ارتباطات بخش مهمی از زندگی است که در شاد کامی ها و ناراحتی ها ی ما نقش بسزایی دارد ، اما در آموزش های رسمی در مدارس و دانشگاه ها و حتی در زندگی در این مورد صحبت نشده است و مواردی تدریس نشده است . هر کسی می تواند عاشق شود و می تواند رابطه ی زناشویی بر قرار کند ، اما همه ی ما برای حفظ روابط خوب و صمیمانه به بینش و آگاهی نیازمندیم . افرادی که به ازدواج می اندیشند ، زوج هایی که از روابط آشفته و نابسامان خود رنج می برند و زوج های خوشبختی که می خواهند مهارت های ارتباطی خود را بهتر کنند باید نسبت به اصول گفت و گو آگاه باشند و از آن ها استفاده کنند و می توان گفت که یادگیری آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است و لازمه ی زندگی مشترک موفق است .


مهم ترین عاملی که در زندگی زناشویی موجب شادکامی و موفقیت می شود یا آن را تباه می سازد ، تبادل کلمات یا همان گفت و گو است . گفت و گو کردن به این معنی است که می خواهید تجارب خود را با هم در میان بگذارید ، به دانسته های یکدیگر احترام بگذارید و برای هم اهمیت قائل شوید . آن چه با هم می گویید و می شنوید ، دنیای مشترک شما را تشکیل می دهد . کار مشترک در اداره خانه ، بستگی به توان دریافت و عرضه اطلاعات از سوی شما دارد . لحن کلام و کلماتی که استفاده می کنید ، نگرش شما را نسبت به طرف مقابل نشان می دهد ، خواه محبت باشد و خواه احترام با خشم و رنجش .

بر اساس مطالعات مرکز زوج درمانی ارتباط کلامی نیز مانند ارتباط فیزیکی ، هم وسیله ای برای برقراری ارتباط است و هم وسیله ای برای تحکیم آن . زمانی که گفت و گوی شما رضایت بخش و محبت آمیز باشد و به طرفین احساس امنیت دهد ، ارتباطی سالم برقرار شده است . اما اگر گفت و گو ها در جهت سلطه جویی ، ایجاد تنش ، بی حرمتی یا ضربه زدن به دیگری باشد ، نا امنی و بی میلی حاکم می شود . وانگهی ، از آن جا که بیشترین قسمت از وقت مشترک شما صرف ارتباط کلامی می شود ، نحوه ی صحبت کردنتان با یکدیگر شاخص برای سلامت رابطه ی شما است . 

گفت و گوی مشکل ساز چیست ؟

طبق نظر مشاوران بهترین مرکز مشاوره گفت و گوی غیر مشترک می تواند چندین شکل به خود بگیرد ، گاه خصمانه ، گاه رقابت آمیز و گاه آشفته و بی هدف می شود ، و گاهی هم ممکن است از مسیر سازنده ی خود خارج شود و برای اجتناب از اختلاف بیشتر ، قبل از آن که به نتیجه ی مطلوب برسد ، قطع شود . هر چه مهارت های ارتباطی ضعیف باشد ، هنگام صحبت کردن با طرف مقابل خود بی ملاحظه تر و بی احساس تر خواهد بود . همچنین هر چقدر بیشتر آزذده و خشمگین باشید ، احتمال آن که شریک زندگی خود را به چشم یک دشمن ببینید ، بیشتر است و هر چه این نگرش بیشتر ادامه پیدا کند ، روابط آزاردهنده تر ، خصمانه تر و نا گوارتر می شود . 

گفت و گوی مشترک چیست ؟

زن و شوهر با گفت و گوی مشترک می توانند از کنار هم بودن لذت ببرند و اطلاعات را به راحتی به یکدیگر منتقل کنند . و می تواند برای اهدافی چون امرار معاش ، ایجاد محبت و صمیمیت در خانه ، تربیت فرزندان سالم و ایفای نقش مفید اجتماعی همکاری شود . تصمیم گیری مشترک ، حل اختلاف و مهارت های دیگر تنها زمانی ممکن می شود که زن و شوهر بتوانند گفت و گوی مشترک داشته باشند . از این رو ، برای یادگیری کامل اصول آن لازم است که زوج ها تلاش کنند . لحن این گفت و گو مشترک صمیمانه است ، حتی اگر موضوعی جدی در میان باشد . مشاوره روانشناسی خوب نشان می دهد که  نکته ی مهم دیگر این که هر چه درک متقابل شما بیشتر شود ، حرکتی رو به جلو احساس می کنید و با هر مطلبی که بیان می شود ، خود را به راه حل نزدیک تر می بینید . و سر انجام این که در گفت و گوی مشترک ، شما و همسرتان به نوبت صحبت می کنید ، با دقت به حرف های یکدیگر گوش می دهید و می دانید که سخنان هر دوی شما از اهمیتی یکسان برخوردار است . اما اگر یکی از شما احساس کند که بر دیگری غلبه دارد ، بدانید که یک جای کار ایراد دارد . در گفت و گوی مشترک ، رنجش و آزردگی نشانه ی نقص کار است . تنش های ناگهانی این را نشان می دهد که صحبت کردن در مسیر اصلی قرار ندارد . در این صورت ، هر دوی شما باید در رفتار خود دقیق شوید تا عامل مشکل ساز را پیدا کنید و بحث را به مسیر اولیه اش بازگردانید .

طبق نظر مشاور جنسی خوب زندگی خانوادگی مستلزم تصمیم گیری های مشترک است بسیاری از مسائل فوق العاده حساس و مهم عاطفی مانند پول ، قدرت ، عزت نفس ، استقلال فردی و امور جنسی در آن وجود دارد که نیازمند توافق دو جانبه می باشد و هر چقدر مسائل و مشکلات در این خصوص زیاد باشد احتمال بروز اختلافات بین زوجین نیز بیشتر خواهد بود .