وقتی در رابطه ای با مشکل مواجه می شوید به راحتی می توان فراموش کرد که رابطه ی سالم چیست و چه احساسی دارد  . بر اساس گفته های مشاور قبل ازدواج با این حال مهم است ارکان رابطه ی سالم را درک کنید تا بتوانید رابطه ی خودتان را در این مقطع به طور عینی و موثر ارزیابی کنید. 

روابط خوب و قوی شکل ها و اندازه های گوناگون دارد اما چند وجه مشترک در همه ی رابطه های سالم می توان دید که در ادامه برای اشنایی شما به ان ها ااشاره می کنیم تا بتوانید کیفیت رابطه تان را بسنجید.

گفت و‌گو:

زوجین درباره ی چیزی که ناراحت اند حرف می زنند و اختلاف نظرشان به معنای داد و فریاد های زشت نیست و زوجین می توانند بدون درگیری احساساتشان را بیان کنند و هر دوی ان ها می توانند به حرف های یکدیگر توجه کنند و گوش دهند و به نوبت بدون پریدن و یا بی توجهی کردن به حرف های همدیگر گوش دهند و مشغول کار دیری نباشند و این چنین رابطه ای خوب را با هم برقرار سازند و در واقع ناراحتی شان را با همدیگر به اشتراک می گذارند و در جهت حل ان اقدام می کنند.

اعتماد:

زوجین می توانند روی حرف یکدیگر حساب باز کنند و مطمئن باند که دیگری در تمام حوزه های زندگی مالی جسمی عاطفی و .. وفا دار و قابل اتکا هستند و اعتماد یکی از مهم ترین پایه های زوجین موفق و رابطه ی سالم است .

صداقت:

زوجین حقیقت را به همدیگر می گویند حتی وقتی که یکی از ان ها خطایی مرتکب شده است و ان ها دیدگاه های متفاوت را به یکدیگر نشان می دهند و زمانی که سوالی از هم می پرسند توانایی گفتن جواب صداقت همراه با مهر و محبت را دارند.

دلسوزی و‌محبت :

از مواردی که طبق گفته های مشاور قبل ازدواج می توان اشاره کرد دلسوزی و‌محبت است زوجین یکدیگر را دوست دارند و و سعادت یکدیگر را می خواهند ان ها کارهایی را که لازم است برای نشان دادن عشق و قدر دانی شان از یکدیگر انجام می دهند. 

تعامل:

مشاوران مرکز مشاوره تهران بیان می کنند که زوجین می خواهند با هم رشد کنند و با هم پیر شوند ان ها می توانند تجسم کنند که لحظات خوب و بد زندگی شان را با هم تا اخر عمر سپری خواهند کرد ان ها با دوستانشان در بیرون در ارتباط اند و مرز های خود را دارند ولی می دانند که همسرشان کانون دنیایشان است. 

واضح است که رابطه سالم همیشه کامل و عالی نیست حتی زوج های شاد و خوشبخت هم اختلاف نظرهایی دارند و با روز های دشواری رو به رو‌می شوند اما ان ها همیشه می توانند به این اصول اساسی بازگردند و مشکلاتشان را حل کنند و از نو در کنار هم باشند. 

پس بر اساس مواردی که گفتیم می توانید رابطه تان را بسنجید  و از سلامت رابطه تان مطمئن شوید و اگر که لغزشی در هر کدام از موارد دارید با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید و یادگیری را برای سلامت رابطه تان دریغ نکنید. 

هر دو نفر سزاوار ان هستند که خوشبخت باشند روابط یکی از بزرگ ترین چالش هایی است که انسان با ان روبه روست اما این ارتباطات باعث دوام افراد می شود. بنا بر تحقیقاتی که در توسط دانشگاه کالیفرنیا انجام گرفته است رابطه با انسانی دیگر می تواند عمرتان را طولانی تر کند برای ایجاد ارتباط قوی و پایدار هر دو طرف باید رفتارهایی که مانع راهشان می شود را کنار بگذارند و یا تغییر دهند. زوجین باید یاد بگیرند که برای سعادتمند بودن و باز نگه داشت رابطه شان چه چیز هایی لازم دارند. و برای بهتر شدن و سلامت رابطه شان باید از چه مهارت هایی اگاهی پیدا کنند و ان ها را تمرین کنند و استفاده کنند. گفته های بهترین مشاور خانواده نشان می دهد که اگر پایه و اساسی برای رابطه دو نفره شما است، و شما می خواهید که با ثبات و شادی پیش بروید باید مواردی را رعایت کنید. 

بسیاری از روابط قابلیت بهبود دارند اما زوجین به علت این که کاملا در قطب مخالف هم قرار گرفته اند این را تشخیص نمی دهند در این حالت شما کاملا یقین دارید که حق با شماست و شوهرتان هم به شدت مطمئن است که کاملا حق با اوست . در دو قطب مخالف هم بودن دردسر ساز است و جر و بحث ها و مشکلات را چندیدن برابر می کند زیرا که در حالت دفاعی قرار دارید و قصد درک و همدلی ندارید و شما باید برای بهتر شدن رابطه این حالت دفاعی را کنار بگذارید و شما زمانی می توانید موفق باشید که ارزش دیدگاه های دیگری را درک کنید و برای ان ها ارزش قائل باشید و خود را جای او بگذارید . احترام گذاشتن به نظر همسرتان و طرز نگاه او به مشکل، می تواند طرز برخورد شما با مسائل را بهتر کند و‌کمکتان کند که انسان متعادل تری شوید در غیر این صورت تجربه بدی را در رابطه تان خواهید داشت. برای این که رابطه سالمی داشته باشید باید هر دوی شما برای تغییر راه های ارتباطتان تلاش کنید و سلامت رابطه تان را در اولویت قرار دهید . برای این که در ابن زمینه اطلاعات کامل تری به دیت بیاورید با افراد متخصص در مرکز مشاوره تهران در ارتباط باشید.