقش بسیار تعیین کننده در آینده ی فرد دارد و هر فردی با انتخاب شریک عاطفی خود بقیه ی زندگی خود را با آن فرد می گذراند و در نتیجه برای داشتن احساس آرامش و امنیت باید در انتخاب خود دقت نمایند . مشاوره انتخاب همسر به زوجین کمک می کند تا هدف خود از ازدواج را بشناسند ، نسبت به انگیزه ی خود آگاه شوند و از تصمیم درست خود اطمینان حاصل نمایند . هر فردی می تواند با استفاده از معیار های مهم در ازدواج ، فرد مناسب خود را انتخاب نماید و با استفاده از مهارت های ارتباطی ازدواج و زندگی مشترک خود را به صورت موفق پیش ببرد . هر فردی در ازدواج باید در جهت رشد و پیشرفت گام بردارد و این اصل اهمیت ویژه ای دارد . در کنار این موضوع برخی از موارد هستند که افراد را از ازدواج کردن و تشکیل خانواده باز می دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم .

ایجاد نا هماهنگی تحصیلی بین دو جنس :

در جامعه ما ، دختران بیشتر از زمان های گذشته به تحصیل ادامه می دهند و برای آن اهمیت قائل هستند . از طرف دیگر پسران برای ورود سریع تر به بازار کار ممکن است که از ادامه ی تحصیلات بپرهیزند و در نتیجه هماهنگی تحصیلی بین دختران و پسران کاهش پیدا کرده است و همین مسئله باعث شده است که دختران از ازدواج کردن با فردی که تحصیلات پایین تر از خودشان دارد ، بپرهیزند .

مخالفت والدین :

طبق نظر بهترین مشاور خانواده والدین ممکن است به نا به دلایل بسیاری با ازدواج فرزند خود مخالفت کنند و از این تصمیم فرزند خود امتناع ورزند و و در بسیاری از موارد به این عقیده دارند که شخص انتخابی برای فرزندشان مناسب نیست و نمی توانند ازدواج موفقی داشته باشند در مواردی ممکن است که عقیده ی والدین درست باشد و فرزند خود را از خطر احتمالی نجات دهند ولی در موارد دیگر ممکن است که این عقیده اشتباه باشد . 

لازم داشتن شغل و مسکن مناسب :

یکی از موارد بازدارنده ی ازدواج بیکاری یا نداشتن امنیت شغلی است . در حال حاضر ، داشتن شغل و مسکن مناسب اغلب به عنوان شرط لازم برای ازدواج می باشد . و این شرط مانع ازدواج بسیاری از جوانان می شود . و این خود عامل بزرگی است که ممکن است ازدواج افراد جوان را چندین سال به تاخیر بیندازد . 

بیماری جسمی و روحی :

بر اساس مطالعات مشاوره ازدواج تلفنی مشکلات حاد جسمی ، مشکلات جنسی و اختلالات روحی و روانی از جمله افسردگی حاد ، پرخاشگری های عصبی و غیر عادی ، بد دلی و سوء ظن ، وسواس عملی و فکری ، عدم تعادل روانی و .... که در زندگی زناشویی به شدت تاثیر می گذارد . پیش از ازدواج باید درمان شوند و اگر قابل درمان نیستند و یا رغبتی به درمان ندارند باید طرف مقابل را از این شرایط در جریان بگذارند تا شخص با در نظر گرفتن پیامد های این انتخاب آگاهانه تصمیم بگیرد .

دیدگاه بد نسبت به ازدواج :

بسیاری از جوانان ممکن است که با دیدن عدم موفقیت ازدواج اطرافیان و دوستان خود و مشکلات بسیار آن ها دیدگاه بدی نسبت به ازدواج و تشکیل خانواده داشته باشند و حتی از آن ترس و واهمه داشته باشند . اما باید دانست که شرایط هیچ کسی یکسان نیست و افراد دارای میزان سازگاری و انطباق مختلفی هستند و خواسته ها و مشکلات متفاوتی دارند . برای این که ازدواج موفق داشته باشید باید نسبت به معیار های مهم در انتخاب همسر آگاه باشید و همچنین به بلوغ فکری ، عاطفی . جسمی رسیده باشید . زیرا بدون وجود بلوغ های فکری ازدواج موفقی نخواهید داشت و احتمال زیادی وجود دارد که در رابطه یخود با شکست رو به رو شوید و زندگی نا مناسب را تشکیل دهید . اما هر چقدر که میزان آگاهی شما در امر ازدواج و مهارت های ارتباطی زیاد باشد به احتمال بیشتری موفق خواهید بود . 

ازدواج پیشین :

کسانی که در زندگی زناشویی شکست خورده اند همچنان ممکن است که به ملاک های پیشین خود تاکید کنند که این درست میست و باید برخی ملاک های خود از نظر تفاوت سن ، زیبایی ، اتصادی ، تحصیلی و ..... را بازبینی کنند . اما نباید از شرایط اصلی ازدواج مانند اعتیاد ، اختلالات روانی ، عدم تعادل روانی و ... را نادیده بگیرند و باید افراد با توجه به شرایطی که از شکست قبلی خود داشتند را در نظر بگیرند و در انتخاب خود بسیار دقت نمایند تا گرفتار شرایط قبلی نشوند . 

طبق نظر مشاوران مراکز روانشناسی خوب امروزه فرایند ازدواج دشوار تر شده است و سطح توقعات ازدواج بالا رفته است . افراد به جای این که خواهان رشد خصی و خانوادگی باشند ممکن است به صورت کمال گرایانه رفتار کنند و این در حالی است که عملی کردن تمام خواسته ها غیر ممکن است زیرا بسیاری از جوانان که در مرحله ی ازدواج هستند در گیر مشکلات اجتماعی ، اقتصادی ، توقعات بالای والدین ، برتری طلبی و .... می باشد . و به همین دلیل در ازدواج کردن احساس ضعیف بودن می کنند و فکر می کنند که توانایی  تشکیل خانواده و ازدواج را ندارند و میل و رغبت برای ازدواج ندارند و در نتیجه ازدواج خود را به تاخیر می اندازند .