طلاق عاطفی زمانی اتفاق می افتد که زن و مرد در کنار هم به سردی زندگی می کنند و هیچ نوع صمیمیتی بین آن ها وجود ندارد ولی به دلایل مختلف نیز تقاضای طلاق قانونی نمی کنند . طبق نظر مشاور روانشناس زندگی مشترک نیازمند تلاش دو نفره است و اگر اجرا نشود رابطه را با خطر مواجه خواهد کرد . در ادامه به موردی اشاره می کنیم که سبب ایجاد فاصله و طلاق عاطفی بین زوجین می شود .

عدم تمایل به گفتگو و حل مشکلات :

گفتگو کردن یکی از موارد مهم در زندگی مشترک می باشد . زوجین می توانند در آرامش کامل درمورد مشکلاتشان با یکدیگر صحبت کنند و برای آن ها راه حلی پیدا کنند اما برخی از زوجین زمان بروز مشکلات درباره ی حل کردن مسئله صحبت نمی کنند و آن را حل نشده رها می کنند و یا به بحث و جدل های افراطی و عصبانیت ختم می شود و در نتیجه روز به روز به دلیل نداشتن مهارت های لازم حل مشکلات از یکدیگر دور می شومند .

سرزنش کردن و به رخ کشیدن اشتباهات یکدیگر :

برخی از زوجین همواره در حال سرزنش یکدیگر و یاد آوری مسائل گذشته می باشند و این را در نظر نمی گیرند که هر انسانی قابلیت اشتباه کردن را دارد و می تواند خطا کند و در زندگی مشترک باید بخشش داشت و از بسیاری مسائل جزئی چشم پوشی کرد . تکرار مداوم اشتباهات گذشته صمیمیت را از بین خواهد برد .

کم شدن فعالیت های مشترک :

زوجین باید به اندازه ی کافی با یکدیگر در طول هفته وقت بگذرانند و این بستگی به نیاز های هر دو طرف دارد . اما داشتن اوقات فراغت و فعالیت های مشترک با یکدیگر می تواند لحظات خوبی را برای هر دو طرف ایجاد نماید و آن ها را به یکدیگر نزدیک تر کند . به عبارتی وقت گذراندن با یکدیگر یکی از راه های افزایش صمیمت می باشد و نبود آن با کاهش صمیمیت همراه خواهد بود .

توجه بیشتر به فرزندان :

برخی از زوجین بعد از بچه دار شدن تمام تمرکز خود را به فرزندشان معطوف می کنند و همسر خود را در نظر نمی گیرند و کاملا رابطه شان را رها می کنند . اما باید دانست که در هرحالتی اولویت اول هر فردی همسر می باشد و حتی با وجود فرزندان و داشتن زمان مشترک با افراد خانواده باید به همسر خود نیز توجه داشته باشید . اگر از همسر خود غافل شوید به مرور زمان طلاق عاطفی را به همراه خواهد داشت .

از بین رفتن هیجان و شور زندگی :

بر اساس گفته ی مشاور پیش از ازدواج برخی از زوجین بعد از گذشتن از مراحل عشق اولیه بعد از مدتی زندگیشان تکراری می شود و طولانی شدن این فرایند سبب دور شدن آن ها از یکدیگر و دلزدگی خواهد شد . همانطور که گفتیم زندگی مشترک نیازمند تلاش مشترک می باشد و آن ها برای حفظ هیجان و شور زندگیشان باید فعالیت ها و کار هایی انجام دهند تا آن را خفظ کنند . رابطه چیزی نیست که آن را به حال خود رها سازید و نیازمند مراقبت می باشد .

نداشتن رابطه ی جنسی :

نوازش و داشتن رابطه جسمی و همچنین رابطه ی جنسی از اصول اساسی زندگی مشترک می باشد و نباید از آن غافل شوید . نداشنن رابطه جنسی طولانی مدت و یا داشتن مشکلات در این زمینه و صحبت نکردن درباره ی آن ها درطولانی مدت دردسر ساز خواهد بود . زوجین باید در مورد مسائل رابطه جنسی با یکدیگر صحبت کنند و اگر که از مشکلی رنج می برند از یک سکس تراپیست کمک و راهنمایی دریافت نمایند . 

فرار از خانه به هر بهانه ای :

برخی از افراد از خانه فراری می شوند و حتیی ممکن است ب جای وقت گذراندن با خانواده با دوستانشان باشنذد و یا سفر های انفرادی را انتخاب نمایند ولی اولویت هر فردی در زندگی مشترک باید خانواده اش باشد و غافل شدن از همسر طلاق عاطفی را به همراه خواهد داشت . هر یک از زوجین نیازمند گذراندن اوقاتی برای خودشان هستند اما داشتن برنامه های انفرادی به صورت پیوسته و در نظر نگرفتن شرایط همسر بسیار آئیبر رسان خواهد بود .

بزرگ کردن مسائل کوچک :

بسیاری از افراد در حل کردن مشکلاتشان نا توان هستند و برای هر مسئله ی کوچکی فرد مقابل را سرزنش می کنند و طرف مقبلشان را درک نمی کنند ولی این شکایت های مداوم و بزرگ نمایی مسائل کوچک و ناتوانی در بیان کردن ناراحتی ها به شکل صحیح به مرور زمان باعث کاهش صمیمیت خواهد شد .

کاهش حس اعتماد :

ازدواج و زندگی مشترک بر اساس اعتماد شکل می گیرد و اگر اعتماد وجود نداشته باشد این رابطه بسیار در خطر خواهد بود و به همین دلیل باید برای ایجاد رابطه و حفظ آن تلاش نمود زیرا بدون وجود اعتماد رابطه هیچ اساس و پایه ای نخواهد داشت و خطر جدایی و طلاق عاطفی را به همراه خواهد داشت .

برای این که بتوانید زندگی مشترک خود را در شرایط مناسب و ایده ال حفظ کنید باید مهارت های لازم را یاد بگیرید و برای آن می توانید از مشاوران مطب روانشناسی کمک دریافت نمایید .