ازدواج یکی از مهم ترین تصمیم های زندگی هر فردی است و داشتن ازدواج موفق نیز یکی از کارهایی است که باید تلاش زیادی برای آن نماییم. یعنی به عنوان یک زوج هر دو طرف باید به یک اندازه تلاش خود را کنند و از آن غافل نشوند. رعایت کردن برخی از مسائل می تواند زوجین موفق را از نا موفق جدا کند که در ادامه ما به ذکر برخی از موارد که نشان می دهد که زوجی موفق است می پردازیم. این نشانه ها عبارت اند از:

نگرش توجه آمیز:

طبق مطالعات روانشناسی قبل ازدواج شما و همسرتان کم و بیش نگرش اصلی اعتنا کردن به یکدیگر را با احترام گذاشتن به خود و دیگری نشان می دهید و رفتارتان بر این پایه استوار است که هر کدامتان اهمیت دارید. در واقع دانستن این نکته مهم است که شما زمانی می توانید رابطه موفق را تجربه کنید که خودتان را دوست داشته باشید و نسبت به خودتان مهربان باشید و به خودتان احترام بگذارید و بعد از آن می توانید که فرد دیگری را دوست داشته باشید و به او احترام بگذارید. احترام گذاشتن و رعایت آن یکی از موارد مهم و ضروری در هر ازدواجی است و به همین دلیل آن را توصیف کردیم. در رابطه مخوفق نباید درک، توجه و احترام را فراموش کنیم و اگر که به دنبل زندگی با آرانش هستید آن ها را در رابطه تان جدی بگیرید.

حرف زدن :

از موارد دیگر که می توان به آن اشاره کرد حرف زدن و گوش دادن فعالانه در رابطه تان است. اگر که بتوانید صحبت های همدیگر را با دقت گوش کنید و در کلام و زبان بدن آن را نشان دهید و در گفتگو ها شرکت کنید خواهید دید که چقدر صمیمیت بین شما بیشتر می شود و همچنین به مرور زمان ایجاد بن ساده و شفاف نیز بیشتر می شود و افراد بدون هیچ کنایه می توانند به شکل صریح خواسته ها ، نیاز ها، آرزو ها، احساسات و ... را بیان کنند و با این کار صمیمیت آن ها نیز افزایش پیدا می کند و به همین روش می توانند مشکلاتشان را نیز حل کنند. 

علام های مثبت دیگر در رابطه موفق چیست؟

اگر که به سمت جنبه های مثبت با هم بودن گرایش دارید، و توانایی این را دارید که با خیال راحت احساسات و افکارتان را در میا بگذارید، همدیگر را لمس کنید، نیایش می کنید، مراسم هایتان را جشن می گیرید، تصمیم های جدیدی می گیرید و هدف های تازه ای دارید و از همراهی یکدیگر لدت می برید و از تنهاییتان نیز می توانید لذت ببرید و گاهی با همدیگر به تنبال حل کردن مشکلات رابطه تان هستید و برای آن ها وقت می گذارید و تا زمانی که نقطه مشترکی پیدا کنید که هردوتان احساس رضایت داشته باشید در این صورت است که می توان گفت رابطه تان رنگ و بوی لذت بخشی دارد.  آزادی و تعلق خاطر در چنین لحظه ها و تجربیات مشترک رشد می کنند و باز بودن عاطفی و مصاحبت و همنشینی فضای امن و محکمی را به وج.د می آورد و در این شرایط است که می توانید خود واقعی تان را نشان دهید و به اندازه ای با هم صمیمی می شوید که در مواقعی از نقاط ضعف یکدیگر آگاه شده و مصمم هستید که به همدیگر آسیبی نرسانید. و در چنین شرایطی است که صمیمیت بیشتر می شود توجه تان به هم بیشتر جلب می شود و یکدیگر را تایید می کنید و باعث تقویت عزت نفس خود و دیگری می شوید و این رفتارهای نیروبخش منبع رضایت در زندگی تان هستند و مطالعات و شوهد نشان می دهد که چنین شرایطی اثر مثبتی روی سلمت شما می گذارد و عمرتان را نیز افزایش می دهد. 

آیا زوج های موفق مشکل ندارند؟

طبق مطالعات متخصص روانشناسی خانواده در هر رابطه ای مسائلی پیش می آید و که گاه تبدیل به تعارض می شود و زمانی که با این تعارض ها مواجه می شوید به عنوان زوج موفق که به همدیگر نگاه مثبتی دارید می توانید تعارض را با فرجام رضایت بخش حل و فصل کنید و همین طور ممکن است این طور برداشت کنید که اگر چه این مشکلات وجود دارد ولی با پیدا کردن راه حل هایی در کنار یکدیگر می توانید آن ها را حل کنید و تجربه های جدیدی یاد بگیرید و در نتیجه در کنار هم احساس خوبی نسبت به هم داشته باشید.

پس همانطور که دیدی زوج های موفق نیز با مشکلاتی مواجه هستند که وجه تمایز آن ها با افراد غیر موفق این است که آن ها توانایی مدیریت این مشکلات و حلشان را دارند و آن ها را سرکوب نمی کنند و واکنش های نا مناسب نشان نمی دهند و از مواردی که اشاره کردیم در زندگی شان استفاده می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه یادگیری مهارت ها می توانید با مراکز روانشناس در ارتباط باشید.