مثبت اندیشی و شاد بودن و به خود و دیگران احترام گذاشتن و نسبت به خود و خانواده و جامعه بی تفاوت نیست و خودشناسی و آگاهی از نقاط قوت و ضعف خود و توانایی حل مسئله و تسلیم نشدن در مقابل ناکامی و استفاده از تکنیک های حل مسئله برای حل مشکلات و انعطاف پذیری در آن ها بیشتر است و روابط بین فردی سازنده است.بر اساس مطالعات بهترین مرکز مشاوره داشتن نگرش مثبت به خود و تحمل ناکامی ها و داشتن هدف و برنامه ریزی، و به قوانین جامعه احترام می گذارد و در انجام کار ها متعادل رفتار می کند و این مواردی که مطرح کردیم ویژگی های شخصی افراد دارای بهداشت روان است. 

یکی از مهم ترین راه هایی که انسان می تواند سلامت روان خود را بهبود ببخشد داشتن سبک زندگی سالم است. که در قسمت پایین به آن ها خواهیم پرداخت.

هر فردی برای داشتن سلامت روان باید نسبت به نیازهای خود آگاه باشد . انسان بر اساس ارضا و عدم ارضای نیاز ها رفتارش تغییر می کند و بسیار تاثیر می پذیرد و به همین دلیل شناخت نیاز ها و ارزش دادن به آن ها مهم است. مورد دیگر که می توان اشاره کرد این است که از کارهایی که انجام می دهید لذت ببرید . مورد دیگر مقابله با مشکلات عاطفی است سلامت روان به نحوه برخورد با این مشکلات و یافتن بهترین راه حل برای غلبه بر آن هاست. روابط و چگونگی آن با مردم و توانایی سازگاری با آن مهم ترین عامل در احساس خوشی است. مورد دیگر که اهمیت دارد ایجاد تعادل بین کار و زندگی است که بسیار اهمیت دارد. 

بر اساس نظر روانشناسان مشاوره به دست آوردن رضایت از زندگی برای بهداشت روانی ضروری است. برای حفظ سلامتی روانی فرد باید یاد بگیرد که چگونه در انجام هر کاری رضایت خود را کسب کند و این باعث افزایش اعتماد به نفس، آزادی، استقلال می شود و هر کدام از آن ها ارتباط تنگاتنگی با سلامت روان دارد و هر کدام از آن ها تاثیر مهمی دارند.

راه های گوناگونی برای تغییر سبک زندگی وجود دارد و در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که شیوه زندگی ر به سوی سلامت پیش ببرد.

گرایش به معنویات:

یکی از مواردی که باعث ایجاد حس آرامش در افراد می شود، نگاه وجودی انسان به خود ، هستی و اتصال به دنیای معنویات است . بعد معنوی منجر به ارتقای سلامت روان فرد می شود.

خدمت به دیگران:

افراد وقتی به دیگران کمکمی کنند و خود را متعلق به یک جمع انسانی می دانند احساس می کنند که به هم وابسته هستند و در کمک و خدمت احساس خوبی را تجربه می کنند و لذتی را تجربه می کنند که می تواند به آرامش و نهایتا سلامت روان آن ها منجر شود. 

مدیریت استرس:

زندگی امروزه پر از موقعیت های استرس زا و اضطراب زا است. با پیچیده شدن شرایط زندگی و رها شدن در دنیای بزرگی که بسیاری از مسائل قابل پیش بینی نیستند و مشکلات از هر طرف هر فردی را درگیر کرده است و گاهی کنترل از دستمان خارج می شود و تشنج و داهره که احساس های ناخوشایند و آزاردهنده ای هستند را باید تحمل کنیم. انسان ها در این موارد باید راه حلی داشته باشند و آن مهارت و تکنیک های ایجاد آرامش و مدیریت استرس است.

تفریح مناسب:

یکی از روش های موثر در کاهش خستگی و نیرو گرفتن انتخاب تفریح مناسب است. تفریحاتی که با هیجان همراه هستند سطح برانگیختگی فرد را بالا می برند ولی باید مراقب بود که ایجاد هیجان با شرایط بدنی و روانی هماهنگ باشد تا مشکلات دیگری برای فرد ایجاد نکند.

میل به حضور در جمع و اجتماع:

طبق نظر روانشناس ازدواج انسان موجودی اجتماعی است و نیاز زیادی به حضور در اجتماع محبت و دوست داشته شد و حمایت و درک شدن توسط دیگران دارد. اگر این نیاز ها در فرد برآورده نشود، اضطراب و استرس ایچاد می شود . افرادی که حمایت بیشتری دارند رویارویی با مشکلات احساسی امنیت و اطمینان بیشتری می کنند و مشکلات زندگی کمتر به آن ها صدمه می زند و به همین دلیل یکی از راهکارهای مناسب و موثر در بهبود افسردگی، بهبود روابط اجتماعی فرد است.

طبیعت:

یکی از مواردی که افراد جذب ان می شوند، هماهگی با طبیعت است. هر فردی از بودن در طبیعت لذت می برد و بودن در طبیعت به انسان آرامش می دهد .به همین دلیل در برنامه خود برای رهایی از فشارهای روزمره و تنش هایی که است بهتر است که فرد مدتی را برای تجدید آرامش در طبیعت حضور داشته باشد و برای آن برنامه ریزی کند .

تغذیه:

یکی از موارد مهم که بر بدن ما تاثیر می گذارد تغذیه است. تحقیقات نشان می دهد که غذاهای پرکالری و پر چرب، غذا ها با نگهدارنده ها و فست فود ها بر سلامت بدن تاثیر منفی می گذارد و در کوتاه مدت و یا بلند مدت مشکلاتی برای سلامت به همراه دارد. همچین مصرف غذاها و نوشیدنی های محرک بر خواب و آرامش تاثیر منفی می گذارد.

ورزش:

تحقیقات نشان می دهد که ورزش و فعالیت های بدنی هدفدار می توانند روش های مناسبی برای کاهش اضطراب و استرس و حتی احساس افسردگی باشند و به بالا بردن روحیه مک می کند. در واقع با ورزش کردن هم بر سلامت بدن خود و بهبود سیستم بدن کمک می شود و هم سلامت روان را بهبود می بخشد. زیزا که ورزش باعث افزایش سرتونین در بدن می شود و این سرتونین باعث افزایش شادی در بدن می شود و از بروز افسردگی و بسیاری از اختلالات دیگر می کاهد.

در صورت بروز هرگونه ناراحتی و مشکل در خصوص سلامت روا می توانید با مراکز مشاوره در ارتباط باشید و درمان های لازم و مهارت های لازم برای داشتن زندگی بهتر و بهبود سلامت روان را دریافت نمایید زیرا که هر فردی لایق زندگی با کیفیت و لذت بخش است و این زمانی میسر خواهد بود که تلاش خود را برای حفظ سلامت روان داشته باشید.