اختلال شخصیت پارانويید ، اسکیزوئید و اسکیزوتایپال به عنوان افراد عجیب و غیر عادی در نظر گرفته می شوند . طبق گفته ی مشاور خانوادگی خوب ازدواج با این افراد مشکلاتی را به همراه خواهد داشت و می تواند زندگی فرد عادی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد . به عبارتی ازدواج با این افراد شما را در شرایطی قرار می دهد که احتمالا تحمل آن ها دشوار خواهد بود . به همین دلیل برای آشنایی شما با چنین افرادی توضیحاتی را در خصوص آن ها بیان می کنیم . 

شخصیت پارانوئید :

چنین فردی ، دریک رابطه ی عاطفی به عنوان فردی شکاک و دردسرساز شناخته می شود و برای این که حس شکاکیت و عدم اعتماد او را تحریک نکنید ، مجبور شوید خیلی محتاطانه برخورد کنید . چنین فردی در دوران کودکی به اطرافیان خود بی اعتماد بوده است و در دوران بزرگسالی نیز از نزدیک شدن به دیگران و ایجاد رابطه ی صمیمیانه با آن ها هراس دارد . اگر شما با چنین فردی وارد رابطه ی عاطفی شده اید ، به تریج متوجه خواهید شد ، رابطه ی عاطفی با چنین فردی دشوار است . چرا که شک و عدم اعتماد او به شما هیچ وقت تمام نخواهد شد . هر چقدر که شما در رفتار های خودتان نیت خوب داشته باشید اما فرد پارانویید با عینک بدبینی به مسئئله نگاه خواهد کرد و این فرد همواره در حالت دفاعی به سر می برد و فکر می کند که اتفاق نا خوشایندی خواهد افتاد . این افراد در صورت مواجه شدن با توهین و انتقاد دست به واکنش های شدید هیجانی یا فیزیکی می زنند و به عنوان فردی کینه ای در حال مجادله و شکایت و کناره گیری از دیگران است . و متاسفانه چنین فردی توانایی صمیمی شدن و خود افشایی و اعتماد به دیگران را ندارد و همواره این فکر را خواهد کرد که شریک عاطفی اش در حال خیانت کردن به او می باشد . 

شخصیت اسکیزوئید :

بر اساس مطالعات مشاوره پیش از ازدواج شما به عنوان فردی که با فرد اسکیزويید به سر می برید ، باید بدانید که احتمال بسیار کمی برای درمان او وجود دارد و قادر به تامین نیاز های عاطفی در رابطه ی صمیمانه نیست البته ویژگی فرد اسکیزوئید مانند یکدیگر نیست و چنین فردی می تواند به شدت درونگرا باشد و به گونه ای افراطی از هر گونه رابطه اجتناب کند . برای اکثر انسان ها ، تصمیم جدی به منظور ازدواج با یک فرد اسکیزوئید تصمیم عاقلانه نیست به ویژه اگر بخواهید که فردی که با او می خواهید ازدواج کنید قلبش برای شما بتپد .  فردی که از این دسته اختلال شخصیت قرار می گیرد ارتباط با دیگران به ویژه شما برایش دشوار است و این به معنای مایل نبودن به بر قراری رابطه ی دو طرفه نیست بلکه فقط به این معنا است که قادر به چنین کاری نیست .

شخصیت اسکیزوتایپال :

طبق نظر بهترین مشاوره روانشناسی بسیاری از افراد اسکیزو تایپال نسبت به طرد شدن بسیار حساس هستند و به همین دلیل بیشتر اوقات عمر خود را در تنهایی به سر می برند . اگر شما وارد رابطه عاطفی با فردی اسکیزوتایپال شده اید ، شاید بخواهید بدانید که از رابطه و زندگی با او چه انتظاری می توانید داشته باشید . و شما باید بدانید که عادات عجیب او احتمالا در تمام مدتی که با او رابطه دارید باقی خواهد ماند . واقعیت این است که ویژگی های عجیب او نسبت به هر گونه تغییری مقاوم هستند . چنین افرادی رفتار های عجیب و غریب از خود نشان می دهند و ممکن است که شما عاشق همین رفتار های او شوید اما بعدا متوجه خواهید شد که خانواده ، دوستان ، همکاران و آشنایان او رفتار های او را نا مناسب می دانند و این خود عاقبت خوشی را نخواهد داشت . زیرا که پس از مدتی نزدیکانتان از ارتباط با شما دوری خواهند کرد و با عزیزانتان اختلاف پیدا کنید و یا حتی ممکن است که برای شما نگران شوند . چنین فردی به گونه ای برخورد می کند که گویا از سیاره ای دیگر آمده است . مشکلات اقتصادی ، اجتماعی و براورده نشدن نیاز های عاطفی را در ارتباط با چنین افرادی تجربه خواهید کرد . زیرا که چنین افرادی معمولا در انزوای اجتماعی بزرگ شده اند و هیچ گونه رابطه ای مناسب را با دیگران نداشته اند به همین دلیل آن ها توانایی بر قراری رابطه عاطفی مناسب را نخواهند داشت برای مثال آن ها ممکن است که متوجه ارتباط غیر کلامی شما نشوند و بسیاری از مشکلات اساسی که یک رابطه ی عاطفی به آن نیاز دارد ، رو به رو شوید . 

برای این که ازدواج درست و پایداری داشته باشید و بتوانید فرد مناسب را انتخاب کنید باید با فردی متخصص در مراکز مشاوره تهرانیان در این زمینه مشورت نمایید و از این راه به هدف ازدواج از دید روانشناسی، آشنایی با خصوصیات فرد مقابل ، خودشناسی ، مهارت های زناشویی و ..... اطلاعات لازم را به دست بیاورید .