برای این که بتوانید رابطه‌ی موفق و دلچسبی داشته باشید، باید پیوسته تلاش دو سویه داشته باشید و هر دو در جهت این هدف به یک اندازه تلاش کنند. نباید زوجین رابطه را به حال خود رها کنند زیرا که ازدواج مانند گلی است که همواره به مراقبت نیاز دارد و اگر به آن نرسیم پژمرده خواهد شد. طبق نظر مشاور روانشناس پس این موضوع را نادیده نگیریم و همواره تلاش خود را در جهت پیشرفت و بهتر شدن انجام دهیم. در ادامه نکاتی را بیان می کنیم که می تواند شیرینی و لذت زندگی مشترک را بیشتر کند. این نکات عبارت اند از :

مستقل بودن:

گاهی اوقات ما فراموش می کنیم که در زندگی مشترک دو نفر با شخصیت و فکر متفاوت هستیم که قرار است کنار هم زندگی کنیم. و این امکان پذیر نیست که قرار است مثل هم شویم زندگی خود را فقط در بعد ازدواج نبینید و سعی کنید که در کنار حفظ فعالیت های مشترک گاهی اوقات زمانی را برای خود اختصاص دهید و فعالیت فردی نیز داشته باشید و همدیگر را بیش از اندازه کنترل نکنید. 

پذیرش:

بر اساس گفته ی بهترین مشاوران خانواده سعی کنید که آنگونه که هستید رفتار کنید و از همسر خود نخواهید تبدیل به فرد دیگری شود و او را همانگونه که هست قبول کنید. این که همواره به دنبال تغییر همسرتان باشید و با این هدف زندگی کنید، نا کامی ها و اختلافات زیادی را تجربه خواهید کرد. البته که زوجین برای حفظ رابطه باید برخی از رفتارهایشان را اصلاح کنند و آن ها را کنترل کنند اما این که توقع داشته باشید که همسرتان آن چیزی که شما می خواهید باشد، درست نیست.

دوری از عصبانیت:

زمانی که همسرتان عصبانی است، خود را کنترل کنید و شرایط او را درک کنید، زمانی که فردی عصبانی استنه درست می اندیشد و نه می تواند به خوبی صحبت کند. پس اگر باعصبانیت همسرتان شما نیز عصبانی شوید راه به جایی نخواهد رسید در چنین شرایطی سعی کنید خود را آرام کنید و تنفسی را انجام دهید و بدانید که این کار حال شما را بهتر خواهد کرد. مسئولیت آن چه را که می گویید بپذیرید و سعی کنید خود را مسئول بدانید. زمانی که همسرتان عصبانی است هر دو با هم فریاد نزنید و اگر که می بینید شرایط به خوبی پیش نمی رود مدت کوتاهی را صبر کنید ولی بدون حل کردن مسئله مشکل را رها نکنید. و در اسرع وقت و در آرمش با او صحبت کنید و مشکل را حل کنید. 

نظر خود را بیان کنید.

بر اساس مطالعات مشاوره پیش از ازدواج نظرات و پیشنهادات خود را با همسرتان در میان بگذارید و مهم نیست که چه کسی درست می گوید و چه کسی غلط چون قرار نیست در زندگی مشترک هر وقت بحثی به وجود آمد یک طرف برنده و فرد دیگر بازنده باشد. رابطه باید به نحوی جلو برود که هر دو طرف برنده باشند. و این نکته را فراموش نکنید که در هنگام بحث مشکلات گذشته را دوباره مطرح نکنید. زیرا باز کردن آن ها باعث تخریب بیشتر رابطه می شود و چیزی را حا نمی کند. و فقط به مشکل مورد نظر تمرکز کنید و به دنبال حل آن باشید.

از کلمات تشویقی استفاده کنید و یکدیگر را تحسین کنید.

قدردانی کردن و تحسین کردن یکی دیگر از موارد مهمی است که زوجین باید روزانه آن را انجام دهند. اگر که جملات مداوم امری نشان دهید، مناسب نخواهد بود و ممکن است سوء تفاهم هایی را ایجاد کند و این را فراموش نکنید که با احترام و تواضع می توانید شرایط بسیار خوبی را در رابطه ایجاد کنید.

به نظرات یکدیگر توجه کنید.

در بسیاری از موارد اگر همسران به حرف یکدیگر گوش دهند، رابطه ی خوبی خواهند داشت در غیر این صورت و با نادیده گرفتن نظرات طرف مقابل رابطه دچار مشکل خواهد شد. هر زوجی برای این که بتواند زندگی مشترک موفقی داشته باشد باید گوش دادن را یاد بگیرد و این بزرگ ترین و مهم ترین نکته ای است که باید آموزش داده شود. 

در واقع زوجین با حرف زدن می توانند به راحتی مشکلات یکدیگر را حل کنند ولی این گفتگو نیازمند مهارت های اساسی است که یکی از آن ها مهارت گوش دادن فعال است. در واقع زوجین باید به صحبت های طرف مقابل با دقت گوش دهند و همچنین فرصت لازم را به یکدیگر بدهند که هر دو طرف صحبت های خود را مطرح سازند و به وسط حرف یکدیگر نپرند و قضاوت نکنند در این صورت است که می توانند منظور یکدیگر را بفهمند و عقاید و خواسته های یکدیگر را بشنوند و در کنار آن در جهت حل مشکلاتشان اقدام کنند. اگر که زوجین توانایی حرف زدن با یکدیگر را نداشته باشند، و به صحبت های یکدیگر گوش ندهند و فقط به دنبال حرف زدن خودشان باشند به دعوا و فریاد ختم خواهد شد و در چنین شرایط مشکل حل نخواهد شد و رابطه با بحران مواجه خواهد شد. پس برای حل مشکلاتتان این مهارت ها را تمرین کنید و در زندگی خود جریان سازید تا  بتوانید لذت و شیرینی زندگی مشترک را بچشید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب روانشناسان در تماس باشید.