در ازدواج پیش شرط های مهم و اساسی هستند که هر فردی در انتخاب همسر باید این ویژگی ها را بسنجد و بعد از آن تصمیم قاطعانه بگیرد . از اینپیش شرط ها می توان به فاصله ی سنی ، مذهب ، موقعیت اجتماعی و تحصیلی و  تناسب خانواده و  بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد . به عبارتی وجود شباهت ها بین دو طرف در هر مورد شرایط بهتری را برای زوجین ایجاد خواهد کرد و در صورت وجود تفاوت های فاحش بین آن ها اختلاف ها نیز بیشتر خواهد بود . در ادامه ی مطلب به اهمیت فاصله ی سنی و مشکلاتی که فاصله ی سنی زیاد ایجاد می کند را بیان خواهیم کرد .

تفاوت سنی زیاد بین زن و مرد مشکلاتی را به وجود می آورد البته باید به کلمه ی زیاد و فاحش تاکید کنیم . چون اختلاف سنی 5 سال مشکلاتی را ایجاد نخواهد کرد و موضوع ما بر روی اختلاف سنی زیاد برای مثال ده سال یا بیشتر و مشکلاتی که به همراه دارد ، می باشد . 

چرا ازدواج با فاصله زیاد مشکل ساز است ؟

طبق نظر مشاور قبل از ازدواج افراد در سن های مختلف نیاز ها ، علایق ، احتیاج های اجتماعی متفاوتی دارند و زمانی که اختلاف سنی دو نفز زیاد باشد این نیاز ها و علایق با یکدیگر هم خوانی و هماهنگی نداردو در نتیجه در ایجاد تفاهم با مشکلاتی رو به رو می شوند و تعارض ها بین آن ها افزایش می باید . البته در اوایل رابطه و ازدواج به دلیل شور و شوقی که ایجاد می شود این تفاوت ها حس نمی شود و ممکن است که افراد  اعتقاد داشته باشند که فاصله ی سنی زیاد آن ها مشکلی ایجاد نمی کند اما با گذشت زمان این مشکلات خود را نشان می دهد و افراد نمی توانند خود را با چنین سبک زندگی تطبیق دهند و در نتیجه نصیحت ، موعظه و سر انجام محاکمه و متهم کردن یکدیگر شروع خواهد شد . دکتر روانشناس بیان می کند که باید بدانیم دوره های فرایند پختگی ، تحمل پذیری و تجربه اندوزی که در شکل گیری انسان ها نقش دارد در سنین مختلفی روی می دهد و بر اساس آن مشکلات در رابطه های همراه با اختلاف سنی زیاد ایجاد می شود و از این رو این پیش شرط ازدواج را نباید بی اهمیت و نادیده گرفت .

مشکلات ازدواج با اختلاف سنی فاحش چیست ؟

زمانی که فاصله ی سنی زوجین زیاد باشد برای کسی که بزرگ تر است تحمل نا خامی و بی تجربگی شریک عاطفیش در مسائل زندگی دشوار خواهد بود . و فرد کوچک تر نیز باید ممکن است که به دلیل سن او در مقابله با او وا دهید و از موضع ضعف رفتار کنید . وقتی همسر شما بزرگ تر است به مراتب موفق تر ، با تجربه تر و از لحاظ اقتصادی بهتر از شما است و این موضوع می تواند شما را تحت تاثیر قرار دهد و فکر خواهید کرد که او از شما بهتر است و او کمال مطلق است . در چنین شرایطی شما در مقابل او احساس ضعف خواهید کرد و به جای این که به تصمیم های خودتان اعتماد داشته باشید به نصیحت های او عمل کنید و حتی ممکن است به مرور زمان نیاز ها و احساسات خود را نیز نادیده بگیرید .

طبق نظر بهترین روانشناس تلفنی فردی که بزرگ تر است ممکن است که نقش والد را بگیرد و همسر خود را به طور مداوم پند و اندرز و یا سعی در اصلاح او داشته باشد . افراد بزرگ تر از آن جایی حس قدرت بیشتری دارند وسوسه می شوند که همسرشان را کنترل کنند . زمانی که فرد کوچک تر همواره از همسر خودش نظر می خواهد و به دنبال نصیحت هایش است و برای کمک پیوسته روی او حساب باز می کند و از بسیاری موارد به او وابسته است مانند کودک رفتار کرده است .

ممکن است هر دو طرف مجبور شوند که علایق ، دوستان و کار هایی که می کنند را کنار بگذارند که این طور به نظر بیاید که با همسرشان تفاهم دارند . برای مثال در صورتی که همسر شما خیلی جوان تر باشد ممکن است از علایق خود که برای او جالب نیستند ، دست بکشید و به کار هایی روی بیاورید که متعلق به سن شما نیستند و این در شرایط بر عکس هم صدق می کند و به مرور زمان مشکلاتی را به وجود می آورد .

طبق نظر مشاوران بهترین کلینیک روانشناسی ازدواج دو شخص با تفاوت سنی زیاد عدم تفاهم زیادی را در رابطه سبب می شود و هر چه زمان بگذرد هر دو طرف کمتر احساس خوشبختی می کنند و البته باز تاکید می کنیم که منظور ما اختلاف سنی فاحش و زیاد می باشد . در صورتی که نقاط مشترک بیشتری با همسر خود داشته باشید و متعهد باشید که روی رابطه تان کار می کنید . امکان موفقیت نیز بیشتر خواهد شد . تفاوت سنی زیاد میان زن و شوهر می تواند زمینه برای رشد را ایجاد کند و از سویی می تواند زمینه را برای تنش و بسیاری از مشکلات دیگر ایجاد کند .

بر خورداری از سلامت روان از موارد مهمی است که قبل از ازدواج باید به آن توجه شد وجود هر گونه اختلال روانشناختی زمینه را برای ایجاد تعارض ها و نارضایتی ها ایجاد می کند و افراد باید از چنین مشکلاتی آگاه باشند و نسبت به درمان وسواس ، افسردگی و ... اقدام نمایند .