زندگی مشترک دارای فاکتور های ضروری می باشد که وجود آن ها نقش تعیین کننده را در موفقیت رابطه به همراه دارد. طبق نظر مشاور قبل ازدواج حفظ ارزش خود در رابطه یکی از مواردی است که به شدت در کیفیت زندگی فردی و مشترک تاثیر گذار است. در ادامه به برخی از مواردی که می تواند جهت حفظ ارزشمندی کمک کند اشاره می کنیم و با آشنایی با آن ها و شناسایی آن ها در رفتار و افکار در خود و رساندن آن ها به درجه ای مناسب می تواند به شما در بهبود رابطه تان کمک کند.

مهارت عشق ورزی:

یکی از مسائل مهم در کارکرد های ازدواج ظرفیت عشق می باشد. عشق به رابطه و زندگی کیفیت می دهد و همچنین ماهیت و هویت می بخشد و باعث تداوم و قوام رابطه می شود. هر دو طرف در کنار دوست داشتن خود باید قابلیت و ظرفیت عشق ورزی را داشته باشد و بتواند علاقه ، محبت، توجه، قدردانی و .... را در رابطه به طرف مقابل نشان دهد. و از آن ها غافل نشود . به عبارتی افراد باید با کسانی وارد رابطه شوند که هم دوست داشته باشند و هم دوست داشته شوند و در واقع به کل دو سویه این عشق ورزی جریان پیدا کند و خود را لایق این دوست داشته شدن بدانند.

احترام به خود:

بر اساس گفته‌ی مشاور روانشناس عشق به خود در زندگی بسیار اهمیت دارد. هر چقدر بیشتر به خودتان احترام بگذارید و بیشتر خودتان را دوست داشته باشید، در رابطه تان نیز اثرات مثبت آن را خواهید دید. برای این کار می توانید روی اعتماد به نفس خود کار کنید و شخصی باشید که واقعا هستید و خودتان را برای اشتباهاتتان ببخشید و همچنین طرف مقابل را برای اشتباهاتش ببخشید و صادق باشید و با کسانی که به شما آسیب وارد می کنند فاصله بگیرید و مراقب بدن خود باشید و هرگز خود را با دیگرا مقابسه نکنید. در این صورت است که می توانید احساس ارزشمندی را نیز در ازدواج و رابطه عاطفی تان داشته باشید.

بیان خواسته ها و انتظارات:

شاید درظاهر مطرح کردن خواسته ها مهم نباشد اما در رابطه نقش تعیین کننده دارد و همچنین باعث ارزشمند شدن شما خواهد شد. برخی از افراد زمانی که خواسته ای دارند آن را به شکل واضح بیان نمی کنند و با رفتار هایی آن را نشان می دهند و یا توقع ذهن خوانی از سوی فرد مقابل دارند و در نتیجه معضلی در رابطه به وجود می آید. زمانی که به شکل صادقانه و در عین حال مودب رفتار کنید و به گونه ای مثبت خواسته هایتان را بیان کنید و از توقعات بیجا و احساس گناه دادن به طرف مقابل دوری کنید و در عین حال احترام خود و طرف مقابل را نگه دارید و در نهایت قدردانی و تشکر را به کار ببرید می توانید رابطه ای سالم را داشته باشید و در عین حال احساس ارزشمندی خود را حفظ کنید.

بیان احساسات:

بر اساس مطالعات مشاوره خانواده خوب ما ممکن است به دلیل ترس از صدمه زدن و یا رنجاندن دیگران روی ناراحتی و عصبانیت خود سرپوش بگذاریم.این ترس می تواند چنان قوی باشد که بر تمام زندگی فرد اثر بگذارد و با این ترس کنترل شود. و یا به دلیل این که در کودکی شرطی شده اید و به دلیل گفتن حقیقت تنبیه شده اید پس حالا هم از بیان حقیقت واهمه دارید. اما بیان احساسات و حقیقت به شکل صحیح یکی از موارد ضروری در هر رابطه ای می باشد تا در کنار داشتن رابطه ای دلنشین حس ارزشمندی خود را حفظ کنید.

تلاش برای هدف های خود:

زمانی که رابطه عاطفی و زندگی مشترک را شروع کرده اید، باید برای شکوفایی و رسیدن به هدف هایتان تلاش کنید و تمام خود را فقط برای رابطه ندانید. زمانی که تمام اوقات خود را در افکار و خیالات رابطه سر کنید و برای خود زمانی نگذارید و حالات وابستگی را داشته باشید و نتوانید از تنهایی خود لذت ببرید و به فعالیت ها و کار های خود برسید، به مرور زمان دچار مشکلات بسیاری خواهید شد و ارزشمندی خود را از دست خواهید داد.برای حفظ اعتماد به نفس و حس ارزشمندی خود و همچنین برای داشتن زندگی مشترک موفق باید زمان هایی را برای خود و فعالیت های خود اختصاص دهید و برای رسیدن به هدف هایتان تلاش کنید.

سخن آخر:

داشتن زندگی مشترک موفق آرزوی هر فردی می باشد. اما این خواسته به راحتی به دست نمی آید و امروزه زوجین با تلاش دوسویه می توانند ازدواج کارآمدی را داشته باشند و مسئله‌ی مهم این است که افراد باید در ابتدا به شناخت خود بپردازند تا بتوانند در رابطه با فرد مقابل نیز به خوبی عمل کنند. برای کسب راهنمایی و اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران و متخصصان مراکز روانشناسی نظیر انتخاب نو در تماس باشید و بر اساس مطالعات جدید روانشناسی مهارت های ارتباطی خود را در ارتباط، ازدواج، خانواده، شغل و ... افزایش دهید و از داشتن زندگی با کارآمد و موفق لذت ببرید.