شیوع مشکلات جنسی در جامعه ی ما پایین نیست و در بیشتر مواقع می توان گفت که مشکلات جنسی به جای مورد پذیرش واقع شدن مورد سرکوب، مقاومت و مبارزه قرار می گیرد. طبق مطالعات انجام شده در مطب روانشناسی بسیاری از افراد به دلیل شرمساری و خجالت به کلینیک های جنسی مراجعه نمی کنند و برای درمان نیز اقدامی نمی کنند و یا در صورت مراجعه مواردی را مطرح می کنند که اصلا به آن چه که واقعا آزارشان می دهد ربطی ندارد. در مطالعات و آمارهایی که در جامعه مان انجام شده است اختلال و مشکلات جنسی 50 درصد علت طلاق در کشور است و به همین دلیل نمی توان آن را بی اهمیت جلوه داد. ما در ادامه به روند درمان اختلالات جنسی می پردازیم و توضیحاتی را ارائه می دهیم تا شما ب آن آشنا شوید و در صورتی که درگیر با این اختلال ها هستید برای بهداشت روان خودتان و سلامت رابطه تان درمان مناسب را بدون شرم و گریز از سوی متخصصان دریافت نمایید .

مراحل درمان سکس تراپی:

زمانی که شما به متخصص در زمینه سکس مراجعه می کنید، فرد متخصص با گوش دادن و بدون هیچ داوری و قضاوت و همراه با اطمینان بخشی اطلاعاتی را از شما دریافت خواهد کرد و برخی اطلاعات را با صحبت از شما دریافت خواهد کرد. فرد متخصص با گرفتن شرح حال از طرفین مانند داشتن آسیب های جسمی به ویژه دیابت، فشار خون بالا، اختلالات عصبی و اختلالات غددی و... بیماری های انتقالی از راه تناسلی ، مصرف الکل و داروهای غیر مجاز، ناتوانی های جسمی ، ناهماهنگی های زناشویی و مشکلات ارتباطی، مسائل مربوط به فشار روانی در سایر زمینه های زندگی بیمار مانند نگرانی های مالی، اختلال توام روانی به ویژه اضطراب ، افسردگی و .... و در نهایت درمان با اطلاعات به دست آمده آغاز خواهد شد. 

درمان سکس تراپی به چه صورت خواهد بود؟

سکس تراپی گزینه های درمانی خود را از چندین زمینه ی روانشناختی و فیزیکی دریافت کرده است و روش های مختلفی به کار گرفته می شود که در ادامه به معرفی چند مورد از آن ها برای آشنایی بیشتر شما می پردازیم.

درمان شناختی رفتاری:

طبق نظر روانشناس ازدواج در این درمان اطلاعات مناسب و کافی به بیماران و برای گسترش دانش مراجعان که می تواند به ارتباط بهتر زوجین و تغییر نگرش های آن ها کمک کند شامل موارد زیر یا دیگر چنبه های ضروری است. مااندد تفاوت های فیزیولوژی، چرخه ی پاسخ جنسی، تفاوت های دو جنس در مسائل جنسی ، تاثیر دارو ها و .... بعد از آن آرامش عضلانی می تواند به صورت مستقل و هم به صورت مکمل در برنامه های درمانی به کار گرفته شود. در واقع به کمک این روش مراجع یاد می گیرد انقباض های عضلانی اش را خنثی کند و یا کاهش دهد و پیامد آن می تواند شامل کند شدن ضربان قلب، کاهش فشار خون، منظم شدن تنفس و احساس آرامش و کاهش اضطراب باشد. و همچنین بعد از آن از تصویرسازی های غیر جنسی و ساده و یا محتوای غیر هیجانی و یا هیجانی را آموزش می دهند و بعد از آن به تصویرسازی های پیچیده پیش می روند که می تواند بسیار موثر باشد.  این مرحله درمان از سوی فردی متخصص به خوبی توضیح داده خواهد شد و ما صرفا برای آشنایی شما توضیح مختصری را بیان کردیم و بعد از آن به بهبود ارتباط زوجین پرداخته می شود و در واقع هدف از آن گسترش تعامل های مثبت و کاهش تعامل های منفی می باشد. و در مرحله ی بعدی بازسازی شناختی است که از آن جایی که این شیوه از درمان اعتقاد دارد که افکار و شناخت ها نقش مهمی در رفتار آدمی بازی می کند و گاهی مراجعین دارای مشکلات جنسی، افکار و باورهای غیر منطقی یا تخیلات خاص در مورد لذت های جنسی دارند که می تواند باعث افزایش اضطراب عملکرد جنسی شود. 

رفتار درمانی:

رفتاردرمانگران اعتقاد دارند که اختلال عملکرد جنسی یک رفتار آموخته شده ی غیر انطباقی است. روش های رفتار درمانی ابتدا برای درمان انواع هراس ها طرح ریزی شده است. در این نوع درمان فرد متخصص سلسله مراتبی از موقعیت های اضطراب انگیز را ترتیب می دهد که از کم خطر ترین تا تهدید کننده ترین موقعیت ردیف شده اند. و بر اساس یک برنامه استاندارد حساسیت زدایی تدریجی به فرد کمک می کند تا بر اضطرابش تسلط پیدا کند. در این روش بیمار در ذهن خود با موقعیت اضطراب انگیز خفیف مدارا کرده و به تدریج به سوی اضطراب انگیز ترین موقعیت پیش می رود. در مراحل اولیه آرامش عضلانی و .. می تواند بسیار کمک کننده باشد و تاثیر بهتری بگذارد. همچنی در این روش درمانی آموزش قاطعیت و ابراز وجود نیز مورد استفاده قرار می گیزد و در کمک به بیمار برای ابراز آشکار نیاز جنسی خود بدون ترس مفید است. و در این روش و تمرینات مربوط به آن بیمار تشویق می شود هم خواسته های جنسی خود را مطرح کند و هم در مقابل خواستهای غیر منطقی مقامت کند. 

روانکاوی:

روانکاوی نوع دیگر از درمان است که در دوره طولانی مدت تری اجرا می شود مسائلی که در سکس تراپی مبتنی بر روانکاوی زوج مورد بحث قرار می گیرد شامل رویا ها، ترس از تنبیه شدن، احساسات پرخاشگری، مشکل اعتماد به شریک جنسی، ترس از صمیمیت و نزدیکی و .. است.

سکس تراپی زوج:

در سکس تراپی زوج ، درمان مبتنی بر این مفهوم است که وقتی در یک رابطه یکی از طرفین دچار اختلال عملکرد جنسی می شود/ف هر دو طرف باید تحت درمان قرار گیرند و در برنامه های درمان حضور داشته باشند. مشکل جنسی معمولا به دلیل ناهماهنگی ها و سوءتفاهمات در روابط زناشویی است. و به همین دلیل کل رابطه زناشویی مورد بررسی قرار می گیرد و جنبه آموزشی برای زوجین دارد و بسیاری از مهارت ها به آن ها آموخته می شود تا با استفاده از آن ها شرایط زندگی زناشویی بهتر شده و در نتیجه رابطه زناشویی بهتری داشته باشند و رابطه جنسی و مشکلاتی که با آن درگیر هستند را حل کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاور تهران در ارتباط باشید و درمان های مناسب را برای بهبود و سلامت دریافت نمایید.