پیش از ازدواج برخی از مسائل مهم و ضروری هستند که بدون وجود آن ها فرد واجد شرایط لازم برای ازدواج و نقش همسری است و نمی تواند وارد زندگی مشترک شود طبق مطالعات مراکز مشاوره شروع زندگی مشترک بدون این موارد باعث تنش و فشار زیاد در رابطه خواهد شد و شرایط دشواری را ایجاد خواهد کرد. در ادامه برای آشنایی شما شناخت های ضروری را مطرح می کنیم که قبل از ازدواج هر فردی برای موفقیت و عملکرد مناسب باید آن ها را بداند.

خود شناسی:

یکی از موارد مهم قبل از ازدواج، شناخت خود است. عدم شناخت خود، بنا به دلایل گوناگون باعث می شود که ازدواج موفقی صورت نگیرد و افراد تن های زیادی را تجربه کنند. فرد اگر شناخت کمی از خود داشته باشد نقاط ضف خود را نشناسد و نم توانند فردی که مناسبشان است را بشناسند. شناخت ظاهر خود، شناخت احساسات و عواطف خود، شناخت نسبت به وضعیت خلق و خوی خود، شناخت نسبت به میزان مسئولیت پذیری خود و شناخت نقاط ضعف و قوت خود، نحوه ارتباط خود با سایرین، علایق و سلیقه های خود، آگاهی از توانایی و استعداد خود، آگاهی از ارزش ها و فرهنگ خود از مواردی هستند که می تواند به ما در تکمیل شناخت خود مهم باشند. در واقع با شناخت موارد گفته شده می توان آگاهانه انتخاب کرد و تصمیم راحت تری گرفت. اما در غیر این صورت در اتخاب دچار مشکل خواهید شد. اگر هر فردی نسبت به ویژگی های منفی خودش آگاهی داشته باشد و نسبت به اصلاح و درمان آن ها اقدام کند در آینده ارتباط بهتری را با دیگران برقرار خواهد کرد.

شناخت در مورد نقش خود و همسر:

طبق نظر روانشناس خانواده شناخت نقش واقعی هر یک از دو جنس زن و مرد در زندگی مشترک به تعدیل رفتار در زندگی کمک می کند و مانع از ایجاد انتظارات و خواسته های نا مناسب می شود.  برخی از دختران و پسران با توقعات و انتظاراتی نا به جا درباره نقش زن و شوهری وارد زندگی مشترک می شوند و مشکلات زیادی را تجربه می کنند. شما زمانی می توانید در زندگی مشترکتان موفق شوید که مسئولیت های خود را در زندگی بدانید و از مسئولیت های طرف مقابل نیز آگاه باشید  هر کدام در نقش خود عهده دار کارشان باشند و در این صورت آرامش بیشتری را تجربه کنند.

شناخت های مرتبط با همسر:

یکی دیگر از پیش نیاز های ازدواج، کسب آگاهی نسبت به مسائلی است که مرتبط با همسرتان است . هر فردی نسبت به طرف مقابل باید اطلاعاتی را در مورد ویژگی ها، محدودیت ها، شرایط زیستی، روانی ، مسئولیت ها و وظایف و .... داشته باشد و اگر که نسبت به موارد گفته شد اطلاعات نداشته باشید و به آن ها اهمیت ندهید و متقابلا طرف مقابل یز در مورد شما آگاهی نداشته باشد زمانی که وارد زندگی مشترک شدید انتظارات غیر واقع بینانه و نا مناسب از یکدیگر خواهید داشت و مرتبا با عدم برآورده شدن نیاز ها همراه می شوید و در نتیجه رضایتمندی زناشویی بین شما به میزان زیادی کاهش پیدا می کند و این موضوع به ازدواج صدمه ی زیادی وارد خواهد کرد. پیش از ازدواج از نظر عاطفی، عقلی، روانی، ملاک ها و ... اهمیت قائل شوید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

شناخت تفاوت های زن و مرد:

یکی از موارد ضروری در شناخت همسر، شناخت مربوط به تفاوت های میان دو جنس زن و مرد است. وجود برخی از باور های نادرست درباره تفاوت های جنسیتی مانند نداشتن اطلاعات از تفاوت های شناختی و فیزیولوژیکی زن و مرد باعث می شود که رابطه به خوبی پیش نرود. به همین اندازه برخی از تفاوت های فرهنگی ، عوامل محیطی، اجتماعی و .. در این اختلاف ها و تعارض ها موثر هستند.  تفاوت های جنسیتی در بسیاری از ابعاد زندگی تاثیر گذار هستند و شامل موارد گسترده ی عاطفی، ارتباطی و ... می شود. عدم آگاهی از این تفاوت ها باعث پدید آمدن انتظارات نا به جا می شود و این باعث بروز سوءتفاهم ها میان زن و مرد می شود. زمانی که از این تفاوت ها آگاهی داشته باشید باعث می شود که از بسیاری ناراحتی ها جلوگیری شود و همچنین به شما کمک می کند که در برخورد با همسرتان واکنش مناسب نشان داده و بهتر می توانید همدیگر را درک کنید. 

شناخت کامل نسبت به ازدواج:

کسب شناخت کامل درمورد پیمان ازدواج و زندگی مشترک و کارکردهای آن از سوی طرفین ، یکی از پیش نیازهای مهم ازدواج است. بدون دستیابی به این شناخت گام های بعدی افراد برای هدف از زندگی مشترک بی معنی خواهد بود. اگر که افراد باور های اشتباه و هدف های نا مناسبی از ازدواج داشته باشند، نمی توانند به نتیجه مطلوبی برسند و ناآرامی های زیادی را در رابطه تجربه خواهند کرد. هر فردی که قصد ازدواج دارد باید هدف از ازدواج را بداند و باور های منطقی و صحیح نسبت به ازدواج داشته باشد زیرا که باور ها و نگرش های افراد بسیار مهم هستند و نقش بزرگی را در ازدواج ایفا می کند و به همین دلیل این باور ها و نگرش ها باید شناسایی شوند و درست و اشتباه بودن آن ها و اصلاح آن ها صورت بگیرد. هر چقدر که افراد اطلاعات کافی و آگاهی لازم را در مورد ازدواج داشته باشند عاقلانه تر و راحت تر می توانند در مسیر ازدواج گام بردارند. 

سخن آخر:

هر گونه بی توجهی به پیش نیاز های ازدواج ضرر بزرگی را به زندگی تان خواهد زد زیرا که ازدواج یکی از تصمیم های مهم و حیاتی زندگی هر فردی است و زمانی که افراد نسبت به آن بی دقت باشند دردسرهای زیادی را تجربه خواهند کرد و رضایت از زندگی در آن ها کمتر می شود. برای این که بتوانید زندگی زناشویی سعادتمندی را تجربه کنید و در انتخابتان گام های محکم تری بردارید با متخصصان در این زمینه و مشاوره روانشناسی در ارتباط باشید.