زمانی که یک رابطه ی عاطفی به پایان می رسد ، فرد دچار مشکلات روحی و روانی خواهد شد . افراد در هنگام جدایی حالت های متفاوتی را تجربه می کنند و ممکن است دچار خشم ، اضطراب و استرس ، کینه جویی و هیجان ها و احساسات منفی شوند . ایجاد تغییرات در زندگی فرد بعد از پایان دادن به رابطه طبیعی می باشد اما بر اساس سازگاری افراد و همچنین میزان دلبستگی و وابستگی افراد و بسیاری از فاکتور های دیگر نظیر نوع رابطه ، زمان ، دلایل جدایی و .... در مقدار واکنش فرد موثر هستند برای مثال فرد ممکن است دچار افسردگی بعد از پایان یافتن رابطه ی خود شود .طبق نظر مشاور خوب مرکز مشاوره بهداشتی طول زمان این ناراحتی نیز متفاوت است برخی از افراد حالات بسیار سخت در مدتی کوتاه را تجربه می کنند و برخی دیگر حالات نسبتا ملایمی دارند ولی مدت زمان طولانی را دچار آن می شوند . اما هر چه قدر که این پایان دادن رابطه ی عاطفی ناگهانی تر باشد آسیب وارد شده به فرد نیز بیشتر خواهد بود  حالت هایی که فرد بعد از طلاق و جدایی به همراه دارد شبیه افسردگی می باشد این علام در شش ماه و به مرور زمان بر طرف می شود .

علایم آن چیست ؟

فرد در این دوران احساسات متفاوتی را تجربه می کند و ممکن است تشخصی ندهد که یک افسردگی است و یا از علایم شکست در رابطه . اما برخی از علایمی که در ادامه بر اساس مطالعات خانواده درمانی به دست آمده است عبارت اند از :

احساس اندوه ، نا امیدی و پوچی در اکثر اوقات روز مثلا این که فرد همواره ظاهری گریان دارند . 

کاهش وزن چشمگیر بدون گرفتن رژیم غذایی یا افزایش وزن و یا کاهش و افزایش اشتها در تقریبا همه ی روز ها .

بی خوابی یا پر خوابی در تقریبا همه ی روز ها .

سر آسیمگی و خستگی و فقدان انرژی در تقریبا همه ی روز ها . 

احساس بی ارزشی یا احساس گناه مفرط یا نا متناسب .

کاهش توانایی تفکر و تمرکز .

افکار مکرر مربوط به مرگ و یا افکار مربوط به خود کشی .

احساس غم و اندوه ، غصه خوردن به خاطر پایان رابطه ، اندوه ، گریه کردن ، نا امیدی ، پشیمانی و حتی از دست دادن علاقه نسبت به امور مورد علاقه تان در این دوران به وجود می آید . برای این که بتوان به حالت عادی برگشت باید به خودتان زمان بدهید تا بتوانید با شرایط و تغییرات زندگیتان کنار بیایید و سازگار شوید . با گذشت زمان این احساسات کمتر می شود و درد جدایی بهتر می شود . همانطور که در بالا اشاره شد ، روند کنار آمدن با شکست در رابطه به طور طبیعی تا 6 ماه طول می کشد و در این دوران به پذیرش این مسئله می رسند و می توانند عملکرد عادی در زندگی داشته باشند . اما اگر در این مدت زمان فرد نتواند به حالت عادی برگردد و و بیشتر از قبل غرق در خاطرات و گذشته ی خود شود نیازمند درمان در مرکز زوج درمانی خواهد بود . 

بر اساس تحقیقات مشاوره جنسی زمانی که رابطه عاطفی با اتفاق های ناخوشایندی نظیر خیانت و دروغ گویی تمام می شود فرد احساس خشم و نفرت فراوانی را تجربه می کند افراد برای این که بتوانند این چالش های ایجاد شده را در خود حل کنند باید نسبت به خیلی از مسائل نسبت به خودشان آگاه شوند در طی جلساتی که با روانشناس خوب بر قرار می سازید با بررسی مشکلات و تعارض ها و همچنین مشکلات شخصیتی به شما کمک می کند و می توانید آسیب های ناشی از جدایی را کمتر کنید و رابطه های موفقی در آینده داشته باشید . برای این که بتوانید تحمل بیشتری با این اوضاع ایجاد شده داشته باشید باید مراقب خود و سلامتی تان باشید . مهارت های حل مسئله را یاد بگیرید و عزت نفس خود را بالا نگه دارید و همچنین اهدافی را برای خودتان تعیین کنید و در جهت رسیدن به آن ها تلاش کنید و علاوه بر آن تلاش و اطلاعاتتان را در حل مشکلاتتان بیشتر کنید . در زمان های اولیه ممکن است شما تسلط زیادی به خود نداشته باشید اما می توانید به مواردی که کنترل بیشتری روی آن ها دارید تمرکز کنید برای مثال کار یا سرگرمی و یا هر کار مورد علاقه ی شما که عزت نفس و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد را انجام دهید . وجود چنین موارد یدر زندگی می تواند تجربه بزرگی برای رشد فردی شما و افزایش آگاهی شما در ارتباط بعدی باشد . 

طبق نظر روانشناس نوجوان ، نوجوانان در این سنین ممکن است دچار اشتباه های فراوانی شوند و انتخاب های نادرستی داشته باشند و از آن جایی که در دوران رشدی بحرانی قرار دارند بسیار آسیب پذیر هستند والدین می توانند تاثیر به سزایی در این دوران داشته باشند و نباید آن ها را به خاطر شرایط ایجاد شده سرزنش کنند بلکه باید آن ها را درک کنند به خاطر اهیمت این دوره باید به آن توجه کرد و از متخصصان در جهت درمان اقدام کرد و آن را نادیده نگرفت .خارج شدن از تنهایی در این دوران ، مرور نکردن خاطرات ، بخشیدن خود و مقصر ندانستن خود ،پیدا کردن سرگرمی های خوب و ارتباط با دوستان مناسب و از همه مهم تر قبول کردن و پذیرش احساسات خودتان در این دوران از اهمیت ویژه ای برخوردارند .