گروهی از زوج های ایرانی با وجود نارضایتی از زندگی مشترک و میل به جدایی به دلیل واهمه و ترسی که از طلاق دارند به هر شکل و ممکنی به زندگی بدون حس و علاقه ادامه داده و طلاق نمی گیرند و این نشان دهنده ی طلاق عاطفی است. طبق نظر بهترین مشاور ازدواج با وجود زندگی فیزیکی مشترک پیوند عاطفی با همسرشان ندارند و ممکن است که به دلیل ترس از تنهایی، تاثیر منفی بر فرزندان، نگرانی از حرف اطرافیان و مشکلات مالی زندگی را سپری می کنند. اما کاری که می توان کرد این است که از بروز چنین وضعیتی جلوگیری کرد و اجازه نداد که به این مرحله از زندگی رسید. 

بی توجهی:

 زمانی که توجه لازم به یکدیگر در موقعیت های مختلف نمی کنند و درک لازم را نشان نمی دهند این بی توجهی در ابعاد مختلف موجب کاهش رضایت از یکدیگر و در نتیجه زمینه ساز افزایش فاصله زن و مرد است. بی توجهی به نظرات و انتظارات همدیگر می تواند دردسرهای زیاد و ناراحتی و ناکامی زیادی را به همراه داشته باشد.

شیوه آغاز بحث نادرست:

طبق مطالعات روانشناسی خانواده یکی از نشانه های آن شیوه اغاز بحث است. تحقیقات نشان می دهد که اگر بحث با خشونت اغاز شود و با بد بینی، اتهام زدن و ... با نتیجه منفی همراه خواهد بود. بحث های خشونت بار شرایط بدی را برای زوجین ایجاد خواهد کرد و بار منفی زیادی دارد. مشکلات در هر رابطه ای وجود دارد و شیوه ی حل آن از سی زوجین تعیین کننده ی سلامت رابطه است .

عدم اعتماد:

زن و شوهر باید در همه ابعاد زندگی، مانند مالی، زناشویی و ... به یگدیگر اعتماد داشته باشند. اعتماد پایه ای ترین و مهم ترین عنصر برای تداوم ازدواج است. زوجین با گفتگو کردن می توانند مشکلات یکدیگر را حل کنند و اگر که نتوانند حرف های یکدیگر را باور کنند و اعتماد نداشته باشند مشکلات حل نخواهد شد. به همین دلیل زوجین باید در جهت حفظ اعتماد در زندگی شان تلاش کنند. در غیر این صورت زوجین طلاق عاطفی را تجربه خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب روانشناسی در ارتباط باشید.

حفظ نکردن حریم یکدیگر:

همه ی آدم ها دوست دارند لحظات و ساعاتی را تنها باشند و حتی برای خود ما پیش آمده که نخواستیم این حریم شخصی را با فرد دیگری تقسیم کنیم. و به همین دلیل زوجین باید به این حریم یکدیگر احترام بگذارند و فرصتی برای هم قائل باشند تا بتوانند این حریم را رعایت کنند. اگر که افراد به دنبال کنترل کردن و حدود کردن یکدیگر باشند و ای رود مدت زمان زیادی اتفاق بیفتد به مرور زمان باعث بروز مشکلاتی خواهد شد که در نهایت ختم به طلاق عاطفی می شود.

کم شدن فعالیت های مشترک: 

زوجین باید به اندازه ی کافی با یکدیگر در طول هفته وقت بگذرانند و این بستگی به نیاز های هر دو طرف دارد . اما داشتن اوقات فراغت و فعالیت های مشترک با یکدیگر می تواند لحظات خوبی را برای هر دو طرف ایجاد نماید و آن ها را به یکدیگر نزدیک تر کند . به عبارتی وقت گذراندن با یکدیگر یکی از راه های افزایش صمیمت می باشد و نبود آن با کاهش صمیمیت همراه خواهد بود .

توجه بیشتر به فرزندان: 

بر اساس مطالعات روانشناسی خانواده برخی از زوجین بعد از بچه دار شدن تمام تمرکز خود را به فرزندشان معطوف می کنند و همسر خود را در نظر نمی گیرند و کاملا رابطه شان را رها می کنند . اما باید دانست که در هرحالتی اولویت اول هر فردی همسر می باشد و حتی با وجود فرزندان و داشتن زمان مشترک با افراد خانواده باید به همسر خود نیز توجه داشته باشید . اگر از همسر خود غافل شوید به مرور زمان طلاق عاطفی را به همراه خواهد داشت.

سرزنش کردن:

زمانی که زوجین از سرزنش یکدیگر دست بردارند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد . این را باید دانست که سرزنش متفاوت از احساس مسئولیت می باشد و وقتی کسی را به طور مداوم سرزنش می کنیم ، به جای تمرکز بر راه حل ، به مشکل می چسبیم . همچنین دانستن این نکته مهم است که سرزنش کسی متفاوت است با لزوم این که او مسئولیت کارهایش را بپذیرد . زوجین باید به جای این که موضعی خصومت آمیز بگیرند باید تلاش کنند یکدیگر را هم پیمان یکدیگر در دستیابی به یک هدف محسوب کنند و این هدف نجات دادن رابطه شان می باشد. 

خاطرات ناگوار:

طبق نظر بهترین مشاور ازدواج خاطرات ناگوار یکی از نشانه های دیگر است. زمانی که رابطه در جو منفی قرار می گیرد فقط زندگی اکنون آینده نیست که خطرناک می شود بلکه گذشته آن نیز در خطر است. زمانی که زوجین نگرش منفی نسبت به یکدیگر و ازدواج شان دارند دیدشان نسبت به گذشه شان و اتفاقاتی که افتاده نیز منفی می شود و درگیر با مسائل منفی گذشته می شوند و مسائل خوشایند را نمی بینند و هر اتفاق بد را یادآوری می کنند.

آمار بسیار بزرگی از طلاق ها به طلاق عاطفی اختصاص دارد یعنی خانواده ها فاقد عشق، مصاحبت و دوستی هستند و همسران فقط با جریان زندگی خانوادگی پیش می روند و زمان را سپری می کنند. طلاق عاطفی به ص.رن ناگهانی بروز نمی کند و با گذشت زمان و به تدریج اتفاق می افتد. و از آن جایی که آمار ازدواج های نا موفق در حال افزایش است بهتر است که زوجین خود را برای داشتن ازدواج موفق و تلاش برای یادگیری هر آن چه برایشان بهتر است را دریغ نکنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب روانشناسی در ارتباط باشید..