به خاطر افزایش مشکلات و گرفتاری های خانوادگی و از همه مهم تر فشار اقتصادی و اجتماعی حاکم بر افراد و خانواده ها مشکلات روحی و روانی افزایش یافته و سلامت روانی افراد را تحت تاثیر قرار داده است . اما برخی از مسائل هستند که افراد با توجه کردن به آن ها می توانند زندگی بهتری در این موقعیت های فشار زا داشته باشند و از این دوران و چالش ها به شکل موثر تری و بدون آسیب گذر کنند . یکی از راه هایی که به آن ها اشاره می کنیم خوشبینی خواهد بود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت .

خوش بینی چیست ؟

بهترین مشاور روانشناس بیان می کند که خوشبینی به عنوان شیوه خوبی برای داشتن احساس خوب نسبت به خود خواهد بود . در حالت کلی بدبینی در زندگی باعث تقویت عزت نفس پایین می شود و خوش بینی اجازه می دهد خود را بیشتر بپذیرد و عامل احساس خوب را در گرفتاری ها حفظ کند . 

غرق انسان خوش بین و بد بین چیست ؟

فرق انسان خوش بین و بد بین در طرز فکر می باشد و خوش بینی و بد بینی به این موضوع اشاره دارد که انسان خودش و رویداد ها را چطور می بیند و ادراکات خود نسبت به امور و اتفاق های اطراف خود را چگونه تفسیر می کند . اگر بخواهیم با مثال توضیح دهیم به این شکل خواهد بود که اگر خودتان را فردی نچسب بدانید ، تفسیر شما از تعامل های شما این خواهد بود که هیچ کس دوستم ندارد و این پایه و اساس عامل احساس بد شما می شود . طبق نظر مشاوران روانشناسی تهران ادراک انسان خوش بین اختصاصی خواهد بود و تفسیری متفاوت از فرد بد بین خواهد داشت برای مثال تفسیر فرد خوش بین به این صورت خواهد بود که شاید برخی ها برداشت خوبی راجع به من نداشتند ولی خیلی ها به این موضوع توجه نکردند و کسانی هم بودند که مرا می شناختند و آن ها هم به این موضوع اهمیتی ندادند .در حالت کلی داشتن احساس خوب درباره ی خود ، بیشتر مربوط به نگاه افراد به زندگی است نه شرایط شما .

افزایش خوش بینی :

درباره گذشته چه نظری دارید و آیا گذشته را عاملی تعیین کننده برای آینده می دانید ؟ و آیا معتقد هستید که ژن ها و تربیت خصوصیات شما را تعیین می کنند ؟ این باور ها نمی گذارد که زندگی خود را تغییر دهید و تغییر کردن را غیر ممکن می سازد و باعث می شود از مدیریت تغییر دلسرد شوید . طبق نظر دکتر روانشناس مرکز مشاوره فردی خوشبختی به سبک تبیین هر فرد و یا به عبارتی به سبک تفکر که بسیار هم قابل تغییر است ، بستگی دارد . 

خوش بینی به عنوان شیوه بهتری برای زندگی می باشد و افکار لحظه ای ما را خوشایند می کند و آن را باید جدی گرفت زیرا که خوشبین بودن مهم است و احتمال افسردگی و کاهش عزت نفس را کم می کند و احتمال عقب نشستن در برابر مشکلات را نیز کم می کند و در صورتی که افراد با این نظرات مخالف باشند ، احتمال این که در محل کار خود موفق شوند کم می شود و همچنین خوش بینی روی سلامت افراد تاثیر می گذارد و اگر بدبین باشید و زودتر زیر فشار روانی قرار می گیرید و زندگی برای شما سخت خواهد شد .

 

مثبت اندیشی :

دکتر مارتین سلیگمن ، سه بعد مهم را توصیف می کند که ارکان سبک فکری بدبین ها و خوش بین ها هستند . این سه بعد عبارتند از ، ماندگاری ، فراگیری و شخصی سازی است که به توضیح آن ها می پردازیم . 

ماندگاری :

اگر اتفاقات بد را با کلماتی مثل همیشه و هرگز توصیف کنید سبک فکری شما بدبینانه است برای این که مانند یک فرد خوشبین فکر کنید باید از کلماتی مثل گاهی اوقات و اخیرا استفاده کنید . چنین چیزی نشان می دهد که آدم خوش بین ، مشکلات و گرفتاری ها را موقتی می داند در حالی که آدم بد بین ، آن ها را ماندگار و همیشگی تلقی می کند . بسیاری از ما وقتی با اتفاق بدی رو به رو می شویم ناراحت شده و به هم می ریزیم اما ناراحتی فرد خوش بین به مرور زمان کم می شود و گاهی اوقات هم خیلی سریع از بین می رود . فرد بد بین زمانی که دچار ناراحتی می شود مشکلات کوچک را نیز طولانی خواهد کرد و در مقابل مشکلات جدی ناتوان خواهد شد . سبک تفکر فرد بد بین موجب می شود که مشکلات را موقتی نداند .

فراگیری :

در فرا گیر شدن فکر ، مورد های خاص را مورد های عمومی در نظر می گیریم . آدم بد بین خطا و اشتباه را نشانه ناتوانی کامل خود فرض می کند و در نتیجه عزت نفس نیز کاهش می یابد . 

شخصی کردن مسائل :

طبق نظر بهترین روانشناس کلینیک روانشناسی بالینی  سرزنش خود بابت شکست ها و شخصی کردن مسائل ، از کار های فرد بین می باشد . آدم خوش بین ، ان چه را که اتفاق افتاده را می سنجد و خودش را به شکل واقع بینانه سرزنش می کند . برای مثال زمانی که عملکرد خوبی در امتحان نداشتید آدم بدبین خود را فردی تنبل و بی استعداد تلقی کرده و خود را سرزنش می کند اما فرد خوش بین تصویر کلی تری نسبت به موضوع دارد و واکنش مثبتی به مشکلات عادی نشان می دهند و در برابر اتفاقات دردناک هم به سرعت به حالت اول بر می گردند آن ها به هدف های خود بیشتر می رسند و حس خوبی نسبت به خود خواهند داشت .