طبق نظر دکتر سکس تراپ مرکز مشاوره کژ کاری های جنسی گروه نا همگنی از اختلال ها هستند که مشخصه آن ها اختلال بالینی قابل توجهی در توانایی پاسخ جنسی یا تجربه لذت جنسی می باشد . طبق مطالعات انجام شد در زمینه سکس تراپی فرد امکان دارد دچار چند مشکل جنسی همزمان باشد . اختلالات جنسی عبارت اند از :

انزال دیررس ، اختلال نعوظی ، اختلال اوج لذت جنسی زنان ، اختلال علاقه جنسی زنان ، اختلال میل جنسی ضعیف مردان ، انزال زودرس  می باشد . طبق نظر دکتر سکس تراپ مشکلات جنسی ناشی از مصرف مواد یا دارو نیز می تواند باشد . طبق نظر متخصص سکس تراپ کلینیک روانشناسی درمان اختلالات جنسی اثر بخش هستند و نیازمند همکاری هر یک از زوجین می باشد .

نتیجه درمان در سکس تراپی به سه عامل بستگی دارد :

1)     کیفیت روابط زناشویی زوجین

2)     تعارضات درونی زوجین

3)     نوع اختلال جنسی

 

علت اختلالات جنسی چیست ؟

 

طبق نظر بهترین سکس تراپ ، اضطرابات سطحی و موقت نظیر اضطراب ارضاء نقش مهمی در بروز اختلال جنسی به عهده دارند . علاوه بر این با کسانی مواجه می شویم که وجود ترس ها و تشویش های ریشه دار قدیمی در آن ها منجر به ادامه و تشدید اختلال جنسی شده است . در روان کاوی به دو نوع اضطراب درونی تاکید کرده اند که عبارت اند از ترس نا خود آگاه ناشی از رابطه جنسی و خشم نا خود آگاه نسبت به جنس مخالف و همچنین می تواند به دلیل احساس گناه یا ترس نا خود آگاه از کام یابی و لذت ، و ترس از دلبستگی و وابستگی به دیگری باشد . مشاور سکس تراپ بیان می کند که ترس از عشق ، اعتماد و دلبستگی به دیگری هم یکی دیگر از دلایلی است که می توان به آن اشاره کرد . روابط خانوادگی بسیاری از افراد از کودکی دچار آسیب های شدیدی شده است و این ضربات روحی زمانی به آن ها وارد شده که آن ها به نزدیکان خود وابستگی داشتند و انتظاراتی داشتند اما والدین آن ها به صورت مخرب بوده و به همین دلیل مشکلاتی را ایجاد کردهدرمانگر جنسی انتخاب نو مشاوره زناشویی را فرصت خوبی برای شناخت و تلاش برای رفع این مشکلات درونی است .

 

 


انواع درمان اختلالات جنسی چیست ؟

 

طبق نظر دکتر سکس مرکز مشاوره سکس تراپی روابط زناشویی عامل مهمی در درمان اختلالات جنسی می باشد به این صورت که یکی از معیار های مثبت درمان مراجعین وجود روابط عاطفی قوی بین آن ها می باشد . روش های روان درمانی مناسب را در زیر معرفی می کنیم که توسط  سکس تراپیست در کلینیک روانشناسی انجام می شود.

 

1 ) روان درمانی :

بر اساس مطالعات انجام شده روانکاوی که سر آغاز آن از زیگموند فروید است مشکلات جنسی یک فرد ریشه در تعارضات دوران ابتدایی تکامل روان – جنسی داشته است و بیشتر به عنوان نشانه ای از یک اختلال وسیع تر و عمیق تر تحت درمان قرار می گرفته است . در این درمان به انگیزه ها و رویا های نا خود آگاهی است که در روابط و زندگی معمولی فرد اختلال به وجود آورده است . بهترین درمانگر جنسی تلاش می کند تا با رفع تعارضات درونی موجبات پذیرش تمایلات جنسی برای خود فرد را فراهم کند . در این صورت فرد از روابط ها و واکنش های محیطی خود احساس رضایت می کند .

 

2 ) زوج درمانی :

در زوج درمانی مبنای این نوع نگرش درمانی بر این اساس است که رابطه جنسی یک رابطه دو نفره است و بنابراین هر گونه اختلالی در شکل گیری و سیر این رابطه را باید مشکل زوج به عنوان درمان تلقی کرد . مشکلات جنسی عموما نشانه ای از بروز اختلال و ناهماهنگی یا سوء تفاهم در حوزه های ارتباطی دیگر فرد با همسرش است . در این راستا به ریشه یابی علل بروز اختلال جنسی در روابط زناشویی می پردازیم و با یافتن و ترمیم نقاط ضعف موجود به درمان اختلال می پردازیم . مهم ترین هدف در این راه بهبود ارتباط کلامی و عملی زوج در رابطه جنسی و عاطفی آن ها می باشد . طبق نظر بهترین مشاور سکس تراپ مرکز روانشناسی انتخاب نو در صورت وجود علائم و یا سابقه اختلال روانی مانند افسردگی ، اضطراب ، وسواس و ... در ابتدا باید تحت درمان قرار گیرد . جبهه گرفتن ها ، بی توجهی ها و حالات دیگر از مواردی هستند که می توان در بین زوجین دید و حل کردن مشکلات آن ها نیازمند شرکت منظم در جلسات می باشد .

 

 3 ) رفتار درمانی :

طبق نظر روانشناس سکس تراپ  علاوه بر تمرینات جنسی ، تمرینات رفتاری نیز برای بهبود وضعیت زوجین و نوع واکنش های آن ها آموزش داده می شود . طبق نظر دکتر سکس تراپ اختلال جنسی نوعی رفتار نا بهنجار به حساب می آید که این رفتار نابهنجار آموخته شده است . در رفتار درمانی درمانگر جنسی خوب تلاش می کند طی چند مرحله فرد را در موقعیت های اضطراب زایی که از آن ها هراس دارد قرار می دهد و به فرد کمک می شود تا به بیمار کمک کند بر اضطراب خود در برخورد با این موقعیت ها غلبه کند . همچنین در طول جلسات از افراد خواسته می شود تا در مورد نیاز های جنسی و هراس های خود صحبت کنند  رویکرد رفتار درمانی تلاش می کند تا افراد هنگام بروز هیجانات جنسی دچار احساس ترس ، خشم یا تنفر قابل توجهی نسبت به همسر خود یا رابطه جنسی می شوند را اصلاح کند و به حالت نرمال برساند .

زوجین می توانند برای درمان مشکلات زناشویی خود در کلینیک روانشناسی انتخاب نو و استفاده از خدمات سکس تراپی توسط سکس تراپ خوب و همچنین کمک گرفتن از طریق مشاوره تلفنی اقدام کنند .