هرکسی که خیانت را ممکن است تجربه کند دچار شوکی بسیار شدید می شود و حتی اگر به همسر خود شک کرده باشید و برای مدت طولانی زمان ببرد در نهایت زمانی که مطمئن شوید حق با شماست و علنی شود ، احساسات شدید و توان فرسایی تجربه خواهد شد.

طبق گفته‌ی مشاور ازدواج کشف خیانت یکی از شدید ترین ضربه های روانی باشد که یک فرد ممکن است در زندگی تجربه کند. ممکن است که از راه های مختلف به این موضوع پی ببرید برای مثال از کسی بشنوید و یا خودتان بفهمید. و در چنین جریانی فرد عصبانیت، افسردی، اختلال در خواب، اضطراب، گوش به زنگی، تندخویی و وسواس فکری به اندیشیدن جزییات خیانت را تجربه می کند.

در بحبوحه ی چنین بحران عاطفی، گرفتن تصمیم منطقی بسیار دشوار است. باید مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید و از حمایت دوستان و نزدیکان و یا متخصصان بهره گیرید. در ادامه به برخی از احساسات که فرد ممکن است تجربه کند اشاره می کنیم.

عصبانیت و خشم:

طبق نظر مشاور خانواده کشف خیانت محرکی متداول برای خشونت در ابطه زناشویی است، و جنایات ناشی از شعله ور شدن خشم هنوز اتفاقاتی بسیار رایج هستند. این عصبانیت می تواند کاملا نفس گیر و شدید باشد. 

سردرگمی:

سوالی که بعد از خیانت در ذهنتان می چرخد این است که ((چرا؟)) ((چرا این کارو کرده؟)) و بسیاری از سوالات جزیی دیگر که به دنبال یافتن جواب های آن هستید.

باور نکردن:

ممکن است برای شما سخت باشد که مسئله را باور کنید و پیش خودتان فکر کنید که شاید همسرتان و یا کسی که به شما گفته دروغ می گوید. و ممکن است که این مسئله را همواره برای خود انکار کنید.

خجالت و شرمساری:

احساس شرمساری کاملا متداول است و مخصوصا اگر این رابطه نا مشروع علنی شده باشد یا با کسی بوده باشد که شما او را می شناسید و اگر هم کسی مطلع نباشد شما همواره خواهید گفت که اگر مردم می فهمیدند چه فکری می کردند و چه می گفتند.

ترس از آینده:

خیانت، آینده ی رابطه زناشویی را به طور کامل تغییر می دهد حتی اگر به این فکر باشید که می توانید رابطه تان را بازسازی کنید ولی اغلب نگران خواهید بود مه چه چیزی پیش خواهد آمد.

حسادت:

این حس غریبان گیر افرادی می شود که رابطه زناشووی شان را در خطر می بینند . عمق حسادت بسته به نوع خیانت متغیر است و اگر نفر سوم همچنان دور و بر رابطه حضور داشته باشد این حس بیشتر خواهد شد. 

بازنده:

حس بازندگی تا مدت ها بعد از کشف خیانت ادامه پیدا می کند. از دست دادن، رابطه، همسر و مشترک بودن بسیار دردناک خواهد بود فهمیدن این که رابطه زناشویی تان هیچ وقت آن چیزی نبوده که فکر می کردید و هرگز آنگونه که می خواستید، خواهد شد بسیار دردناک خواهد بود.

طرد شدن:

خیانت به منزله طرد همسر است. خیلی از افراد به همسر خود می گویند که عاشق او هستند و رابطه شان با فرد دیگر ابلهانه بوده . این حرف ها شاید درست باشد اما باعث نمی شود که این حس را نداشته باشید.

شک به خود:

طبق نظر مشاور رواشناسی وقتی که به دنبال ای هستید که بفهمید را خیانت اتفاق افتاده است و این که وقتی در می یابید همسرتان ترجیح داده با کس دیگری باشد با وجود این که می دانسته این عمل برای شما چقدر دردناک است ، اعتماد به نفس و خود باوری تان به شدت آسیب خواهد دید.

شوک:

شما اصلا انتظار ندارید که این اتفاق بیفتد و دچار شوک می شوید که چطور هرگز متوجه نشده اید و چنین رابطه ای شکل گرفته و حتی کوچک ترین تصوری هم از آن چه در جریان بوده نداشته اید.

سوءظن:

هر قدر هم که همسرتان بکوشد شما را متقاعد کند که قضیه تمام شده ، باور این حرف بسیار سخت خواهد بود زمانی که اعتماد از بین برود شک می کنید که نکند همسرتان دوباره به شما دروغ می گوید.

در روز ها و هفته های اول بعد از کشف خیانت ممکن است احساس کنید از پا در می آیید و در میان تعداد زیادی از احساسات در نوسان خواهید بود. تنها کاری که می توانید در این مدت انجام دهید این است که از خودتان خوب مراقبت کنید زیرا که وضعیت روای شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و در این دوران باید توجه بیشتری به خود داشته باشید و از حمایت دوستان و نزدیکان که به آن ها اعتماد دارید و از همه مهم تر از مشاوران متخصص در مراکز مشاور کمک و راهنمایی دریافت نمایید. مشاور خیانت به شما در جهت کنار آمدن با این مسئله و بهبود وضعیت روانی و همچنین گرفتن تصمیم درست برای ادامه زندگی مشترک و بازسای رابطه و یا جدایی کمک های لازم را خواهد کرد.