امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن انواع متنوع از شبکه های اجتماعی و ارتباطی که بین زندگی مردم بسیار جا باز کرده است و هر نوع گروه سنی را در گیر خود کرده است . اما این فضای مجازی خود دچار مشکلاتی نیز شده است که موجب شده سلامت روان افراد را تهدید کند و آن را به شدت تحت تاثیر قرار دهد . ما انسان ها با وجود این پیشرفت روز افزون قادر نخواهیم بود که به طور کامل از این فضای مجازی فاصله بگیریم اما باید از اعتیاد به آن ها و به خطر افتادن بهداشت روانی جلوگیری کنیم . در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم که با توجه به آن ها می توانیم به شکل صحیح از فضای مجازی استفاده کرده و از آن بهره مند شویم . از راه های مراقبت از سلامت روان عبارت اند از :

  1. حضور در دنیای واقعی :

در زندگی هر فردی فضای مجازی نباید جایگزین زندگی دنیای واقعی فرد شود . افراد باید در کنار استفاده از آن ها از دنیای واقعی خود فاصله نگیرند . ارتباطات اجتماعی نقش اساسی و مهمی را در زندگی هر فردی دارد و باید به آن توجه شود . ارتباطات اجتماعی می تواند شرایط بهتری را برای زندگی فرد و روان او داشته باشد . صحبت کردن ، شنیدن و گوش دادن ، زبان بدن و ... همگی در ارتباطات نقش دارند و ارتباط با مردم دیگر در روان فرد تاثیر بسیار مثبتی می گذارد اما این ارتباطات باید به شکل مستقیم حفظ شوند . طبق نظر بهترین مشاورقبل ازدواج در درون خانواده این مورد بسیار مهم است زیرا که اگر هر کدام از افراد غرق در دنیای مجازی خود شوند به مرور زمان ارتباطات کمتر شده و در نتیجه صمیمیت از بین می رود و از طرفی چون افراد با یکدیگر صحبت نمی کنند و برای یکدیگر کمتر وقت می گذارند به مرور زمان مشکلات زیادی را به بار آورده و افراد از یکدیگر فاصله می گیرند . به همین دلیل حضور در دنیای واقعی و ارتباط با اطرافیان بسیار مهم می باشد که نباید آن را حذف کرد . کنار گذاشتن آن سبب دور شدن از واقعیت ها ، کاهش دوستان و دور  شدن از افراد خانواده و همچنین سبب بروز افسردگی و کاهش انگیزه و ... خواهد بود . و این نکته را نیز باید به خازر داشت که کودکان از والدین خود الگو می گیرند و اگر که می خواهید فرزندتان کمتر با موبایل و ... سرگرم شود باید خودتان نیز استفاده از آن را به حداقل برسانید و وقت بیشتری را با فرزندان خود در دنیای واقعی بگذرانید . زیرا کودکان همواره نیازمند توجه از سوی والدین خود هستند و از این طریق می توانند در آینده از سلامت روان برخوردار باشند .

  1. مهربان بودن :

طبق نظر مشاور تلفنی خوب در ایران در ارتباط خود با نزدیکان در فضای مجازی مهربان باشید و سعی کنید که گاهی از آن ها یاد کنید و با آن ها در ارتباط باشید و هنگامی که می خواهید نظر خود را در زیر عکس ها و موارد اشتراکی آن ها بیان کنید از کلمات مناسبی استفاده کرده و منفی و تند صحبت نکنید . و اگر نظر منفی نسبت به موضوعی دارید قبل از ارسال درباره ی آن فکر کنید و از کلمات و عبارت خوب و مناسب استفاده کنید .


  1. ایمن بودن :

استفاده از شبکه های اجتماعی و تعیین حد و مرز برای آن در دستان خود شماست و اگر نسبت به موضوعی شک و تردید دارید آن را نادیده نگیرید و سعی کنید که در شرایط امن و حفظ شده ای از آن استفاده کنید .طبق نظر مشاوران مراکز مشاوره خانواده شمال تهران امنیت در فضای مجازی بسیار مهم می باشد و خصوصا این امر در نوجوانان بسیار مهم می باشد . 

  1. رفتار آگاهانه :

منابع و گروه های بسیار متفاتی در فضای مجازی وجود دارد که بسیاری از آن ها آموزنده و الهام بخش بوده و می تواند سلامت روان ما را به همراه بیاورد . برای مثال برنامه ها و شبکه هاب بسیاری هستند که در زمینه ی آرامش و مدیتیشن فعالیت می کنند و یا افرادی که فعالیت های مثبت زیادی را در این فضای مجازی انجام می دهند که می تواند برای ما مفید باشد و همچنین مطالب علمی مفیدی که خود نقش مهمی را ایفا می کنند . اما در کنار آن موارد منفی زیاد و نا پسندی نیز وجود دارد که می تواند سلامت روان ما را تهدید کند و اثر مثبتی روی ما نگذارد و تا حد امکان باید  از آن ها باید دوری کرد . در حالت کلی ما باید به شکل کاملا آگاهانه انتخاب کنیم که کدام یک از آن ها مناسب حالات روانی ما و ارتقای سلامت روان ما خواهد بود .

  1. دوری از اخبار بد :

طبق نظر روانشناسان کلینیک روانشناسی تخصصی ایران دنبال کردن پیوسته ی خبر های بد و آزار دهنده بی شک تاثیر منفی بسیاری در روی ما انسان ها می گذارد و همانطور که در قسمت بالا نیز گفتیم باید به شکل کاملا آگاهانه انتخاب کنیم که کدام از موارد فضای مجازی مناسب هستند و می توانند تاثیر مثبتی بگذارند . با فکر دقیق روی این مسئله می توانید مرز هایی را برای خود تعیین کنید و از سبیاری موارد آسیب رسان و نا مناسب پرهیز کنید . تعیین حد و مرز برای خود و اهمیت دادن به سلامت روان و بهداشت روان خود از موارد بسیار مهمی است که به هیچ وجه نباید نسبت به آن بی تفاوت بود .