در رابطه ها در مواقع سخت، یا در یک روز ناراحت کننده فرد به همسرش کمک می کند تا از یک وضعیت سخت عبور کند، و یا یک ناراحتی را مدیریت کند و یا همسرش بداند که او برای حمایت حضور دارد. 


چه چیزی شما را نگران و ناراحت می کند؟

چند موقعیت ناراحت کننده رایج شامل موارد زیر است نگرانی در مورد فرزند، از دست دادن شغل، مشکلات محل کار، نگرانی های پزشکی، مشکلات با خانواده و دوستان، سالمندی والدین، از دست دادن چیزی که برایتان مهم است، مشاجره با افراد دیگر و .... از این قبیل هستند و تحقیقات نشان داده است که هم حمایت همسر و هم اطمینان داشتن به این که در صورت نیاز از حمایت همسر برخوردارید راه های عالی برای مقابله با مشکلات هستند.

انواع حمایت:

همه ما استرس، بحران، بیماری و سایر رویدادهای ناراحت کننده زندگی را تجربه می کنیم برخی از آن ها کوچک هستند و برخی دیگر بزرگ، و آن چه که در رابطه درست است این است که وقتی یک یا هر دوی شما ناراحت هستید، بتوانید برای هم بهترین باشید. اول این که انواع استرس از طریق منفی گرایی می توانند به رابطه شما آسیب وارد کنند و حتما متوجه شده اید که وقتی یک یا هردوی شما تحت فشار هستید یا به یک مشکل برمی خورید با هم بد اخلاق و غر غرو می شوید و صمیمیت شما آسیب می بیند. و دوم این که یکی از سازو کارهای مهم برای مقابله با استرس در زندگی داشتن یک همسر حمایت گر مهربان است. سوم این که احساس اطمینان از این که شما حمایتی را که نیاز دارید و می خواهید دریافت می کنید، به اندازه دریافت آن حمایت اهمیت دارد. اگر بدانید که حمایت در دسترس شماست، حتی اگر همیشه به آن نیاز نداشته باشید بسیار اثر گذار است. 

راه های بسیار زیادی وجود دارد که شما و همسرتان بتوانید از هم حمایت کنید که در ادامه برخی از آن ها را معرفی می کنیم.

حضور داشته باشید.

بر اساس مطالعات مرکز مشاوره خانواده حضور داشتن برای کسی به معنای در دسترس بودن فیزیکی است چه به صورت فیزیکی، شخصی، ایمیل، و به دلیل افزایش روز افزون تکنولوژی تعامل اجتماعی ، راه های بیشتری برای بودن در کنار هم وجود دارد. حضور داشتن درهای انواع دیگر حمایت را باز می کند. و همچنین تعهد را بیشتر می کند به طوری که شما و همسرتان به هم نشان می دهید که می توانید در دراز مدت روی هم حساب کنید. 

عمل کردن:

برخی از افراد با انجام دادن کارهایی حمایت زیادی برای همسر و ازدواجشان فراهم می کنند. برای مثاال در کمک به انجام دادن کارهای خانه، آوردن بچه ها از مدرسه، درست کردن غذا، کمک کردن در کاری که معمولا فرد در طول روز انجام می دهد و ......

تشویق کردن:

وقتی که همسرتان نیاز به حمایت دارد می توانید با عباراتی به او قوت قلب بدهید برای مثال میتونی انجامش بدی، کارها خوب پیش خواهند رفت، از پسش برمیای، من بهت باور دارم و...... تشویق کردن و خوشحال کردن در طول رویدادهای مهم خانوادگی و شغلی نیز از این موارد است. 

گفت وگو و لمس کردن:

حمایت عاطفی مهم ترین شمل حمایت است و گفتگو و لمس کردن مهم ترین شکل های حمایت هستند. گوش دادن به همسر زمانی که ناراحت و یا مضطرب است بسیار مهم است و زوج ها باید با تمرین فن گوینده و شنونده، در مورد نگرانی های هم با هم حرف بزنند. همچنین منظور ما از گوش دادن به خاطر نصیحت کردن همسر نیست . وقتی که همسرتان یک نگرانی و یا یک مسئله را مطرح می کند و شما بدون آن که بخواهد او را نصیحت می کنید یا راهکار می دهید بیشتر مشکل ساز می شود و اگر چنین کاری کنید دیگر نقش حمایت کننده ندارید زیرا که آن چه که همسرتان نیاز دارد گوش دادن است نه قضاوت کردن و یا نصیحت کردن. در چنین شرایطی راه حل این است که اگر متوجه شدید که یکی از شما گفتگوهایتان از شکل حمایت گرانه خارج شده می توانید مکثی دهید و ببینید که آیا مشکل گوش کردن نصیحت کردن وجود دارد یا خیر. زمانی که همسرتان می خواهد حرف بزند برای او وقت بگذارید و روی او تمرکز کنید و اگر همسرتان ناراحت به نظر می رسد و چیزی نمی گوید فرصتی برای حرف زدن امن به او بدهید. در حال حرف زدن با همسرتان چند کار دیگر انجام ندهید و سعی کنید که در حال گوش دادن همسرتان را لمس کنید و به او بفهمانید که در حال گوش دادن هستید و حرفش را قطع نکنید و مطمئن شوید که همسرتان حس می کند که از طرف شما درک شده است.

لمس کردن:

طبق نظر مشاور گرفتن دست ها و در آغوش گرفتن از قوی ترین و ساده ترین روش های حمایتگری و دوست داشتن است. این رفتارهای عاشقانه به طور طبیعی اغلب اتفاق می افتد ولی گاهی حتی در بهترین رابطه ها، در زمان ناراحتی مجبورند راه های فیزیکی رسیدن به هم را یاد آوری کنند. ممکن است وقتی که رابطه تان خوب پیش نمی رود لمس کردن طبیعی به نظر نرسد ولی شاید در این مواقع مهم ترین گزینه باشد. 

ارائه دادن:

یکی از روش های حمایت می تواند هدیه دادن باشد و برای بعضی ها هدیه دادن راهی برای حمایت کردن است و برای برخی دیگر هدیه دادن راهی برای نشان دادن عشق است و یکی از بهترین شکل های حمایت که آسان ترین راه است و اغلب مورد غفلت قرار می گیرد تحسین و تشکر کردن است و سعی کنید همواره از آن برای قدردانی از همسرتان استفاده کنید. پس در این حال می توانید او را تحسین و قدردانی کنید و برای او وقت بگذارید و در کنارش باشید و هدیه های کوچک و بزرگ و یا هرچیزی که دوست دارد را در هر زمانی به او بدهید. البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که با کدام یک از مواردی که گفتیم همسرتان احساس حمایت خواهد کرد و بر اساس آن موارد بالا را انجام دهید و در اولویت قرار دهید . زیرا که برخی از آن ها را ممکن است همسرتان به عنوان حمایت نشناسد و به همین دلیل تلاش شما بی فایده باشد پس در این مورد با همسرتان گقتگو کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز انتخاب نو در ارتباط باشید.