روابط ناراحتی ها و اختلافات زیادی را با خود به همراه دارد و این که در رویاهایمان به دنبال کسی باشیم که با او فقط شاد باشیم دور از واقعیت است . در رابطه به شدت بد رفتاری می کنیم و حتی ممکن است که این رفتار ها جایی از ما سر نزند و به افرادی تبدیل می شویم که اطرافیانمان حس می کنند که هیچ شناختی از ما ندارند و احساس خشم و پریشانی زیادی داریم . در حالت کلی ما انسان ها تحت تاثیر توقعات و انتظاراتمان هستیم و همواره در چهار چوب این انتظارات است که زندگیمان را گاهی اوقات خوب و گاهی بد تلقی می کنیم . زمانی که انتظارات نادیده گرفته می شوند ما را به سمت خشمگین شدن پیش می برد و این انتظارات در روابط عاشقانه سبب بروز مشکلات می شود 

بر اساس مطالعات مشاوره آنلاین ایرانی زوجین در زندگی مشترک انتظار دارند که درک شوندو همدلی وجود داشته باشد و به آن ها توجه شود و بسیاری از مسائل دیگر . افراد نمی توانند به طور کامل یکدیگر را بفهمند اما با تمرین و تکرار می توان با ایجاد آن در زندگی مشترک آرامش را به دست آورد . صمیمیت از فاکتور های مهم هر ازدواجی می باشد و این زمانی ایجاد می شود که زوجین درک متقابل داشته باشند ، قدردان یکدیگر باشند ، عشق خود را به یکدیگر ابراز کنند و با محبت و همدلی ، مهربانی ، احترام و توجه آن را به حالت آرامش دربیاورند . صحبت کردن درباره ی انتظارات و گفت و گو درباره ی آن ها نگاه دقیقی به ما می بخشد که می توانیم طرف مقابل خود را بهتر بشناسیم و در جهت رفع نیاز های یکدیگر بر آییم . زندگی مشترک نیازمند رسیدگی مداوم است و هر گونه کوتاعی و غفلت در آن مشکلات و اختلافات و دعوا هایی را به همراه خواهد داشت . زندگی دارای پستی و بلندی های زیادی می باشدو اگر که زوجین بتوانند مهارت های مرتبط با آن را اجرا کنند با تنش و استرس کمتری می توانند از آن عبور کنند . 

با کسی جز خودمان در تعامل هستیم .

طبق گفته ی روانشناس تلفنی ایرانیان باید بدانیم که فردی که با او در رابطه هستیم دارای تفاوت هایی خواهیم بود و نمی شود که دو نفر کاملا مثل هم پیدا کرد که با یکدیگر توافق صد درصدی دارند . این تفاوت ها خود سبب ایجاد اختلافات می شود اما زمانی که افراد نسبت به تفاوت های یکدیگر آگاه باشند و آن ها را بشناسند و بپذیرند راحت تر می توانند با آن کنار بیایند . زوجین موفق با پذیرش تفاوت ها و پیدا کردن نقطه ای مشترک که برای هر دو فرد قابل قبول است می توانند از شدت اختلاف ها کم کنند . 

ابتدای عاشقی تصورات اشتباه به ما می دهد . 

طبق نظر مشاور روانشناسی تهران در ابتدای هر رابطه ای به دلیل تغییرات اساسی که در انتقال دهنده های عصبی افراد ایجاد می شود در مرحله ای از خوشی قرار دارند و نمی توانند بدی های یکدیگر را ببینند و میزان هیجان ها و احساسات بسیار بالا است و فکر می کنند که طرف مقابلشان هیچ ایرادی ندارد و تمام رفتار ها و اعمالش قابل تحسین است اما با گذشت زمان و برگشتن به حالت طبیعی حتی همان رفتار های خوشایند نیز ممکن است بد جلوه بدهد و در نتیجه تفاوت ها ظاهر شده و به دنبال آن اختلافات نیز شکل می گیرند .

 

خانواده ها ی متفاوت :

همه ی ما در خانواده های متفاوتی بزرگ شده ایم و می توان گفت که همه ی ما انسان ها کودکی کاملا بی نقصی نداشته ایم . برای مثال برخی از خانواده ها در موقعیت اجتماعی و برخی در انزوا و اعتماد به نفس کم برخی از آن ها با مشکلات مالی و برخی دیگر با مشکلات مالی و در دل این مشکلات کودکان بزرگ می شوند و به بزرگسالی می رسند و دو فرد از شرایط کاملا متفاوت وارد زندگی مشترک می شوند و همه ی آن ها را در زندگی خود به همراه خود وارد رابطه می کنند . خطایی که بسیار در روابط زناشویی آسیب رسان است این است که زوجین طرف مقابل را دلیل تمام مشکلات بدانند و خود را از آن مبری سازنند اما این در حالی است که زمانی که مشکلی پیش می آید هر دو در آن شریک هستند . مشکلات در تمام رابطه ها وجود دارد و نمی توان آن را انکار کرد و نادیده گرفت بلکه باید نسبت به آن ها آگاه بود و به شیوه ای درست و منطقی و با کمک یکدیگر در جهت حل آن ها قدم برداشت تا زندگی مشترک موفقی را تجربه کرد . 

رعایت ادب :

طبق نظر مشاوران مراکز مشاوره ایران در هر حالتی رعایت ادب و احترام نقش مهمی را دارد و نباید از آن غافل شد . باید گفت که مشکلات گذرا هستند و در زمان مشخصی حل خواهند شد اما رعایت ادب و احترام باید در هر شرایطی حفظ شود تا عشق میان دو نفر باقی بماند .