ملاک هایی وجود دارد که توجه به آن ها قبل از تصمیم به ازدواج برای هر فردی ضروری است. در ادامه به برخی از آن ها جهت آشنایی بیشتر بیان می کنیم.

اعتقادات مذهبی:

برخی از محققین معتقد هستند چون ارزش ها و اعتقادات فرد بیش از هر عامل دیگری رفتار انسان را تحت تاثیر قرار می دهد، عدم هماهنگی و همفکری مذهبی و دینی یکی از زوجین ، با گذشت سال های زناشویی افزایش می یابد و اختلافات دائمی را سبب می شود. اعتقادات مذهبی روابط فرد با خود همسر و فرزند و دیگران را متاثر می سازد. به همین دلیل به این نکته قبل از ازدواج دقت کنید.

خوش اخلاقی:

طبق نظر بهترین مشاور خانواده تهران یکی از ویژگی های اصلی و حتمی برای هر دو طرف، داشتن اخلاق نیکوست. زن و شوهر باید بتوانند از نظر اخلاقی با هم جور در آیند و همدیگر را درک کنند و با همدیگر تفاهم داشته باشند. زوجین باید از هر گونه لجاجت، یک دندگی، سرزنش کردن و عیب جویی و یا تحقیر کردن دوری کنند.

عقل و توانایی های ذهنی:

از شرط های اساسی می توان به عقل و توانایی ذهنی سالم اشاره کرد. زیرا که نبود آن باعث ایجاد مشکلات بسیار در رابطه با همسر و فرزندان خواهد شد. 

سلامت جسم و روان:

بر اساس مطالعات مراکز مشاوره ازدواج خوب بدون تردید، سلامتی جسم و روان و برخورداری از بهداشت روان در موفقیت زندگی مشترک نقش اساسی دارد. زسرا که بسیاری از مشکلات روان باعث ایجاد مشکلات و اختلافات زناشویی می شود و حتی در تربیت درست فرزندان نیز تاثیر می گذارد. به همین دلیل قبل از ازدواج به فکر بهبود سلامت روان خود باشید و همچنین از برخورداری طرف مقابل به سلامت روان مطمئن شوید.

زیبایی:

تفاوت زیاد در چهره و اندام و به طور کل قیافه ظاهری احتمال ایجاد مشکل برای هر دو طرف وجود دارد . البته باید گفت که نمی توانیم معیار استانداردی برای زیبایی قائل شویم زیرا که ممکن است یک فرد برای شخصی خیلی زیبا باشد و برای دیگری زشت باشد . ولی آن چه که در ازدواج اهمیت دارد این است که این زیبایی با فرد مقابل تناسب داشته باشد. یعنی افراد از نظر، قد، هیکل، وضع ظهاری و ... با همدیگر تناسب داشته باشند و تفاوت آشکار زیادی نداشته باشد.

هم کفو بودن :

شرط اصلی زندگی زناشویی هم کفو بودن است. یعنی تناسب داشتن، همتایی و سنخیت بین دختر و پسر و به عبارت عامیانه(( زن و شوهر با یکدیگر جور باشند.))علت عمده بیشتر اختلافات خانوادگی و از هم گسیختگی، عدم تناسب و ناجور بودن زن و مرد است. از آن جایی مه زوجین دوران طولانی از عمرشان را در کنار هم خواهد گذراند و تصمیم های مهم زیادی را با هم خواهند گرفت و هر دو فرزندانی را تربیت خواهند کرد به همین دلیل هم کفو بودن بسیار مهم است.

هماهنگی از نظر فکری:

برای ایجاد یک زندگی مشترک موفق باید زن و شوهر همدیگر را درک کنند و در بسیاری از امور زندگی تصمیم مشترک و یکسان بگیرند و بر اساس آن عمل کنند. پس توافق و تفاهم فرهنگی و فکری میان زن و شوهر در زندگی زناشویی بسیار مهم است.

هماهتگی تحصیلی:

هماهنگی در این امر بسیار مهم است چون در رشد و پویایی و تکامل زندگی مشترک و انجام وظایف همسری و به خصوص در تربیت فرزندان تاثیر بسزایی دارد. البته این معیار ها را نباید به صورت مستقل دید و باید چندین مورد را در نظر گرفت و به تنهایی نباید قضاوت کرد.

همتایی جسمی و جنسی:

متاسفانه به دلیل غفلت و بسیاری از مسائل دیگر باعث می شود که امور جنسی به صورت یک تابو و مسئله آمیز مطرح شود. رضایت همسر از روابط جنسی، تاثیر بسزایی در موفقیت زندگی مشترک دارد زیرا که زوجین با دلگرمی بیشتری به وظایف و مسئولیت های خود عمل خواهند کرد و عدم توازن و تناسب از نظر جسمی و جنسی به اعصاب و روان همسران لطمه می زند. به همسران توصیه می شود که حتما اطلاعات خود را برای داشتن رابطه جنسی خوب با همسرشان بیشتر کنند و از مشاور روانشناس خفن راهنمایی بگیرند.

هماهنگی سنی:

تناسب در سن بسیار مهم است. و بهترین زمان ازدواج رسیدن به پختگی روانی و عاطفی است تا در سایه آن فرد بتواند از پس مسئولیت های ازدواج بر آید. دامنه سن ازدواج مناسب در فرهنگ های مختلف متفاوت است. معمولا وجود علایق مشابه آرمان مشترک و اعتقادات و ارزش ها در فاصله سنی نزدیک به هم بر این متغیر، اثر مثبت می گذارد و پیوند زناشویی و زندگی مشترک را دوام می بخشد.

تناسب اقتصادی:

معمولا تفاوت زیاد در این مورد خوب نیست و ممکن است زوجین را دچار اختلافات زیادی کند و به همین دلیل در نظر گرفتن این مورد در کنار موارد دیگر اهمیت دارد.

هماهنگی اجتماعی:

زوجین ممکن است که نسبت به ارتباطات اجتماعی نگرش های متفاوتی داشته باشند . برای مثال یکی از آن ها دوستدار رفت و آمد و روابط اجتماعی زیاد است و علاقه مند به مهمانی ها و جمع عای شلوغ است ولی دیگری ترجیح می دهد مه تنها باشد و کتاب بخواند و ارتباط محدودی داردو هماهنگی در بین چنین زوجینی ممکن است که دشوار باشد به همین دلیل به این مورد نیز اهمیت داده شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز انتخاب نو در ارتباط باشید.