یکی از اصلی ترین نیاز های بشری میل به داشتن رابطه است. و هر انسانی می خواهد که احساس تعلق داشته و زندگی مشترکی را بسازد. طبق نظر بهترین مشاور ازدواج اغلب اوقات بنیاد چنی اتحادی عشق است. زندگی مشترک بر استحکام پیوندهای عاشقانه و مهربانی همراه چنین پیوندهایی بنا می شود. بنابراین زمانی که از زندگی مشترک صحبت می کنیم از دوست داشتن و دوست داشته شد حرف می زنیم. برای برخی از افراد انجام این کار ها آسان است زیرا که در خانواده های سرشار از محبت بزرگ شده اند و خوب می دانند تعلق داشتن و دوست داشته شدن به چه معناست. با این وجود، کسانی هم هستند که این خوشبختی را لمس نکرده اند ر نتیجه دوست داشتن و دوست داشته شدن برایشان دشوار و حتی غیر ممکن به نظر می رسد. حتی آن هایی که از محیط های پر محبت می آیند نیز ممکن است با عشق به مشکل بربخورند. 

با در نظر گرفتن شخصیت افراد، تاریخچه، خانواده  پویایی های روانی شان اگر بخواهیم رک بگوییم، ملاقات افراد با هم ، عاشق شدن و متعهد شدن شان به پیوندهای بلند مدت معجزه است. ولی علی رغم پیش بینی ها این اتفاق همواره رخ می دهد. 

زوج ها چه زمانی به دردسر می افتند؟

زوج ها زمانی به دردسر می افتند که یا می ترسند هیجان هایشان را احساس کنند و افکار خاصی را ابراز نمایند یا کارهایی را انجام می دهند که با آن چه واقعا برایشان مهم است هم سو نیست. هر یک از این مسائل به تنهایی می تواند رابطه را با مشکل مواجه کند. و هر دو با هم می توانند مرگبار باشند.  این دو با هم مانند سمی هستند که به سرعت در جریان خون رابطه پخش می شوند و باعث مرگ آن می شدند. یا همچون سمی که به آهستگی پخش می شود و پس از چد سال درد و رنج، نفس رابطه را بند می آورد. 

بر اساس مطالعات مشاوره خانواده بر اساس ارزش های شخصی زندگی کردن یعنی طوری زندگی کنیم که با آن چه برایمان مهم است همسو باشد و پذیرفتن تجربه هایی که از آن ها اجتناب می کنیم یعنی گشوده بمانیم و تمایل داشته باشیم هر احساس ، فکر و حسی را احساس ، فکر و حس کنیم.

این دو فرایند بسیار پویا و نیازمند تلاش مداوم هستند. اگر بتوانید در حالی که پذیرش را تمرین می کنید و به ارزش هایتان پایبند هستید، رابطه را پیش ببرید آن گاه می توانید سرزندگی را در رابطه تان ببینید.

اصالت:

وقتی در مورد اصالت صحبت می کنیم، پیوسته روی اصیل بودن کار می کنید ، نه این که به هدف نهایی اصیل بودن می رسید. شاید بار ها نیروی های خارجی شما را از مسیر اصالت خارج کنند و این به شما بستگی دارد که انتخاب کنید واقعا چقدر می خواهید اصیل بمانید و خودتان باشید. ایجاد رابطه بر اساس خود واقعی و خالص تان نه تنها مهم است، بلکه از بعضی جهات حیاتی است. وقتی تظاهر می کنید و ادای کسی را در می آورید که نیستید فشار زیادی به شما می اید به خصوص وقتی که دنبال همسر می گردید یا به کسی علاقه مند هستید. رفتار های غیر اصیل هم برای خودان و هم دیگران درد ایجاد خواهد کرد و در نهایت صمیمیتی را که خواهان آن هستیم خدشه دار کند. 

گاهی حین ملاقات های اولیه به خاطر ترس از طرد شدن یا صرفا برای اجتناب از ناراحتی بخش هایی از خودمان را پنهان می کنیم تا حدودی چنین رفتاری را می توان عادی دانست. تا آن جایی که می توانید خودتان باشید و یعنی در رابطه حضور داشته باشید و واقعی باشید و ببینید چه پیش می آید. 

برای حفظ اصالت چه می توانید کنید؟

برای اصیل بودن لازم است خودتان را بشناسید و نسبت به اعمالی که همسو با این شناخت است شفاف باشید. گاهی ای کار دشوار است و تهداتی همراه دارد. با این وجود، حفظ تعامل با کسانی که دوستشان دارید ارزشمند است. اصیل بودن نه تنها گاهی درد و مشکلاتی را که در رابطه پیدا می شود تسکین می کند بلکه حتی می تواند از آن پیشگیری کند.

چند دقیقه برای خودتان وقت بگذارید و آرام باشید و تفکر کنید و ببینید می توانید چه جنبه هایی از رابطه تان را شناسایی کنید که در پایبندی به ارزش اصالت موفق نبوده اید. و ببینید که علت آن چه بوده و آیا ترسی همراه آن بوده است؟ و آن ها را شناسایی کنید و در جهت رفع این ترس ها اقدام کنید و همچنین اگر متوجه شدید که در رابطه تان خود اصیلتان هستید پس به شما تبریک می گوییم.

این که رفتار هایی را به دلیل ترس از ترک طرف مقابل و یا این که مورد دوست داشته شدن از سوی مقابل قرار نگیرید و بسیاری از دلایل دیگر که موجب می شود خود واقعی تان نباشید و از خود رفتارهایی را نشان دهید که از وجود خوتان نیست شاید در ابتدا رابطه را به خوبی پیش ببرد ولی بعد از مدتی خودتان از این که ودتان یستید خسته خواهید شد و این به سلامت روان شما فشار زیادی را ایجاد خواهد کرد و از طرفی طرف مقابل نیز دچار درد و رنج خواهد شد و هر کدام به نوبه ی خود می بینید که در رابطه آسیب می بینند و زمانی که دو طرف یز آسیب می بیند حفظ صمیمیت در آن رابطه دشوار تر خواهد بود و با خطرات زیادی مواجه خواهد شد از این رو حفظ اصالت در رابطه نقش مهمی را ایفا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مطب روانشناسی در ارتباط باشید.