همه ی افراد در مقطعی از زندگی شان ، اضطراب را تجربه می کنند و این موضوع کاملا طبیعی است اما زمانی که اضطراب دائمی، شدید و غالب شود می تواند مشکلات بسیاری در بسیاری از حوزه های زندگی مان از جمله در زمینه روابط ایجاد کند.

اضطراب چیست؟

بر اساس مطالعات بهترین مرکز مشاوره بسته به شرایطی که در آن قرار دارید، اضطراب نشانه های متفاوت بسیاری دارد و احساس نا آرامی یا عصبی بودن می تواند یکی از نشانه های اضطراب باشد. اضطراب همچنین ممکن است موجب این علایم شود. بالا رفتن ضربان قلب، احساس ترس، بدبختی یا خطر قریب الوقوع، لرزیدن، احساس خستگی ، اشکال در تمرکز ، نگرانی شدید و غیره است. انواع بسیار زیادی از اختلالت اضزذاب وجود دارد از جمله اختلال اضطراب جدایی، ترس اجتماعی، سکوت انتخابی و اختلال ترس و هراس و این ها فقط چند مورد از آن ها هستند. اضطراب رابطه نوعی از اضطراب است که بر رابطه عاشقانه ازدواجی فرد معطوف است. به جای این که فرد در رابطه احساس شادی و آرامش را تجربه کند ، همواره با احساس شک و تردید درباره رابطه یا این که همسرش چقدر دوستش دارد دست و پنجه نرم می کند. همچنین ممکن است درباره این که طرف مقابل می خواهد با وی در رابطه بماند یا خیر همواره دچار تردید است و همواره از این می ترسد که به او خیانت شده است و یا از او سوء استفاده شده است و یا این که همسرش او را ترک خواهد کرد.

چه زمانی نیازمند درمان است؟

مهم است تشخیص بدهید، چه زمانی از اضطراب در رابطه یا هر عرصه ی دیگر زندگی رنج می برید . اگر متوجه شدید بیش از جد نگران بوده اید و این موضوع در زندگی تان اختلال ایجاد کرده است ، شاید بهتر باشد با فردی متخصص صحبت کنید. همچنین اگر متوجه شدید اضطرابتان شما را ناراحت می کند و یا کنترلی روی آن ندارید اگر موجب افسردگی شده اید صحبت با متخصص اهمیت پیدا خواهد کرد.

عوامل بروز اضطراب چیست؟

دلایل زیادی برای بروز اضطراب وجود دارد . بعضی از دلایل اضطراب مشکلات پزشکی است، مانند مشکلات تیروئید یا اختلالات تنفسی. آسیب های روانی نیز می تواند دلیل بروز اختلالات اضزراب شوند همانطور که استرس زیاد در زندگی هم می تواند یک دلیل دیگر باشد. مصرف مواد دلیل دیگر اختلال اضطراب است. اضطراب باعث بی خوابی، درد مزمن یا سر درد، کیفیت پایین زندگی، مشکلات گوارشی و مشکلات کاری و ... است. 

آیا می توان از آن جلوگیری کرد؟

متاسفانه غیر ممکن است بدانیم چه چیزی موجب خواهد شد به اضطراب مبتلا شویم. با این حال اگر می خواهید اثرات آن را روی خودتان و زندگی تان کاهش بدهید، تشخیص این که دچار اضطراب هستید یا خیر به شدن اهمیت دارد. اضطراب دلیل خاتمه یافتن بسیاری از روابط است ولی می توان آن را نجات داد.

آیا شما اضطراب رابطه دارید؟

طبق نظر روانشناس خانواده چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد رابطه زناشویی ان دچار اضطذاب است. اگر که فکر می کنید همه چیز در ازدواجتان خراب خواهد شد و اگر می خواهید ازدواج کنید اگر نگرش منفی داشته باشید از اضطراب رنج خواهید برد زیرا که همیشه به اتفاقات منفی که ممکن است رخ دهد، متمرکز هستید، نمی توانید روی رویداد های مثبت و خوبی که در جریان است، تمرکز کنید. تمتم چیزی که در این شرایط می بینید نکات مفی رابطه و حتی طرف مقابل خواهد بود. اگر تمرکز بر اتفاقاتی که در حال حاضر در جریان است برایتان مشکل است این ممکن است دلیل اضطراب شما باشد . برخی از افراد چنان درگیر در اتفاقت گذشته می شوند و فقط به آن ها متمرکز هستند که برایشان غیر ممکن است بتوانند در حال و ازدواج فعلی خود حضور جسمی و ذهنی داشته باشند. 

افکار منفی و حرف های منفی که با خود می زنید و تکرار می کنید، دردسر درست می کنند و قدرت نابود کردن خودتان و رابطه تان را دارند. همچنین اگر که همیشه خودتان و توانایی هایتان را زیر سوال می برید، اغلب با اضطراب رابطه همراه خواهند بود . هر فردی استعداد ها و مهارت ها و توانایی هایی دارد که منحصر به فرد است. اما زیر سوال برد این مهارت ها و استعداد ها می تواند به این منتهی شود که فرد همه چیز را درباره خودش زیر سوال ببرد. و این نشان دهنده ی کمبود اعتماد به نفس است که این اعتماد به فس نقش بسیار مهمی را در زندگی هر فرد به همراه دارد. 

مورد دیگر که می توان اشاره کرد این است که اگر فرد نمی تواند با همسرش بع راحتی صحبت کند و نقطه ضعف هایش را مخفی می کند ، این موضوع می تواند موجب اضطراب زیاد در رابطه شود. در واقع نا توانی در ابراز احساسات چه خوب و چه بد ممکن است به خاطر ترس از خجالت کشیدن و یا پس زده شدن باشد. افراد ر=دارای اضطزاب رابطه به شکل افراطی در حالل تجزیه و تحلیل همه چیز هستند و آن ها نمی توانند دست از آن بردارند این موضوع در رابطه باعث می شود که همه چیز را بیش از حد تحلیل کنید و باور های منفی و نادرست درباره آن بسازید و آن ها را باور کنید و این باعث آزار خودتان و سلب آرامش از رابطه تان خواهد شد. بدخلقی با همسر نیز نشاندهنده ی اضطراب رابطه است دلیل عصبانیت دائمی از دست او این است که ذهنتان لحظه ای از تمام افکار منفی نسبت به رابطه تان آسوده نمی گذارد و همواره نگران هستید که آیا دوستتان دارد؟ آیا در حال خیانت است و .. در واقع به خاطر افکاری که دارید به شدت از لحاظ ذهنی خسته می شوید و شروع به متهم کردن و فریاد زدن به همسرتان می کنید. و مورد آخر این که افراد نمی دانند که از رابطه شان چه می خواهند و چه نیازی دارند و این بعث سراسیمگی آن ها می شود. انسان ها نباید توقع داشته باشند که رابطه بی نقص و کامل و بدون هیچ مشکلی داشته باشند زیرا که این موضوع منطقی نیست و اگر همواره زندگی تان را با این باور بگذرانید با اضطراب زیادی مواجه خواهید شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاور ازدواج در ارتباط باشید.