زن ها معمولا دو شکایت از همسر خود دارند اول این که زمانی که به او نیاز دارم ، نیست و دیگر این که صمیمیت و پیوند کافی بین ما وجود ندارد . و زمانی که با فردی در رابطه هستند احساس تنهایی دارند . طبق نظر مشاور خانوادگی ایران این افراد زمانی که می گویند مردمان کنارمان نیست ، منظورشان همراهی عاطفی یعنی گوش دادن ، توجه کردن ، و در یک کلام مراقبت از دل هاست . و از طرفی مرد ها هم شکایت دارند از این که زیاد مجادله و دعوا دارند و روابط زناشویی شان کم است . این دسته از مردان نیز با وجود این که در رابطه هستند ، احساس تنهایی می کنند . اما زمانی که مردان بتوانند خود را همسرشان تطبیق دهند دعوا کمتر می شود و صمیمیت جنسی بیشتر و با کیفیت تر و دیگر زن احساس تنهایی نمی کند . و این همان مهارتی است که به پیوند عاطفی و در پی آن اعتماد منجر می شود . و به راحتی می توانید اولین خواسته ی زن ها که اعتماد است را فراهم کنید . 

اعتماد :

ویژگی اصلی که هر زنی آن را می پسندد ، قابل اعتماد بودن است . با برخی کار ها می توانید اعتماد طرف مقابل را جذب کنید و رابطه ی لذت بخشی را ایجاد نمایید .

به او توجه کنید .

بر اساس گفته ی روانشناس ازدواج تهران هرگاه او به شما نیاز داشت ، توجه کامل به او نشان دهید یعنی زمانی که می خواهد با شما صحبت کند ، کار های دیگر را کنار بگذارید ، تلویزیون را خاموش کنید و موبایل را کنار بگذارید و با رفتار و نگاه خود به او نشان دهید که خودش و حرف هایش برای شما مهم است . توجه دقیق نوعی ابراز عشق و راهی برای صمیمیت است .

او را درک کنید .

صرف نظر از این که او چه می گوید ، هدف شما باید درک کردن باشد زمانی که همسرتان با شما صحبت می کند به او راه حل ارائه ندهید ، بحث را عوض نکنید ، به حل مشکل فکر نکنید و حرف هایش را به مسخره و شوخی نگیرید و مسائل را کم اهمیت جلوه ندهید . در هر حالتی باید سعی کنید تا احساساتش را درک کنید .

به او نگاه کنید .

طبق نظر مشاور روانشناس حضوری زمانی که صورت خود را به سمت او برگردانید و به او نگاه کنید متوجه خواهید شد که چقدر در رابطه ی شما تاثیر گذار است . پس در هنگام صحبت با همسرتان به او خیره شوید و با او حرف بزنید .

گوش دادن فعال :

گوش دادن همراه با نگاه کردن و توجه کردن لازمه ی گوش دادن فعال است این گوش دادن به ویژه زمانی که همسرتان از شما ناراحت است و یا می خواهد درباره ی شما صحبت کند بسیار اهمیت دارد انتقاد کردن ، حمله کردن به طرف مقابل ، توجیه ، قضاوت یا بحث کردن و سرزنش کردن می تواند آسیب رسان باشد . اما به جای آن گوش دادن و درک کردن طرف مقابل و آرام کردن خود بسیار موثر است .

همدلی کنید .

جدا از این که واکنش های یک زن از نظر شما منطقی است یا نه ، احساسات او را درک کنید و به احساساتش دقت کنید . شما باید اجازه دهید که بداند شما برای احساسات او ارزش قائل هستید .

آیا زمانی که زوجین ناراحت هستند می توانند با همسر خود صحبت کنند ؟

طبق مطالعات مشاوران مرکز مشاوره خوب وقتی زوجین ناراحت و عصبانی هستند و نیاز به توجه دارند به این نتیجه رسیدیم که بسیاری از جر و بحث ها این است که مرد ها احساسات و عواطف زن را نادیده می گیرند و زمانی که می خواهند ناراحتی زن را از بین ببرند ، موضوع را عوض می کنند یا آن را بی اهمیت جلوه می دهند و همه چیز را به شوخی می گیرند و یا آن را کلا نادیده می گیرند . اما اگر که بتوانید با همسر خود تطبیق پیدا کنید این بحث ها نیز کمتر خواهد شد . ما در قسمت بالا مطرح کردیم که چگونه مردان می توانند خود را با زنانشان تطبیق دهند و در این میان از اهمیت اعتماد صحبت کردیم و همه ی آن ها می تواند در جهت رابطه ی بهتر نقش داشته باشد و بسیاری از مشکلات را حل نماید . اگر بخواهیم به زبان ساده تر بیان کنیم وقتی همسرتان بدون آن که قضاوت شود و احساس امنیت کند حرف های خود را بیان کند در نهایت باعث می شود که قلبش به سمت شما گشوده شده و بیشتر تمایل پیدا کند که مشکل را حل کند . برای داشتن رابطه ای سالم هر دو طرف زن و مرد باید تلاش نمایند و نسبت به نیاز های یکدیگر آگاه باشند . کمبود اطلاعات و دانش و نداشتن تتلاش و کوتاهی کردن هر یک از طرفین رابطه را با بحران های جدی مواجه خواهد کرد .