اگر که با نزدیک شدن زمستان احساس افسردگی کرده اید و افسردگی زمستانی توانایی شما را برای انجام کارهای روزمره تحت تاثیر قرار داده است و در فصل زمستان در فعالیت های روزانه خود فقدان لذت را تجربه می کنید و خلق و خوی شما با آمدن بهار بهبود می یابد اگر که این موارد را دارید به احتمال زیاد از اختلال عاطفی فصلی رنج می برید. این اختلال در تعداد قابل توجهی از افراد دیده می شود و حتی نوع خفیف آن تعداد زیادی از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد خفیف ترین حالت آن در انجام فعالیت های روزانه تاثیر نا محسوسی می گذارد ولی نوع شدید آن توانایی فرد را در انجام امور روزمره را با شدت تحت تاثیر قرار می دهد. اختلال عاطفی فصلی یک نوع افسردگی مربوط به فصل زمستان و اختلالی شایع است. طبق نظر بهترین مشاور نحوه تجربه اختلال عاطفی فصلی برای هر فردی منحصر به فرد است و ممکن است احساس خستگی، افسردگی یا تحریک پذیری کنید. ممکن است تغییر در اشتها یا درد داشته باشید. ممکن است مشکل در تمرکز یا مشکل خواب داشته باشید. هر کدام از علائم اختلال عاطفی فصلی تان، می تواند تا حد زیادی کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و لذت بردن از مواردی که قبلا برای شما مطلوب بوده است را دشوار سازد. 

علایم، اختلال عاطفی فصلی چیست؟

شما ممکن است از همه علائم اختلال عاطفی فصلی آگاه نباشید و امکان دارد با شناخت و تشخیص علائم مختلف، چگونگی تاثیر اختلال عاطفی فصلی بر خودتان را بهتر درک کنید. توجه کردن به زمان تشدید یا کاهش علائم می تواند به شما کمک کند که روند پیشرفتتان را بررسی نمایید. مداخله‌ی زود هنگام در برابر علائم می تواند مانع از ورود اختلال عاطفی فصلی به مرحله کامل خود شود. 

اختلال عاطفی فصلی چیست؟

طبق مطالعات مرکز مشاوره خانواده خوب اختلال عاطفی فصلی یکی از اشکال  افسردگی بالینی است. اختلال عاطفی فصلی متفاوت از افسردگی غیر فصلی است و به این صورت است که آن تمایل به عود در هر سال دارد و یک الگوی فصلی را با شروع در پاییز یا زمستان و بهبودی در بهار یا تابستان دنیال می کند. 

علائم اختلال عاطفی فصلی چیست؟

نشانه های اختلال عاطفی فصلی از نظ چگونگی تاثیر بر افراد به 4 دسته کلی تقسیم می شود:

1)علایم فیزیکی که اختلال عاطفی قصلی چگونه بر سلامت و بدن شما تاثیر می گذارد که کاهش انرژی، تغییرات در اشتها، افزایش اشتها، کاهش اشتها، افزایش یا کاهش وزن، تنش عضلانی، درد، دل درد، احساس کوفتگی و ...... از نشانه های آن است.

2)علائم هیجانی که چگونه اختلال عاطفی فصلی بر احساس هیجانی شما تاثیر می گذارد که روحیه افسرده یا مضطرب، غمگینی، کاهش لذت و علاقه نسبت به چیزهایی که قبلا مورد علاقه بودند و روحیه تحریک پذیر و زود رنج از نشانه های آن است.

3) علائم شناختی که چگونه اختلال عاطفی فصلی بر تفکر شما تاثیر می گذارد که تمرکز بر ناراحتی و مشکلات، فراموشی، افکار مربوط به بی ارزشی یا نا موفق بودن، افکار منفی درباره زمستان و افکاری درباره مرگ یا خودکشی از نشانه های آن است.

4) طبق مطالعات روانشناسی قبل ازدواج علائم رفتاری که چگونه اختلال عاطفی فصلی بر رفتار شما تاثیر می گذارد که فعالیت کمتر، گوشه گیری وجدایی از دیگران، گریه کردن، مشکلات خواب مانند پرخوابی، چرت زدن، بی خوابی یا خواب نا آرام تغییراتی در خوردن مانند پرخوری، مصرف بیش از حد کربوهیدرات ها یا کم خوری از نشانه های آن است. توجه داشته باشید که این دستهبندی ها انواع علائم را پوشش می دهد و برخی را که حتی تضاد دارند را شامل می شود به عنوان مثال، افزایش اشتها و از دست دادن اشتها. هر دو نفر با اختلال عاطفی فصلی می توانند نشانه های مختلف داشته باشند.

برای درمان اختلال افسردگی فصلی چه باید کرد؟

درمان شناختی رفتاری :

درمان شناختی رفتاری، درمان غیر دارویی موثر برای افسردگی است. مطالعات نشان می دهد که درمان شناختی رفتاری، درمان جدید و امید وار کننده ای برای اختلال عاطفی فصلی است. شناختی اشاره به تفکر و رفتاری اشاره به رفتار و کارهایی که انجام می دهید دارد. لذا درمان شناختی رفتاری بر تغییر تفکر و رفتار به منظور کمک در جهت دستیابی به احساس هیجانی بهتر تاکید دارد. درمان شناختی رفتاری هم برای درمان افسردگی خفیف و هم برای درمان افسردگی شدید موثر است. و همچنین تاثیر درمان شناختی رفتاری به اندازه دارو های اعصاب تاثیر گذار هستند و هیچ عوارض جانبی منفی جسمانی به دنبال ندارد و بهتر از سایر روش های درمانی برای افسردگی ، مانع از بازگشت علائم افسردگی شود یا در به تاخیر افتادن علائم کمک کند. 

درمان مهارت محور:

تمرکز بر یادگیری مهارت هایی که شما می توانید آن ها را در زندگی روزمره خود اعمال کنید. همانند یادگیری در هر مهارت دیگری، ممکن است ابتدا به مقادیر زیادی راهنمایی نیاز داشته باشید. به همین دلیل مشورت کردن با متخصصان خوب مطب روانشناس کمک و راهنمایی دریافت نمایید.