هیجانات در اوایل رابطه بسیار زیاد است و افراد بهترین شکل خود را نشان می دهند و به دلیل بالا بودن میزان هیجان ها به اندازه کافی با یکدیگر در ارتباط هستند. اما بعد از گذشت زمان این هیجانات شروع به فروکش شدن می کند و در چنین شرایطی زندگی چه رابطه دوستی و یا ازدواج تکراری می شود.طبق نظر بهترین مشاوران خانوادگی اما زوجین باید تلاش کنند تا با انجام برخی عوامل اثربخش و مهم رابطه شان را از یکنواختی در بیاورند و بعد از آن است که زوجین باید همواره برای رابطه شان تلاش کنند. در ادامه به برخی از این عوامل اثر بخش اشاره می کنیم.

هدف های مشترک داشته باشید.

بر اساس مطالعات مشاوره قبل ازدواج هر فردی برای خود دارای هدف های بزرگ و کوچکی است و در مسیر زندگی برای آن ها تلاش می کند. اما علاوه بر این هدف های فردی زوجین باید هدف های مشترک نیز داشته باشند و هر دو برای آن هدفها تلاش کنند. داشتن هدف های مشترک باعث ایجاد انگیزه در رابطه تان می شود و تلاش هایی که برای آن اهداف می کنید به صمیمیت شما می افزاید.

با یکدیگر در ارتباط باشید.

درست است که دنیای امروزی برای جوانان بسیار پر مشغله است اما جوانان باید در رابطه شان زمان کافی برای طرف مقابل در نظر بگیرند و با یکدیگر ارتباط با کیفیت داشته باشند. منظور ما این نیست که هر دو در خانه باشید و یکی مشغول تماشای تلویزیون باشد و دیگری درگیر با موبایل باشدو نه منظور ما این است که افراد زمانی را برای صحبت کردن با یکدیگر صرف کنند و ارتباط چشمی و کلامی مناسب را داشته باشند و به حرف های همدیگر گوش کنند و درک و همدلی را بین همدیگر جریان سازند و یا این که فعالیت های مشترکی را با هم انجام دهند که برای هر دوشان لذت بخش است در غیر این صورت ما نمی توانیم بگوییم که رابطه بین زوجین با کیفیت است. در نظر نگرفتن زمان کافی برای ارتباط با کیفیت یکی از بزرگ ترین آسیب هایی است که می تواند رطه را درگیر کند و افراد را دچار سردی عاطفی و ایجاد فاصله گرداند. به همین دلیل به این موضوع توجه لازم را داشته باشید.

فعالیت ها و تفریح های جدید را با یکدیگر امتحان کنید.

طبق نظر دکتر روانشناسی همانطور که در قسمت قبلی اشاره کردن گذراندن وقت با یکدیگر بسیار مهم است. یکی از فعالیت هایی که می تواند زندگی شما را از یکنواختی دربیاورد و صمیمیت و شادی را در رابطه تان ایجاد کند داشتن فعالیت های مشترک با یکدیگر است. زمانی که زوجین فعالیت ها وتفریح های مشترکی را انتخاب می کنند می توانند رابطه لذت بخشی را تجربه کنند و این مسئله به روان و خلق آن ها نیز تاثیر می گذارد. پس هر از چند گاهی روزی را برای تفریحات در نظر بگیرید و آن را اجرا کنید تا اثرات مثبت آن را ببینید.

زبان عشق یکدیگر را بدانید.

زبان عشق یکی از موارد دیگری است که می توانیم اشاره کنیم. گری چاپمن 5 زبان عشق را به زوجین معرفی می کند که شامل کلام تایید آمیز، وقت گذاشتن برای یکدیگر، دریافت هدیه، ارائه خدمت و تماس بدنی است. زبان عشق در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است که زوجین دارای زبان عشق متفاوتی باشند. کاری که می توانید بکنید این است که در این مورد با همسرتان صحبت کنید و زبان عشق یکدیگر را تشخیص دهید و بر اساس آن اقدام به ایجاد رابطه با همسرتان نمایید. با این کار می توانید مخزن عشق تان را پر کنید و رابطه تان را بهتر نمایید و زندگی مشترکتان را از حالت یکنواختی در بیاورید و عشق را همواره در زندگی تان احساس کنید. 

زندگی مشترک تلاش دو نفره است.

زندگی مشترک فقط با تلاش های یکی از طرفین پابرجا باقی نمی ماند و بعد از مدتی آن فرد نیز فرسوده و خسته شده و تلاشی نمی کند و در نتیجه رابطه روز به روز سرد تر می شود. اگر که می خواهید رابطه تان را مستحکم کنید باید هر دو نفرتان به یک اندازه تلاش کنید و فقط بیننده نباشید. این رابطه برای هر دوی شماست و برد و باخت یکی از شما سودی برای رابطه تان نخواهد داشت و باید هر دو در رابطه برنده باشید و این احساس خوب را داشته باشید.

اگر که فکر می کنید رابطه تان به خوبی پیش نمی رود و با مشکلاتی رو به رو هستید که توان حل کردن آن را ندارید با مرکز مشاور انتخاب نو در ارتباط باشید تا بر اساس مطالعات به روز روانشناسی رابطه خود را بهتر کنید و زندگی تان را لذت بخش کنید و چگونگی حل کردن مشکلاتتان را یاد بگیرید. زندگی مشترک با کوله باری از مشکلات حل نشده می تواند بسیار خسته کننده و آسیب زا باشد. پس سعی کنید راهکارهای لازم را یاد بگیرید و در سریع ترین وقت آن ها را حل کنید. صحبت نکردن درباره مشکلات، قهر کردن، فاصله گرفتن و... کمکی به شما نخواهد کرد بلکه گفتگو و پیدا کردن نقطه ای مشترک می تواند به شما کمک کند.