ازدواج دلپذیرترین موهبتی است که برای انسان به ارمغان آمده است و در دنیای امروز تحت تاثیر فن آوری و پیشرفت های علمی و روانشناسی و .... دامنه ارتباطات گسترده شده است و نیازمند کسب دانش برای درک پیچیدگی های درونی، ویژگی های فردی، روابط و واکنش های افراد به وضوح احساس می شود. بسیاری از جوانان به اطلاعات مفیدی درباره رمز و راز ازدواج نیاز دارند تا بتوانند به عنوان زوج خوشبخت در مسیر زندگی ادامه دهند. در ادامه به برخی از مواردی که زوج های خوشبخت در رابطه خود انجام می دهند اشاره می کنیم.

خودشناسی:

طبق نظر مشاور تخصصی خانواده خودشناسی به معنای آگاهی و شناخت خود است و منظور آگاهی از ویژگی های جسمانی، احساسات، باورها، افکار، اهداف و نقاط ضعف و قوت خود است. برای این که خودتان را بشناسید باید از ویژگی های خود و هرچیزی که مربوط به خودتان است، آگاه شوید. آگاهی از خود یک مهارت است که امکان خودارزیابی و هدف گزینی صحیح را فراهم می کند و احساس رضایت از خود را فراهم می کند. هر فردی می تواند اشتباهاتی را مرتکب شود اما افرادی که به خودشناشی رسیده اند، در هنگام مواجه شدن با اشتباهاتشان فرار نمی کنند و نقاط ضعف خود را شناسایی می کنند و اشتباهات خود را قبول می کنند و در جهت داشتن رابطه ای سالم تلاش می کنند.

معذرت خواهی:

بر اساس گفته‌ی روانشناس خوب ازدواج معذرت خواهی هدفمند عبارت است از: تاسف، مسئولیت و جبران. اگر هر یک از این عناصر حاضر نباشد ، طرف مقابل احساس خواهد کرد در معذرت خواهی شما چیزی کم است و احساس خوبی نخواهد داشت. تاسف یعنی این که جمله ای حاکی از این که باعث صدمه دیدن و آسیب طرف مقابلتان شده مطرح شود. این جمله اظهار همدردی با شخص دیگر را در بردارد که شامل اقرار شما به صدمه و آسیبی است که به شخص دیگر وارد کرده اید. احساس همدردی با فردی که باعث ناراحتی اش شده اید، مهم ترین بخش معذرت خواهی است. زمانی که واقعا احساس همدردی کنید، طرف مقابل نیز آن را حس خواهد کرد. معذرت خواهی التیامی آرامبخش برای وجود او خواهد بود. اگر احساس همدردی وجود نداشته باشد معذرت خواهی خالی از احساس خواهد بود. مورد دیگر مسئولیت است و به معنای آن که هیچ کس دیگری را به خاطر کارتان سرزنش نکنید و به جای قبول مسئولیت کامل هر آن چه انجام داده اید و عواقب آن ها دلیل تراشی نکنید. و در اخر جبران که جمله ای جهت تمایل شما برای جبران گذشته که می تواند به صورت های زیر باشد: قول بدهید که دیگر آن را تکرار نکنید و همان اشتباه را دوباره انجام ندهید و بیان کنید که چگونه می خواهید موقعیت را اصلاح کنید.

صحبت کردن:

طبق نظر مشاور متخصص روانشناس زوج های خوشبخت از صحبت کردن واهمه ندارند و زمانی که با مشکلی رو به رو می شوند به راحتی می توانند با همسر خود صحبت کنند و آن ها را به شیوه ای صحیح حل نمایند. سکوت کردن و پرهیز از صحبت کردن زمانی که از طرف مقابلتان ناراحت باشید، باعث ادامه پیدا کردن مشکل و عدم حل آن و در نتیجه آشفتگی و تنش را در رابطه ایجاد می کند و این در طولانی مدت می تواند به رابطه صدمه های جدی وارد کند. زوجین باید در موقعیتی امن و به دور از تنش، ترس و قضاوت شدن با همسر خود درباره‌ی مشکلات، احساسات و خواسته ها و نیاز ها صحبت کنند.

توقعات منطقی:

زوجین خوشبخت نسبت به همدیگر توقعات منطقی دارند و به این موضوع که زندگی دارای پستی و بلندی های زیادی استو باید در چنین شرایطی در کنار یکدیگر متعهد باشند و توقعات غیر منطقی از یکدیگر نداشته باشند. هر رابطه ای دارای مشکل است و آن چه که اهمیت دارد چگونگی مدیریت مسائل و حل آن ها است.

عشق ، احترام و توجه متقابل:

عشق حقیقی ، احترام و توجه متقابل از فاکتورهای مهم هر ازدواجی می باشند و هر دو طرف باید نسبت به آن ها آگاه باشند و به صورت دو طرفه در جریات باشد. اگر که موارد بالا به صورت یک طرفه در رابطه وجود داشته باشد، بسیار خسته کننده و در نهایت آسیب رسان خواهد بود. ابراز عشق و احترام گذاشتن به یکدیگر در هر شرایطی بسیار اهمیت دارد و از طرفی نیاز هر فردی در رابطه نیاز به توجه است و زوجین باید به این نیاز یکدیگر پاسخ لازم را بدهند. عدم وجود هر کدام از موارد بالا شرایط دشواری را در رابطه ایجاد خواهد کرد و تلاش زوجین به صورت دو سویه موجب خوشبختی و موفقیت رابطه خواهد شد.

اگر که در رابطه عاطفی خود با مشکلاتی رو به رو شده اید که قادر به حل کردنشان نیستید از مراکز روانشناسان کمک و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید. زیرا که هر فردی لایق داشتن زندگی موفق و خوشبخت می باشد.