اگر که متاهل هستید به رابطه ی زناشویی خود فکر کنید و ببینید از رابطه تان چه می خواهید و آن را نداشتید ؟ برای این که رابطه ی زناشویی موفقی داشته باشید ، باید بدانید که از رابطه ی خود و زندگی مشترکتان چه انتظاراتی دارید و به این مسئله عمیق تر و جدی تر نگاه کنید . دانستن این که چه نیازی دارید ، این قدرت را به شما می دهد که بهتر به آن چه دوست دارید ، دست پیدا کنید . 

بر اساس گفته ی مشاوران قبل ازدواج رسیدن به زندگی مشترک موفق مانند هر هدف دیگری مستلزم بررسی است و باید بدانید که در انتهای راه انتظار دارید به چه دستاورد هایی برسید و اگر که بدانید انتظارتان از زندگی مشترک چیست راهی نو و نگاهی نو به شما می دهد تا بتوانید راه و روش زندگی مشترک خود را بر اساس آن پایه گذاری کنید .

نگاهی عمیق تر داشته باشید و به این فکر کنید که وقتی این نیاز شما برآورده نمی شود ، چه احساسی دارید . معمولا احساساتی که تجربه می کنید خشم ، طرد شدگی ، اندوه ، نا امیدی و ترس و .. است . و این موارد ممکن است که قبل از ازدواج نیز آن ها را تجربه کرده باشید و حتی با خود فکر کرده اید که اگر ازدواج کنید این نیاز های شما از سوی همسرتان بر آورده خوهد شد . و حتی ممکن است که نسبت به آن نا اگاه باشید . ممکن است که برایتان پیش آمده باشد که با یک رفتار ساده همسرتان ، به شدت آزرده شده اید و حتی میزان ازردگی شما و واکنشتان با رفتاری که همسرتان انجام داده است متناسب نبوده است . مشاورین خانواده ایران بیان می کنند که میزان زیاد احساس ترس ، اندوه و طرد شدگی ، برای یک رفتار ساده نشان دهنده ی آن است که شما این بار را مدت ها است که به دوش می کشید و زخم های عمیقی هستند که با فشار اندک به درد می آیند . 

شناختن نیاز واقعی و آن چه به راستی به دنبال آن هستید ، به شما کمک می کند تا در رفع آن بکوشید . رفع این نیاز به دست خودتان انجام می شود و با استفاده از تمرینات احساسی می توانید آن ها را رفع کنید . و همچنین این را تشخیص بدهید که آن چه از همسر خود انتظار دارید به راستی برای شما چه معنایی دارد . 

نیاز های واقعی شما چیست ؟

بر اساس گفته ی مشاور روان شناس همه ی انسان ها نیاز های اساسی دارند اما این احساس نیاز را به اشکال گوناگون نشان می دهند و ارزش آن ها برای افراد متفاوت یکسان نیست . و هر فردی بر اساس روان و تجربیاتی که دارد به روش های مختلفی ب این نیاز ها درگیر است و به همین دلیل متفاوت است و برای داشتن رابطه ی موفق نیازمند شناخت این نیاز ها و تفاوت ها می باشد .

اطمینان :

داشتن اطمینان یک نیاز اساسی است و اگر نباشد تحریک پذیر و عصبانی می شوند و تمام تلاش خود را کنترل می کنند تا همه چیز را کنترل کنند . 

عشق :

برای برخی عشق بسیار مهم تر از احساس اطمینان است اگر عشق دریافت کنند به خودی خود احساس اطمینان هم خواهند داشت . این دو نیاز بسیار اهمیت دارد و تمام انتخاب های دیگر و مسیری که می روید را تعیین می کند . بنابراین ، دو نفر با میزان اهمیت متفاوت به این دو نیاز اساسی ، به دو صورت متفاوت احساس خواهند کرد . یکی از مشکلات زناشویی و عامل بسیاری از درگیری ها و مناقشات این است که زن و مرد به دو میزان متفاوت به این دو نیاز اهمیت می دهند . 

برای برخی احساس اطمینان زمانی رخ می دهد که پول زیادی در حساب بانکی خود دارند ، برای برخی فقط دعا کردن موجب احساس اطمینان می شود و برخی دیگر زمانی اطمینان خاطر دارند که تمام کار های خانواده را کنترل کنند . احساس اطمینا را از هر چیزی می توان کسب کرد ، غذا ، پول ، عشق ورزیدن و ...

بی نظیر بودن ، خاص بودن و مهم بودن نیز نیاز تمام انسان ها است و هرکسی برای این که احساس اهمیت کند ، روش خاصی دارد حتی برخی خود را به خطر می اندازند و کار های عجیب می کنند و برخی دیگر در حال گلایه و ناراحتی هستند تا احساس کنند خاص هستند و آن قدر مهم که دیگران باید به آن ها توجه بیشتری کنند . ارتباط با عشق نیز از نیاز های اساسی است و بسیاری از مردم از آن هراس دارند و از اتفاق ها و احساس های بدی که می توانند تجربه کنند می ترسند و به همین دلیل ممکن است با رابطه های سطحی زندگی خود را پیش ببرند . 

طبق نظر مشاوران بهترین مراکز مشاوره ایرانی در هر حالت در زندگی مشترک  باید به نیاز های هر دو طرف توجه کنند و در تلاش حل آن ها بر ایند و بی توجهی به نیاز های طرف مقابل به مرور زمان مشکلاتی را به همراه خواهد داشت و رابطه را سست خواهد کرد به همین دلیل برای حفظ و پایداری آن باید همواره تلاش کرد .