ابعاد تشخیصی به شما کمک می کند که از انتخاب آدم های مشکل افرین و نا مناسب اجتناب کنید و مانع از آن می شود که در گیر رابطه ی عاشقانه با فردی شوید که ظرفیت تعهد بلند مدت را ندارد . بیشتر افرادی که ازدواجشان به مشکل بر می خورد کسانی هستند که مشکلات موجود قبل از ازدواج را نادیده گرفته اند .طبق نظر مشاوران مراکز روانشناسی ازدواج ایرانیان برخی از زوجین بسیار نا آگاهانه انتخاب کردند و وانمود کردند که هیچ مشکلی وجود ندارد ولی بعد از ازدواج همه چیز نمایان می شود . با استفاده از این ابعاد می توانید فرد مناسب را تشخیص دهید . در ادامه برخی از موارد را بیان می کنیم .

منش خوب :

منش خوب ، بعدی است که باید در شروع ارتباطتان مورد توجه قرار گیرد . خودتان را فریب ندهید اگر فردی منش خوبی نداشته باشد ، ازدواج هرگز رشد نخواهد داشت . منظور از منش ، درستی و صداقت و برخورداری از رفتار و کردار مناسب با اصول اخلاقی است .طبق نظر روانشناسان مراکز مشاوره خانواده در تهران اگر یکی از طرفین دروغ بگوید ، وفادار نباشد یا موذیانه عمل کند ، این منش بد در نهایت رابطه را ضعیف خواهد کرد . شاید تاثیر آن در ابتدا زیاد مشخص نباشد اما باید گفت که اعتماد کیفیتی شگفت آور دارد و شما را از هر طوفانی عبور می دهد . اما یکی از شکننده ترین عناصر در ارتباط است . وقتی اعتماد سلب شود ، هر قدر هم موضوع بی اهمیت باشد ، برای ترمیم و بازسازی آن مدت زمان زیادی لازم است . برخی از افراد به تریج یاد می گیزند که دروغ بگویند ، به طوری که دیگر حتی متوجه نیستند که دارند دروغ می گویند ، افرادی که آگاهانه و پیوسته دروغ می گویند ، بزرگ نمایی می کنند ، لاف می زنند و فریبکارند نشان از خطر دارد . اگر طرف مقابلتان به دیگران دروغ می گوید ، به شما نیز دروغ خواهد گفت . اگر با دیگران از سر خشونت رفتار می کند ، یا از بد رفتاری خود هیچ عذاب وجدانی ندارد ، نسبت به تاثیری که رفتارش ممکن است در شما بگذارد نیز بی توجه خواهد بود . اگر در نامزدتان عدم صداقت ، گرایش به دروغگویی و پنهان کردن حقیقت ، بی اهمیت جلوه دادن بی وفایی یا فریبکاری را دیدید منتظر درست شدنش نباشید زیرا که این موارد بعد از ازدواج شدید تر خواهد شد . مراقب علایم خشونت ، بی ادبی و بی مبالاتی باشید آن را جدی بگیرید . افراد باید تعهد به رشد شخصی ، ابراز احساسات آزادانه ، صداقت و روراستی ، پختگی و مسیولیت پذیری ، نگرش مثبت به زندگی را داشته باشند . در این صورت می توانید این فرد را برای ازدواج انتخاب کنید و از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید .

کیفیت عزت نفس :

بر اساس گفته ی روانشناس های معروف ایران سلامتی که برای ارتباط و ازدواج ضروری است و باعث رشد آن می شود ، سلامت احساسی و هیجانی می باشد . اگر قبل از رسیدن به سطح هیجانی سالم در صدد برقراری رابطه صمیمانه با دیگری باشید ، در تمام روابطتان مجبور خواهید بود به رشد و تحول خودتان مبادرت کنید . و علاوه بر آن اگر از لحاظ هیجانی سالن نباشید ، تا حدودی همیشه به امید کسب تایید برای احساس ارزشمند بودنتان به دیگری وابسته خواهید بود . به همین دلیل بعد مهم رابطه ی خوب به کیفیت خود پنداره و عزت نفس شما و نامزدتان می پردازد . فردی که تصویری خوب از خودش دارد و برای کسب تایید و یافتن معنا و هدف زندگی به هیچ کس وابسته نیست و انقدر قوی است که اگر لازم باشد می تواند به تنهایی با زندگی روبه رو شود . و آمداده است که با خوبی ها و بدی ها ، شادی ها و غصه ها ، و واقعیت های سخت زندگی رو به رو شود . سلامت هیجانی سالم از داشتن خود پنداره ی سالم و خوب خبر می دهد ازدواج خوب و موفق مستلزم آن است هر دو همسر خودشان را به خوبید و سعی کنند همان که هستند ، باشند . و آن ها دربارهی خودشان احساس خوبی دارند . ولی فردی که خود پنداره ی ضعیفی دارد احساس خجالت ، بی کفایتی و بی اهمیت بودن می دهد و یا از طریق لاف زدن و گنده گویی ، خود پنداره ی ضعیفش را پنهان کند و در موارد شدید تر ممکن است به برون ریزی خشم ، توهین و بی احترامی ِبد خلقی ، بد زبانی ، یا حتی خشونت در خانواده منجر شود . و می توان گفت که شما دوست ندارید با فردی زندگی کنید که خوذپنداره ی ضعیفی دارد و اگر خودتان عزت نفس کمی دارید آمادگی برای ازدواج را ندارید . طبق تحقیقات مراکز مشاوره ایرانی اگر شما و همسرتان به خوبی خودتان را بشناسید و از هویت خود راضی باشید به آسانی می توانید چالش های روزمره و استرس های زندگی را پشت سر بگذارید .