مهارت های ارتباطی یکی از موارد ضروری در زندگی مشترک می باشد و آگاهی زوجین از آن ها می تواند زندگی مشترک خوبی را برای آن ها رقم بزند . اما عدم آگاهی از مهارت های ارتباطی می تواند مشکلات بسیار زیادی را به وجود بیاورد زیرا که ارتباط ناقصی بین آن ها ایجاد می شود و این ارتباط ناقص بسیاری از سوء تفاهم ها را به وجود می آورد وهمین سوء تفاهم ها می تواند زندگی زوجین را با خطر رو به رو کند .طبق نظر روانشناس معروف ایرانی برای این که رابطه شما سرشار از صمیمیت و لذت باشد باید شیوه هایی که به رابطه ی شما لطمه می زند را بشناسید و آن ها را استفاده نکنید و عادت ها وشیوه های بهتر و سالم تری را جایگزین آن نمایید . در ادامه این شیوه های اشتباه را معرفی می کنیم .

بیان احساسات به صورت کلی و مبهم :

برخی از زوجین احساسات خود را به صورت کلی و مبهم بیان می کنند برای مثال می گویند که تو هیچ وقت به من توجه نمی کنی ، تو به من اهمیت نمی دهی و .... اما این کلی گویی ها نمی تواند رابطه ی شما را درست کند و طرف مقابلتان تشخیص نخواهد داد که شما دقیقا چه انتظار و نیازی دارید . خواسته های خود را به شکل دقیق و واضح و به دور از هر گونه ابهام بیان کنید .

انتقاد از شخصیت او به خاطر یک رفتار منفی :

طبق تحقیقات انجام شده در مراکز روانشناسی خانواده ایرانی زوجین ممکن است که رفتار منفی طرف مقابلشان را طوری توصیف کنند که گویی جزئی از شخصیت اوست ، مثلا تو بی مسئولیتی ، تو خود خواهی . اما زوجین اگر درباره ی یک رفتار منفی همسرشان گله مند هستند نباید کل شخصیت همسرشان را زیر سوال ببرند . بلکه فقط باید عامل اصلی ناراحتی خود را مطرح سازند و آن را بزرگ نمایی نکنند .

استفاده از واژه های منفی برای توصیف شخصیت او :

زمانی که از همسرتان ناراحت هستید و به مشکل بر خوردید ممکن است که واژه های منفی برای توصیف شخصیت او به کار ببرید برای مثال تو بی عرضه ای ، تو احمقی و ..... اما این کار کاملا اشتباه است و ممکن است که ناراحتی و مشکلتان را چند برابر کند به همین دلیل همانطور که در قسمت بالا نیز مطرح کردی در هنگام ناراحتی فقط موردی که باعث ناراحتی شده را مطرح کنید .

بیان کردن شکایت ها با هم :

زوجین زمانی که از هم ناراحت می شوند شکایت های خود را یکجا بیان می کنند و چندین مورد را با هم مطرح می کنند اگر که با همسرتان مشکلاتی را دارید در حالت آرامش با یکدیگر صحبت کنید و مشکلاتان را به ترتیب حل کنید . گفتگو کردن یکی از ابزار های ارتباطی مهم در زندگی مشترک می باشد .

پیش کشیدن مسايل گذشته :

بر اساس مطالعات مراکز مشاوره ازدواج تهرانی این شیوه را بسیاری از زوجین در هنگام بروز مشکلات استفاده می کنند یعنی زمانی که با یکدیگر اختلاف دارند و به مشکلی بر می خورند تمام مشکلات و ناراحتی های حل نشده ی گذشته مطرح می کنند و این چنین باعث می شوند که هیچ کدام از این اختلاف ها حل نشود و فقط به تعداد آن ها افزوده شده و توانایی حل کردن را ندلشته باشند و در نتیجه صمیمیت بین آن ها کاهش پیدا می کند .

قضاوت کردن :

زوجین برای این که بتوانند زندگی مشترک موفقی داشته باشند باید توانایی گفتگو کردن با یکدیگر را داشته باشند . البته این گفتگو دارای اصولی می باشد که باید رعایت شوند . زمانی که زوجین با یکدیگر صحبت می کنند باید شنونده ی خوبی باشند و این حس را به طرف مقابل انتقال دهند . و همچنین در زندگی مشترک باید از هر گونه قضاوت و سرزنش باید جلوگیری شود . زیرا این کار باعث می شود که فرد دیگر نتواند حرف ها و ناراحتی هایش را مطرح سازد و در نتیجه فاصله ی آن ها روز به روز بیشتر شده و صمیمیت آن ها کاهش می یابد به همین زوجین باید با یکدیگر همدلی داشته باشند و این چنین می توانند رابطه ی موفقی را بر قرار سازند . 

مواردی که در بالا گفتیم به عنوان شیوه ها اشتباه در بیان احساسات زندگی مشترک می باشد و وجود هر کدام از آن ها و استفاده آگاهانه یا نا آگاهانه از آن ها می تواند رابطه را به سمت نا کار آمد بودن پیش ببرد .طبق نظر مشاوران مطب روانشناسی در تهران از آن جایی که ازدواج یکی از تصمیم های مهم هر انسانی می باشد باید بسیاری از مهارت های ارتباطی که می تواند شرایط کار آمدی را ایجاد کند آموزش داده شود و هر دو نفر باید آن ها را یا بگیرند و از آن ها استفاده کنند . و فقط یک نفی در رابطه نمی تواند به تنهایی این کار را انجام دهد زیرا که زندگی مشترک نیازمند تلاش دو سویه برای موفقیت و شادکامی می باشد .