مشاور خانواده در بین زوجین، نه تنها کمک فراوانی به خود افراد می کند بلکه مراجعه به کلینیک مشاوره و استفاده از روانشناس خانواده از بروز مشکل بینخانواده ها نیز جلوگیری می کند.

مشاوره خانواده همواره در نقش پر رنگی که خانواده افراد ایفا می کند، تاکید دارد . یک زوج جوان که هرکدام ویژگی ها و خصوصیات خود را دارند برای به اشتراک گذاری زندگی خود همواره دچار مشکلاتی هستند. اگر در این بین و در این مسیره سازگاری هر کدام از طرفین به جای استفاده از دکتر مشاور خانواده بخواهند از جامعه سنتی خانواده کمک بگیرند، مشکلات بیشتری برای زندگی مشترک خود ایجاد می کنند. ‌

یکی از مشکلات استفاده از تجربیات خانواده به جای کمک گرفتن از مشاورخانواده را به اختصار توضیح می دهیم:

هر خانواده در ساده ترین شکل به خاطر علاقه ای که به فرد نزدیک به خود دارند، دچار سو گیری در قضاوت و مشاوره هستند و احساسات بر عملکرد آنها و حقایق تاثیر گذار است، این درحالی است که یک مشاور خانواده خوب ، با روشهای منطقی و علمی کمک رسان مراجعین می باشند.

یکی دیگر از مشکلات استفاده از خانواده زوجین به جای مراجعه به کلینیک روانشناسی این است که روش زندگی کردن در دنیای و مشکلات امروزه تفاوت های قابل تاملی با زمان والدین ما دارند و طبیعتاً روش حل این مشکلات با روشی که والدین ما استفاده می کردند بسیار متفاوت است. روانشناس مشاوره خانواده با آگاهی از علم روز دنیا و در ارتباط بودن با جامعه بزرگ روانشناسی هر روزه در جریان عمیق ترین اطلاعات روانشناسی قرار می گیرند و می توانند راه حل های مناسب تری ارائه دهند.

بنا بر توضیحات ارائه شده می توان نتیجه گرفت مراجعه به مرکز روانشناسی و استفاده از یک روانشناس خانواده خوب بهترین تصمیمی است که می توان در مواقع حساس برای زندگی گرفت.

حظور یک مشاور روانشناس خانواده از ابتدای زندگی برای یک زوج جوان و عبور از بحران های زندگی بسیار ضروری می باشد. افراد بدون آگاهی از بسیاری از موانعی که در زندگی ایجاد می شود در بهترین شرایط با مراجعه به مشاور پیش از ازدواج ، ازدواج می کنند، ولی عدم آگاهی از بسیاری از بحران ها در روابط بین فردی ، ارتباط با خانواده ها، تربیت فرزندان و..... مشکلات زیادی به همراه داشته باشد.

کلینیک های روانشناسی و مشاوره خانواده همواره پذیرای مراجعینی هستند که به علت عدم مراجعه در وقت مناسب به دکتر مشاور خوب در حال فروپاشی می باشد. و چه بسیار از افرادی که حتی برای جدایی و طلاق به کلینیک مشاوره خانواده مراجعه کرده اند و مشکلاتشان برطرف کردیده است.

کمک به زوج های جوان، افرادی که مشکلات سختی دارند جزو وظایف اصلی یک مشاور خانواده حرفه ای می باشد.

مشاور خانواده حرفه ای به عنوان یک حامی دراز مدت در کنار خانواده می باشد که می توان در صورت ایجاد مشکلات به آن مراجعه نمود.حظور یک مشاور خوب باعث کم شدن میزان فشار و استرس در خانواده می شود.

کلینیک های روانشناسی تهران با افزایش میزان مشکلات و طلاق سعی در حرفه ای نمودن کادر روانشناسان خود شده تا در بهبود روابط کمک شایانی به جامعه انجام دهد.