عهد شکنی و خیانت یکی از پیچیده ترین و آسیب زا ترین مشکلات عاطفی زوجین است . و عوامل بسیاری در بروز این رفتار دخیل هستند . بعد از بر ملا شدن و آشکار سازی روابط فرا زناشویی در اکثر موارد فرد عهد شکن ممکن است دست به کار های اشتباه و نادرستی بزند . این مسئله برای هر فردی بسیار دردناک است و هر فردی ممکن است که با آن رو به رو شود . طبق نظر مشاور قبل ازدواج روابط فرازناشویی یکی از دلایل عمده ی طلاق و از هم پاشیدن ازدواج است و بسیاری از مردم عقیده دارند که هر چند عشق رمانتیک می تواند کشش متقابل شدیدی بین زن و مرد جوان به وجود بیاورد ولی این عشق طولانی مدت نیست و زمانی که شور اولیه بخوابد انتظار می رود که رابطه ی زناشویی که بر اساس چنین عشقی استوار گردیده است متزلزل شده و از هم بپاشد . روابط فرا زناشویی ، عبور فرد از مرز رابطه زناشویی با برقراری صمیمیت فیزیکی یا عاطفی با فرد غیر از حیطه ی زناشویی می باشد . روابط فرا زناشویی یعنی برقراری رابطه ی جنسی یک فرد متاهل با جنس مخالف خارج از چهار چوب خانواده یعنی غیر از همسر است . و درواقع رابطه ی دو نفره و تعهدشان را نقض می کنند و درجاتی از صمیمیت عاطفی و فیزیکی را با فرد دیگری تجربه می کنند . 

معرفی انواع روابط فرازناشویی :

رابطه ی عاطفی :

یکی از زوجین به دلایل مختلف ، مشکلات و مسائل عاطفی خود را بیش از آن که با همسرش مطرح کند ، با فرد دیگری خارج از خانواده بیان می کند و از او حمایت عاطفی می خواهد . بی وفایی در ارتباطات زناشویی و ازدواج می تواند از راه ارتباط اینترنتی ، ارتباط در محیط کاری و ارتباط تلفنی و .... باشد . 

رابطه ی جنسی :

به معنای رابط ی جنسی مرد یا زن متاهل با جنس مخالف غیر از همسرش است و در همه ی فرهنگ ها این کار نا پسند تلقی می شود . و بیشتر در مردان دیده می شود .

رابطه ی مرکب :

شامل ترکیبی از خیانت عاطفی و جنسی می باشد و این نوع خیانت بیشترین نوع است که گاهی از روابط جنسی به روابط عاطفی و یا برعکس سوق پیدا می کند . 

اقدامات درست بعد از اطلاع از خیانت همسر چیست ؟

زن و مرد بعد از آشکار شدن خیانت 3 مرحله را پشت سر می گذارند و این تاثیر بسزایی در تصمیم گیری و حل مسئله دارد . در ابتدا سونامی عاطفی می باشد و به این معنی است که افراد بلافاصله بعد از افشای خیانت به شدت دچار هیجان های منفی می شوند و این سونامی می تواند خشم ، عصبانیت ، نگرانی ، استرس و افسردگی باشد . و باید کار هایی انجام دهند تا این هیجان های منفی خود را کاهش دهند و برای آن می توانند از مشاوران خاواده کمک و راهنمایی دریافت نمایند . در این مرحله واکنش های افراد متفاوت می باشد و باید خودتان را بشناسید تا بتوانید این مرحله را پشت سر بگذارید بدون این که آسیب ریادی به شما وارد شود این هیجانات خود را شناسایی و کنترل کنید . مرحله ی بعدی دست و پجه نرم کردن با این مسئله می باشد یعنی این که فرد شکن و زخم خورده در حضور فردی متخصص در کلینیک روانشناسی در مورد مشکل به وجود آمده صحبت می کنند و در ارتباط با ماندن و حفظ ازدواج و یا جدایی و طلاق تصمیم می گیرند . و هر دو در این دوران فشار زیادی را تحمل می کنند و برای هر دوی آن ها بسیار نا راحت کننده می باشد . و اگر که به دنبال بخشش و حفظ رابطه باشبد به مرحله ی بعدی یعنی بازسازی رابطه وارد خواهید شد . تمام زن و شوهر های آسیب دیده از خیانت فرایند ایجاد اعتماد و بخشش را با تردید و ترس و نا توانی شروع کرده اد و آن چه که سبب موفقیت آن ها شده است ، کنار گذاشتن احساسات منفی و ایجاد احساسات مثبت و تغییر و مسئولیت پذیری از سوی دو طرف بوده است . افذاد در ابتدا به دلیل داشتن احساسات منفی ممکن است که تصمیم های اگهانی و نادرست بر اساس هیجانهایشان بگیرند به همین دلیل عبور از تک تک این مراحل الزامی می باشد و در ایجاد بهبود فرد موثر تر خواهد بود . باز سازی رابطه و ایجاد اعتماد به سرعت به دست نمی آید و نیازمند زمان طولانی مدت می باشد . بر اساس مطالعات مشاوره تلفنی پیش شرط موفقیت در بازسازی رابطه زن و شوهر ، تمایل هر دوی آن ها به بهبود یافتن اوضاع و بازگردانی اعتماد می باشد . و در ادامه باید نسبت به خودتان و ازدواجتان نیز بازنگری داشته باشید و نقاط منفی و مثبت و بهبود آن اقدام کنید تا گرفتار تکرار دوباره این مسئله نباشید .