اختلال شخصیت وسواسی یا سر سخت مشغول جزییات و قوانین هستند و به شکل کمال گرایانه رفتار می کنند و به شکل افراطی خود را وقف کار می کنند فرصتی برای تفریح و استراحت و روابط اجتماعی ندارند انعطاف نا پذیر و لجباز بودن و تلاش برای کنترل دیگران ، خسیس بودن و عدم همکاری با دیگران از خصوصیات چنین افرادی می باشد .

بسیاری از اختلالات شخصیت در نتیجه رخداد برخی وقایع در دوران کودکی فرد و هم چنین پیش زمینه ی ژنتیکی او به وجود می آید . چنین افرادی ممکن است که در خانواده ای به شدت آشفته رشد پیدا کنند و در نتیجه او به منظور مقابله با اشفتگی به تدریج یاد گرفته است که چگونه با اعمال کنترل بر روی خود و محیط اطرافش احساس اضطراب و آشفتگی درونی خود را کاهش دهد . چنین فردی در کودکی این کنترل را از طریق پیروی شدید از قوانین و برنامه ریزی های تعیین شده ، اعمال و در نتیجه خود را از صدمات حاصل از آشفتگی ها و قوانین و مقررات مبهم خانه مصون داشته است . در حالی که این شیوه از زندگی ، در مقطعی از زمان ، به او کمک کرده است که از خود در برابر آشفتگی های دنیای درون و بیرونش ، دفاع کند ، اما در دراز مدت آسیب های جدی به او وارد کرده است . از سویی دیگر ممکن است که کودک در خانواده ای بزرگ شده است که والدینی بسیار سر سخت و کنترل گر داشته است . روانشناس تلفنی خوب بیان می کند که این افراد در دوران کودکی خود در خانواده هایی سرد و بی روح و دارای قوانین سخت و غیر قابل انعطاف رشد یافته اند . در چنین شرایطی اطاعت کامل از قوانین خانواده چیزی است که از کودک انتظار می رود و هر گونه سر پیچی از آن عواقب وخیمی را برای کودک به دنبال خواهد داشت . در نتیجه ، این کودک می اموزد که همواره رفتار خود را زیر نظر داشته و در صورت انحراف از مسیر معین شده به شدت از خود انتقاد کند . سپس هنگامی که این کودک به صورت فردی کمال گرا پا به دنیای بزرگسالی می گذارد ، خود را به گونه ای افراطی وقف اصول و ارزش های خود می سازد و از این که در انجام کاری ناکام شود ، اکراه دارد .طبق نظر روانشناسان معروف تهران احتمال اختلال شخصیت وسواسی یا سرسخت در مردان بیشتر از زنان می باشد . 

زندگی مشترک با چنین فردی چگونه خواهد بود ؟

طبق نظر مشاوران بهترین مطب های روانشناسی کشور اگر با فردی وارد رابطه شوید که اختلال شخصیت وسواسی دارد احساس خواهید کرد که فرد مهم و محترمی برای او نیستید زیرا که چنین فردی کنترل شدیدی به شما و رابطه تان دلرد و نمی توانید تجربه ی رابطه ی دو سویه با او داشته باشید . در نگاه اول ممکن است که فردی دقیق و سخت کوش جلوه دهد ولی اکنون فردی کنترل گر و معتاد به نظر می رسد . چنین فردی به کار های اطرافیانش اعتماد ندارد و به همین دلیل به شما این حس دست خواهد داد که اگر شما کاری را به نحو احسن انجام دهید نه تنها از سوی او تعریف و تحسین نمی شوید ، بلکه مورد انتقاد نیز قرار می گیرید و در نتیجه به مرور زمان عزت نفس خود را از دست خواهید داد . طبق نظر مشاور قبل طلاق در شمال تهران شما نیاز های عاطفی خود را در رابطه با چنین فردی نمی توانید بر آورده سازید و یا از بودن با او لذت ببرید و با نیاز های شما هماهنگی ندارد و دنیای شما را درک نمی کند به احتمال زیاد کار و فعالیت های او به نیاز های شما ارجحیت دارد و سبب می شود که احساس خوبی نداشته باشید . هر چند ممکن است که او توجه افراطی خود به کار را به گونه ای برای شما توجیه کند . چنین فردی که انعطاف ناپذیر و سخت کوش است نمی تواند تفزیح کند و از نظر او تفزیح باید با برنامه ریزی دقیق قبلی انجام شده و به خوبی بررسی شود و سپس تمام جزئیات لازم اجرا گردد . رابطه ی جنسی نیز ممکن است تحت الشعاع برنامه ریزی و قوانین و مقررات انعطاف نا پذیر قرار بگیرد . افراد مبتلا به این اختلال درد و رنجی را حس نمی کنند و بیشترین این درد و رنج را همسرانشان تحمل می کنند زیرا که رابطه ای بی روح ، یکنواخت و فاقد تفریح و شوخی و با انبوهی از نیاز های تحقق نیافته باقی می مانند . اگر که می خواهید رابطه عاطفی با فردی انعطاف پذیر ، عاطفی ، گرم ، صمیمی و اهل شوخی و تفریح داشته باشید در زندگی مشترک با چنین فردی دچار مشکلات بسیاری خواهند شد . چنین افرادی نسبت به درمان وسواسی خود ممکن است مقاومت از خود نشان دهند  اما در صورت استفاده از روش های روان درمانی برای آن ها احتمالا موثر واقع خواهد شد  و می تواند شرایط بهتری را برای روابط زناشویی و زندگی فردی او ایجاد نماید . برای این که بتوانید رابطه ی خود با چنین فردی را پیش ببرید باید توقعات غیر واقعی نداشته باشید و با محبوب خود همدلی داشته باشید و تلاش کنید تا نقاط قوت او را برجسته کنید .