امروزه بسیاری از زوج ها نامزد شدن را سر آغازی برای زندگی مشترک خود قرار داده اند و قبل از این که زیر یک سقف بروند و مدتی را برای آشنایی در نظر می گیرند . اما این آشنایی باید به شکل سودمند و همراه هدف باشد تا بتواند به تعهد نهایی منجر شود به دلیل اهمیت این موضوع می خواهیم که اثرات مثبت و منفی نامزدی طولانی مدت را از دیدگاه روانشناختی بیان کنیم .

جنبه های مثبت نامزدی طولانی مدت چیست ؟

قسمت هایی از شخصیت همسر خود را خواهید شناخت که به طور معمول امکان ندارد بر آن ها آگاهی یابید ، مگر آن که به شکل طولانی با هم در ارتباط باشید .

بر اساس مطالعات مشاوره قبل ازدواج ایران باید دانست که واقعیت در طولانی مدت آشکار می شود زندگی مشترک قدرت و خویشتن داری می طلبد و ایجاب می کند که طرفین ، سازش و انعطاف پذیری هایی از خود نشان دهند . تنها با زندگی مشترک است که طیف کامل تری از عکس العمل های احساسی و روحی شریک زندگیتان بر شما فاش می شود . ازدواج های بسیاری را شنیده ایم که به محض آن که زندگی مشترک زیر یک سقف را آغاز کرده اند چیز هایی از همسرشان کشف کرده اند که برایشان غیر قابل قبول و غیر قابل تحمل بوده است . ازدواج به خودی خود بدون تکان ها و شوکه شدن های ناخوشایندی از این دست ، به اندازه ی کافی سخت است . به همین دلیل در دوران نامزدی و با ارتباطات پیوسته می توانید تا حدودی با فرد مقابل آشنا شوید .

 در می یابید  که آیا در زندگیتان با یکدیگر تفاهم دارید یا نه .

با ارتباط پیوسته می توانید متوجه شوید که نگرش ها و ارزش های شما با فرد مقابل چقدر همخوانی دارد . ویژگی هایی که موجب می شود ، عاشق کسی شوید یا از دیدن او لذت ببرید ، ممکن است کافی نباشد و باید از سبک های زندگی یکدیگر با خبر شوید تا بدانید که می توانید آن ها را قبول کنید یا نه . همانطور که گفتیم ، زندگی مشترک ، خویشتن داری و قدرت می طلبد و افراد باید انعطاف پذیر باشند . عادت ها و خواسته های انسان ها متفاوت و منحصر به فرد است و به مرور زمان می توان به آن پی برد که فرد در امور اقتصادی ، مسئولیت پذیری ، غذا و .... چگونه عمل می کند . 

ازدواج زود هنگام چه اثراتی به دنبال دارد ؟

طبق نظر مشاور خانواده ایرانیان ازدواج زود هنگام ممکن است موجب شود که از لحاظ روحی و عاطفی تنبل شوید . چنان چه ازدواج و زندگی مشترک برای تان به صورت هدفی بزرگ در آمده باشد و نیز پیش از آن که به راستی آمادگی آن را داشته باشید ، زندگی مشترک را آغاز کنید ، این خطر را به جان خریده اید که دیگر همچون گذشته از لحاظ روحی و احساسی فعال نباشید . ممکن است که برای حفظ آرامش از رویارویی با مسائل و مشکلات تان سرباز بزنید ، مخصوصا اگر نیاموخته باشید که چگونه با همکاری یکدیگر روی مشکلات و در گیری ها و تعارض ها کار کنید تا آن را حل کنید . این امکان وجود دارد که به همسر خود توجه و قدر دانی کمتری از گذشته نشان دهید و از بسیاری جهات از رابطه تان غافل شوید . زیرا او دیگر مال شما است و همیشه در کنارتان است . یکی از معمول ترین اشتباهاتی که بسیاری از زوج ها مرتکب می شوند ، این است که از لحاظ عاطفی تنبل و کم کار می شوند و این رسیک برای زوج هایی که پیش از تثبیت یک پیوند احساسی مستحکم ، زندگی مشترک را آغاز کرده باشند ، بسیار خطر ناک است . 

جنبه های منفی نامزدی طولانی مدت چیست ؟

طبق نظر مشاور ایرانی روانشناس ممکن است که انگیزه و تمایلتان را نسبت به تعهد سطح بعد از دست بدهید . اگر که نامزد شده باشید و برای نامزدی برنامه ریزی کرده باشید و روی مسائل و مشکلات احساسی و روحی خود کار کرده باشید و به نتایج خوبی رسیده باشید و این که به رابطه ی خود اعتماد و ایمان داشته باشید و بدانید که به رغم هرگونه سختی ها و نا ملایمات می تواند ادامه یابد و رشد کند و مشتاق و ارزو مند آن باشیذ که با همسرتان سطوح عمیق تری از عشق و صمیمیت را تجربه کنید و تمام و کمال به او و به ازدواج اقدام کنید می توانید تعهد دهید که با یکدیگر زندگی مشترک را آغاز کنید و مایلید که باقی مانده ی عمرتان را با هم زندگی کنید . 

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره ایرانی زمانی که مدت نامزدی خود را طولانی مدت در نظر بگیرید بدون این که هیچ کدام از موارد بالا را در طرف مقابل نبینید ممکن است که گرفتار فردی تعهد گریز شده باشید و ممکن است خود را پشت نامزدی پنهان کند تا صمیمیت تجربه کند و در نهایت از تعهد نهایی ازدواج ذو مسئولیت های آن راحت باشد . به همین دلیل بیش از هر گونه وابستگی به دلیل جنسی و احساسی باید از تعهد فرد اطمینان حاصل کنید .