داشتن ازدواج موفق و پایدار از خواسته های هر زوج عاشق است. اما برخی از آن ها نمی توانند به آرزو هایشان برسند و همانطور که مطالعات نشان می دهد آمار طلاق در جامعه روز به روز بیشتر می شود و در نتیجه این خبر از شکست زوجین می دهد. معمولا زوجینی هم هستند که در همین وضعیت نا موفق باقی می مانند و به زندگی مشترک خود ادامه می دهند. اما بیشتر نارضایتی ها قابل حل است و می توان مشکلات پیش آمده را حل کرد و در جهت داشتن ازدواج شاد و سالم گام برداشت. 

طبق نظر روانشناس خیلی از زوجین مطرح می کنند که مهم ترین هدفشان از ازدواج داشتن دوستی خوب بوده است. اما برای بسباری از آن ها این خواسته دست نیافتنی به نظر می رسد و زوج های بسیاری را می شناسیم که در ازدواجشان احساس تنها بودن می کنند. در زمان اول ازدواج افراد همسر خود را بهترین دوست خود معرفی می کنند اما بعد از گذشت مدتی این موضوع رنگ و بوی خود را از دست می دهد. در ادامه به شما بیان می کنیم که چگونه دوستی خود را حفظ کنید.

دوست کسی است که قابل اعتماد است و از ما حمایت می کند و با ما گفتگو می کند و آغوش و پناهگاهی امن دارد و همدم خوبی برای ماست و در واقع احساس راحتی و آرامش با او دارید و می توانید روی او حساب باز کنید و صحبت های خوب و شاد و تفریح های خوبی با یکدیگر دارید. و در واقع در این روابط به دنبال آن هستیم که بدون ترس از قضاوت شدن به راحتی صحبت کنیم و از آرزو ها و رویاهایمان حرف بزنیم. در این میان موانعی که می تواند رابطه را با خطر مواجه کند و دوستی بین زوجین را از بین ببرد عبارت اند از:

وقت نداریم.

همه ی افراد درگیری ها و مشغله های زیادی در جامعه امروزی دارند و سر کار رفتن، بچه ها، رسیدگی به امور خانه و ..... افراد را درگیر می کند و وقتی برای ایجاد رابطه صمیمی با همسر نمی ماند اما هسته اصلی زندگی افراد همین موضوع است ولی در زندگی بسیاری از زوجین این موضوع مهم پشت مسائل دیگر پنهان شده است.

ما دوست نیستیم و زن و شوهریم

بسیاری از افراد در دوران نامزدی و اوایل ازدواج همسرشان را بهترین دوست خود می دانند اما بعد از گذشت مدتی بعد از ازدواج همدیگر را فقط زن و شوهر می دانند و در واقع اینجور به نظر می رسد که وقتی دو نفر با هم ازدواج می کنند دیگر نمی توانند دوست هم باشند. هرگز این تصور را نکنید که زن و شوهر نمی توانند دوست یکدیگر باشند.

ما دیگر مثل دو دوست با هم حرف نمی زنیم.

اگر به روابط دوستی خود با دیگران نگاه کنید خواهید دید که صحبت های شما در مورد مشکلات رابطه تان نیست و معمولا در مورد خاطرات و لحظات خوب صحبت می کنید و از لحظات با هم بودن لذت می برند و در مورد رویا ها آرزو ها و افکار و احساساتشان صحبت می کنند. اما زن و شوهر زمانی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند در مورد مشکلاتشان با بچه ها، مسائل مالی، نگرانی ها، مشکلاتی که اخیرا برایشان پیش آمده و بسیاری از مسائلی که اعصاب هر فردی را خراب می کند صحبت می کنند. و زمانی که زوجین بیشتر وقت خود را با صحبت درباره این مسائل سپری می کنند به مرور زمان از هم دور خواهئد شد و دیگر احساس صمیمیت و دوستی وجود نخواهد داشت. یک زوج موفق زمانی که در کنار یکدیگر هستند درباره زندگی و مشکلاتش صحبت می کنند اما در کنار آن رابطه دوستانه و عاشقانه خود و کارهایی که می تواند صمیمیتشان را بیشتر کند را فراموش نمی کنند.

طبق نظر روانشناسان ازدواج یکی از دلایل عدم موفقیت زوج ها در حفظ رابطه دوستانه این است که دوستی میان آن ها بر اثر بیشتر شدن مشاجره از بین رفته است. و در واقع زمانی که میزان دعوا و مشاجره میان زوجین بیشتر می شود از هم دور تر می شوند و توانایی برقراری دوستی بین آن ها کمتر می شود. برای مثال زمانی که از دست همسرتان ناراحت هستید و این مشکل حل نشده باقی می ماند شما حس خوبی نسبت به همسرتان ندارید و نمی توانید فکر کنید که دوست شماست و به همین کل با افزایش ناراحتی ها زوجین از هم فاصله می گیرند. و در واقع به مشکلاتشان اجازه می دهند که رابطه شان را خراب کند. در واقع مشکلات حل نشده می مانند و شما نمی توانید گفت و گوی مفیدی با همسرتان داشته باشید با بروز کوچک ترین اتفاق شروع به جر و بحث می کنند و حتی در زمان برقراری رابطه دوستی نیز رابطه خود را خراب می کنند و صحبت هایشان حال و هوای منفی به خود می گبرد و در نهایت ممکن است احساس کنید که گفتگوی شما با همسرتان به جر و بحث تبدیل می شود و به همین دلیل ترجیح می دهید که صحبتب بینتان نباشد ولی این برای رابطه بسیار مضراست و شما باید در زندگی مشترک تلاش کنید تا این رابطه را به بهترین شکل نگه دارید و رابطه دوستی بینتان را حفظ کنید و اجازه ندهید که مشکلاتتان آن را از بین ببرد. پس برای رسیدن به شرایط مطلوب با مطب مشاوران در ارتباط باشید.