نبود ناگهانی همسر باعث ایجاد اضطراب و هراس می شود اما برخی دیگر از افراد هستند که ممکن است بعد از طلاق گرفتن خوشحالی را تجربه کنند . بر اساس آماری که به دست آمده است ، زنان بیشتر از مردان از نظر اقتصادی آسیب می بینند . اما از نظر روانی و اجتماعی به یک میزان دچار مشکلاتی می شوند . برخی از زنان و مردان بعد از طلاق به ازدواج مجدد تن می دهند .

مشاوره زناشویی نشان می دهد که بعد از طلاق ، عزت نفس افراد آسیب می بیند و ممکن است خود را فردی ناپسند و فاقد توانایی قلمداد کنند اما واکنش میان زنان و مردان متفاوت می باشد . مردان بیشتر گرایش دارند که طلاق را به عنوان چیزی که ناگهان رخ داده است ، ادراک کنند و زنان بیشتر احتمال می رود که آن را به عنوان نقطه پایانی برای فرایندی طولانی در نظر بگیرند . و به همین دلیل احساس های منفی کمتری را درباره ی طلاق گزارش می دهند . طلاق برای زنان بیشتر از مردان تنش زا تر می باشد . در حالت کلی افراد واکنش های متفاوتی را درباره ی ازدواج نشان می دهند . بسیاری از افراد از هم می پاشند ، برخی دیگر تعالی عاطفی را تجربه می کنند . اگر ازدواج موفق را تضاد طلاق در نظر بگیریم نتیجه ی غمناکی خواهد داشت . بسیاری از کسانی که طلاق گرفته اند ، به خاطر ازدواج نا موفق و بد بوده است .مشاور خوب بیان می کند که در برخی موارد ممکن است که ازدواج برای فرد سودمند و مفید باشد  اما از طرفی ممکن است که طلاق باعث کاهش شدید اعتماد به نفس در اعضای خانواده شود که چنین کمبودی ماهیت اجتماعی ، روانی و جسمی دارد . حتی ممکن است که افراد احساس پوچی را تجربه کنند .

طلاق و کودکان :

مشاوره کودک نشان می دهد کودکانی که والدینشان از ازدواج خود راضی نیستند اما با هم زندگی می کنند ، ممکن است تحت تاثیر تنش ناشی از روابط آن ها به اضطراب و افسردگی مبتلا شوند . کودکان بعد از این که والدینشان از هم جدا می شوند به اضطراب عاطفی دچار می شوند . کودکان بزرگ تر شرایط مادر و پدر خود را بیشتر درک می کنند و حتی ممکن است که به خاطر طلاق والدینشان نگران آینده ی خود باشند و یا احساس تنهایی کنند . کودکان بعد از جدا شدن مادر و پدرشان با هم رابطه مداوم دارند وضعیت بهتری خواهند داشت . طلاق هماهنگی میان والدین ، مسائل مربوط به نگه داری کودک و حق ملاقات را در بر می گیرد . بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است نوجوانانی که در خانواده های تک والدی بزرگ شده اند بیشتر از همسالان خود که در خانواده دو والدی تربیت می شوند به سمت رفتار های پر خطر پیش می روند . 

پیامد های طلاق چیست ؟

طبق نظر بهترین مشاور ازدواج در تهران آثار طلاق بر ابعاد مختلف سطح فردی ، خانوادگی و اجتماعی  تاثیر می گذارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم و توضیحاتی درباره ی آن ها می دهیم .

بعد فردی :

پایان دادن رابطه و ترس از آینده و مسائلی نظیر این که بعد از طلاق چگونه تنهایی زندگی خواهند کرد و از نظر مالی و بزرگ کردن فرزندان نیز تنش هایی را خواهند داشت . در حالت کلی مسائل مالی ، بازار کار ، مشکلات بزرگ کردن فرزندان به تنهایی و تغییر در زندگی فردی و اجتماعی می باشد . از موارد دیگر مهم ترین احساسی که پس از طلاق در پدر و مادر ایجاد می شود احساس گناه و خیانت نسبت به خوشبختی فرزندان است ، ترس از آینده ی مبهم برای خود و فرزندان ، واکنش های گوناگونی را در آن ها پدید می آورد و احساس گناه را بیشتر می کند . احساس تنهایی از موارد دیگری است که بعد از طلاق افراد را درگیر می کند احساس تنهایی می باشد زیرا از محیط امن خانواده که علیرغم تمام مسائلشان در آن زندگی می کنند ، جدا شده و باید با تنها بودن و طلاق رو در رو شود . زنان بیشتر از مردان پس از طلاق احساس تنهایی می کنند . مشکل دوگانگی نقش از موارد دیگر هستند و نبود نقش پدر ، فرزندان را دچار مشکل می کند . هم مادر و هم پدر بودن برای کودک مسائل بسیار دشواری را به همراه دارد . 

مشاوران بهترین مطب روانشناسی کشور بیان می کنند که از بعد اجتماعی و هویت نیز افراد دچار تغییراتی می شوند محرومیت های گوناگون مانند طرد اجتماعی ، فقدان همدل و همراز و .... خواهد بود . در حالت کلی می توان دید که افراد لعد از طلاق با کاهش رضایت از زندگی مواجه هستند و از نظر بعد خانوادگی می توان به تاثیر بر فرزندان ، مشکلات روحی و جسمی ، مشکلات تربیتی ، مشکلات زندگی آتی ، اختلال در هویت فردی و خانوادگی ، احساس گناه و سردرگمی و ایجاد خانواده های نا تنی خواهد بود . 

به دلیل مشکلات و آثار منفی طلاق تصمیم درباره ی آن بسیار مهم می باشد و همه ی ابعاد این تصمیم و انتخاب درست ضروری می باشد زمانی که افراد در تصمیم خود عجولانه رفتار کنند و شرایط و آثار منفی را نسنجند بعد از طلاق با بحران های بسیاری رو به رو خواهند شد و ممکن است که توانایی سازگاری با آن ها را نداشته باشند به همین دلیل مشورت کردن و راهنمایی با افراد متخصص مناسب خواهد بود .