بر اساس مطالعات انجام شده و دیدگاه های مطرح شده به طور کلی ، نظر ها ، حرف ها و عقیده های متفاوتی درباره ی روابط جنسی در جامعه وجود دارد و از آن جایی که به دلیل موارد مختلفی از قبیل خجالت کشیدن و یا دشوار بودن در صحبت کردن در این باره ، مشکلاتی نظیر سو ء تفاهم ها ، ابهام ها و احساس گناه را در افراد ایجاد می کند . وجود بیماری هایی از قبیل ایدز ، تبخال ها ، سفلیس همواره روابط جنسی را به خطر می اندازد . اما آگاهی از این بیماری ها و مهم ترین مشکلات جنسی در زندگی زناشویی و یادگیری راه های موثر در ایجاد رابطه جنسی سالم می تواند نقش ارزشمندی در بهبود روابط زناشویی داشته باشد .

 

از دیدگاه سکس تراپ یک رابطه جنسی خوب چگونه ایجاد می شود ؟

طبق نظر دکتر سکس تراپ مرکز سکس تراپی ، رابطه جنسی به عنوان صمیمیت احساسی و فیزیکی بین زوجین می باشد اما این رابطه نیازمند برخی ویژگی ها می باشد تا که بتوان به عنوان یک رابطه جنسی ایده آل معرفی شود . این ویژگی ها عبارت اند از :

·        رابطه جنسی که آزادانه انتخاب شده باشد و از روی اجبار نباشد .

·         در مورد عواقب آن به صورت کاملا آگاهانه فکر کرده باشند .

·        مطمئن بودن و امنیت در رابطه جنسی

·        احترام هر دو طرف رعایت شده باشد

·        مراقبت و موذد اهمیت قائل شدن هر دو طرف نسبت به این موضوع

برای این که زوجین بتوانند رابطه جنسی سالمی داشته باشند باید برای آن وقت بگذارند و لی در زندگی امروزه به دلیل فشار های شغلی و ... تمام وقت و انرژی صرف آن ها می شود . طبق مظر متخصص سکس تراپی وجود مشکلاتی از قبیل فشار های روحی ، بیماری ها ، بارداری ، فرزندان ، افزایش سن تاثیر زیادی بر روی رابطه جنسی می گذارد . بر اساس گفته های سکس تراپاگر بعد رابطه جنسی زندگی زوجین مشکل داشته باشد ، به اندازه بسیاری از مسائل و مشکلات دیگر زندگی باید برایش زمان قائل شد و سعی در بهبود و حل آن کرد . سکس تراپ خوبانتخاب نو سکس تراپی را راه حل موثر برای زمانی که افراد در روابط زناشویی خود دچار مشکل می شوند معرفی می کند . زیرا که دکتر روانشناس خوب بیان می کند که اگر درزوجین در روابط جنسی دچار مشکلی هر چند کوچک و جزئی شوند باید به آن توجه کرده و در بهبود آن تلاش کنند .

مشاور خانواده مرکز روانشناسی انتخاب نو معتقد است که ناسازگاری در مسائل جنسی ، از علل اصلی طلاق می باشد و این مسئله به دلایلی که در بالا هم گفته شد یعنی خجالت کشیدن و یا سختی در صحبت درباره این مسائل پنهان باقی می ماند و در نتیجه منجر به طلاق و جدایی می شود . اکنون با پیشرفت علم و دانش در حوزه روانشناسی و روانپزشکی و پزشکی بسیاری از مشکلات قابل درمان بوده و می تواند به شکل قابل ملاحظه ای میزان طلاق را کاهش دهد . بر اساس تحقیقاتی که انجام شده به این نتیجه رسیده اند که علت طلاق زوجین و تمرکز آن ها بیشتر به مسائلی نظیر خیانت ، بی وفایی و تعهد نداشتن می باشد اما پس از تحقیق بیشتر مشخص می شود که دلیل اصلی نارضایتی از رابطه جنسی می باشد .

 


 

مهم ترین مشکلات جنسی در رابطه جنسی طبق نظر روانشناس سکس تراپ چیست ؟

 

اختلالات جنسی و مشکلات جنسی با میزان زیادی در جامعه وجود دارد و افراد زیادی در زندگی خود با آن ممکن است مواجه شوند که می توان به موارد زیر اشاره کرد .

بی میلی در رابطه جنسی :

عدم تمایل برای داشتن رابطه جنسی بین زوجین از مواردی ایت که می توان به اشاره کرد که از دلایل آن می توان به خستگی ، عملکرد ضعیف هورمون ها ، افسردگی ، استرس و اضطراب  و ... را نام برد .

سرد مزاجی در زنان :

سرد مزاجی در زنان به دلایلی نظیر ، افسردگی ، اضطراب ، بی عاطفگی و عدم توجه کافی همسر و یا مشکلات جنسی همسر مربوط می شود .

به ارگاسم نرسیدن و بسیاری از مشکلات دیگر که زوجین می توانند با استفاده از سکس تراپی و زوج درمانی در مرکز مشاوره انتخاب نو با استفاده از دارو درمانی و درمان های روانشناختی به بهبود آن کمک کرد .

رابطه جنسی در داشتن سلامت روانی کمک می کند به عقیده بهترین روانشناس تهران رابطه جنسی خوب ، می تواند نشان دهنده ی رابطه زناشویی خوب و رضایت بخش باشد زیرا که برای ایجاد همبستگی در رابطه زناشویی بسیار مهم است . رابطه جنسی نا مطلوب به دلیل رابطه زناشویی مشکل دار است و همچنین بر عکس آن نیز اهمیت دارد زیرا که به علت این که روابط مشکل دار به دلیل کمبود رابطه جنسی مطلوب می باشد . طبق نظر فروید دلیل بسیاری از مشکلات جنسی می تواند به دوران کودکی مربوط باشد یعنی وجود برخی از مشکلات منشا آن کودکی و تجربیات و اتفاقات این دوران می باشد به همین دلیل استفاده از خدمات روانشناختی و درمان آن ها  در مرکز مشاوره روانشناسی مهم می باشد .

برای درمان روابط زناشویی اصولا به تغییر رفتار ها و گفتار ها در حل مشاجرات و تعارض ها اشاره می باشد این در حالی است که باید به این مشکلات جنسی و اختلالات جنسی که در داشتن رابطه جنسی سالم تاثیر می گذارد نیز در نظر گرفته شود زیرا که همانطور که اشاره شد ارتقای کیفیت رابطه و بهبود مشکلات جنسی در داشتن زندگی زناشویی موفق نقش بسزایی دارد .