زمانی که کودکان شروع به تحصیل می کنند تاثیر والدین نیز تغییراتی می کند اما باید این را به خاطر داشت که پدر و مادر همچنان نقش اصلی در فرزند خود دارند . والدین باید از این موضوع آگاه باشند که کودکشان به طور زیادی تحت تاثیر تجربیات و ارتباطات خارج از خانه نیز قرار می گیرد ، تجربیات کودکان در مدرسه تاثیر زیادی به آن ها می گذارد دوستی با همسالان و موفقیت درسی و معلمان بر روی کودکان موثر هستند هنگامی که کودکان به سنین مدرسه می رسند توانایی این را به دست می اورند که درباره موضوعات پیچیده فکر کنند و وظایف که مربوط به خودشان است را انجام دهند . طبق نظر روانشناس کودکان  در این سنین باید کودکان را تشویق کرد تا در مرتب کردن تخت خواب خود ، تمیز کردن و دیگر مسائل روزمره کمک کنند . طبق نظر دکتر روانشناس خوب در تهران در این سنین وتادین با مسائل جدید در کودکان خود رو به رو می شوند برای مثال کودک در حاضر شدن و به مدرسه رفتن مشکل دارد در یادگیری خواندن ، نوشتن و یا ریاضیات مشکلاتی دارد و یا رفتار هایی انجام می دهد که مناسب نیستند ، تکالیف درسی خود را انجام نمی دهد و .... بسیاری از مشکلات رفتاری که در سنین قبل از آن قابل مشاهده بود در سنین مدرسه نیز می توان دید مانند پرخاشگری ، رقابت با خواهران و برادران ، نافرمانی کردن ، پر توقع بودن ، شکایت کردن ، مدام شکایت کردن و حتی مشکلات خاص دیگری نظیر اضطراب ، استرس ، افسردگی ، کمرویی و کمبود عزت نفس .

زمانی که والیدن با چنین مسائلی مواجه می شوند باید در جهت درمان آن و بهبود شرایط کودکان خود اقدام کنند . بسیاری از مشکلات خاصی که مطرح شد باید به صورت دقیق در نزد دکتر روانشناس کودک بررسی شود و تشخیص داده شود زمانی که تشخیص به صورت قطعی  داده شد روش های درمانی مناسب با آن ارائه می شود برای مثال در مرکز درمان با نوروفیدبک می توان درمان برخی از این مشکلات و اختلال های کودکان را پوشش داد . نوروفیدبک وسیله ای می باشد که می توان با آن فعالیت عصبی مغز را اندازه گیری کرد و در همان لحظه از طریق شنیداری و یا دیداری فرد را از این فعالیت مغزی خود آگاه کرد و این روش ایده آل برای کودکان و بزرگسالان می باشد و بسیاری از مشکلات روانشناختی را می توان با آن بهبود بخشید . مرکز نوروفیدبک انتخاب نو با استفاده از روش درمانی نوروفیدبک و روش های درمانی روانشناختی دیگر نظیر خانواده درمانی، مشاوره کودک ، کارگاه ها ، گروه درمانی و روان درمانی و .... می تواند مشکلات کودکان را حل و بررسی نماید . 

مسائل و مشکلات کودکان در سنین مدرسه چیست ؟

آماده کردن کودکان برای رفتن به مدرسه : 

کودکان در این سنین واکنش های متفاوتی برای رفتن به مدرسه نشان می دهند برای مثال برخی از آن ها مشتاقانه منتظر رسیدن اولین روز مدرسه هستند و برای بعضی دیگر از کودکان اضطراب و نگرانی را در پی دارد . برای بیشتر بچه ها این دوران گذشتن از یک مرحله به مرحله دیگر می باشد . برای برخی از آن ها تغییرات در روند زندگی و دور شدن از والدین می تواند این شور و شوق را خنثی کند . اگر کودکان از قبل برای مواجه شدن با این مسائل آماده شوند ، خیلی بهتر می توانند با این انتقال کنار بیایند . والدین در این دوران برای کودکان نقش اساسی را ایفا می کنند . برای مثال والدین در انتخاب مدرسه باید دقت زیادی را به خرج دهند زیرا که کودکان مدتی از زمان روز خود را در آن جا خواهد گذراند و باید با کودکان خود متناسب باشد . صحبت کردن در خصوص رفتن به مدرسه و خواندن کتاب هایی با این عنوان ها موثر می باشد همچنین از چند ماه قبل از شروع مدرسه باید درباره زمان رفتن به مدرسه نیز با کودک خود گفت و گو کنید و مدرسه اش را قبل از شروع به آن نشان دهید . به کودک اطمینان دهید که در روز های اول مدرسه همراه او خواهید بود و همچنین او را در خرید وسایل مدرسه شرکت دهید .

انجام دادن تکالیف مدرسه :

در این دوران کودکان باید مقداری از زمان خود را صرف انجام تکالیف درسی خود بگذرانند البته میزان این تکالیف بستگی به مقطع تحصیلی کودک و سن کودک دارد و توقع هر معلم و مدرسه ای از آن ها بر این اساس خواهد بود . بسیاری از والدین به خاطر انجام دادن تکالیف درسی کودکان خود  دچار مشکل می شوند و کودکان این وضعیت دشوار را به وجود می آورند والدین باید آموزش های لازم در جهت ایجاد برنامه و عادت مناسب برای فرزندان خود را فرا بگیرند تا از بروز بسیاری از مشکلات بکاهند .  روانشناس خوب می تواند برنامه درسی و برنامه تحصیلی مناسب با کودک را ارائه دهد تا کودک به وسیله آن بتواند پیشرفت داشته باشد اما برخی الزامات وجود دارد که والدین باید نسبت به آن آگاه باشند برای مثال استراحت کردن کودک بعد از مدرسه ، محل مناسب برای خواندن درس ،  کمک به کودک در شروع کردن درس ، سوال کردن درباره تکالیف ، انتقاد نکردن از کار کودک و ...

اخلال و بی نظمی در مدرسه :

یکی از مشکلات دیگر در ارتباط با اخلاق کودکان در مدرسه می باشد سر به هوا بودن ، گوش ندادن ، شکلک در آوردن ، دعوا کردن ، انجام ندادن تکالیف ، با صدای بلند حرف زدن و.... در این صورت والدین نمی دانند که چه واکنشی نشان دهند ولی در حالت کلی آگاهی از مشکل رفتاری کودک مهم می باشد تا دلایل آن بررسی شده و راه حل مناسب و درمان مناسب ارائه شود .