سوء استفاده از هیجانات رفتار های غیر فیزیکی می باشد که برای تحقیر ، تنبیه ، منزوی کردن فرد ، کنترل کردن ، توهین کردن استفاده می شود آسیب های زبانی مانند سرزنش ، توهین ، انتقاد کردن و یا رفتار هایی نظیر ترساندن ، به بازی گرفتن و عدم بیان رضایت را شامل می شود . به طور کلی می توانیم به انکار کردن ، نادیده گرفتن ، قضاوت و انتقاد ، مقصر دانستن و سرزنش کردن ، کنترل و تسلط ، روابط سرد و حرف نزدن و قهر کلامی ، داشتن انتظارات غیر منطقی و یا حتی امتناع از ابراز محبت ، دلخور شدن ، تهمت زنی ، تهدید کردن و یا رفتار های متکبرانه و بی توجهانه می باشد . بر اساس تحقیقات مشاوره خانواده تلفنی علاوه بر رفتار های منفی نگرش های منفی نیز در آن ها وجود دارد مانند بی اهمیت بودن به احساس دیگران ، توجه نکردن به احساس دیگران ، ملزم دانستن دیگران به اطاعت از خواسته هایش می باشد . رفتار های خشونت آمیز نظیر رفتار های ترس آفرین مانند به هم کوبیدن در ، لگد زدن به دیوار ، پرتاب کردن ظرف ها و وسایل مورد علاقه فرد و تهدید به خراب کردن آن ها می باشد . 

سوء استفاده چه مشکلاتی به وجود می آورد ؟

طبق نظر روانشناسان خوب کشور تاثیرات اولیه چنین سوء استفاده های هیجانی افسردگی ، سردرگمی ، دشواری در تمرکز ، بی انگیزگی ، پایین بودن عزت نفس ، احساس شکست و بی ارزشی ، سرزنش خود ، احساس نا امیدی و حتی آسیب رساندن به خود می باشد . برای برخی از افراد زیان ترین اثر ها را دارد و آسیب هایی به عمق وجود فرد وارد می کند و زیان بار ترین اثر ها را بر عزت نفس می گذارد . انتقاد ها ، تهمت ها ، تحقیر کردن ها به شدت ذهنیت فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و این حرف ها را قبول می کند و فکر می کند که مشکل از خود اوست . 

طبق نظر مشاور قبل از ازدواج هر رابطه ای هر چقدر هم با عشق شروع شود زمانی که سوء استفاده ی هیجانی حالت دائمی پیدا کند عشق آن ها دچار احساس گناه و شرم ، ترس و خشم قرار می گیرد و به مرور زمان رابطه ی آن ها دچار آسیب های فراوانی می شود . وقتی هر دو طرف در گیر سوء استفاده شوند ، به صورت نبردی برای ادامه ی زندگی در می آید زیرا هر دو طرف مجبور است به منظور تقویت نیروی خود برای پیش بردن کار های روزانه اش ، همواره در حال پس زدن و خنثی کردن انتقاد ها و حرف های طرف مقابلش باشد . رابطه ی آن ها بیشتر از گذشته به تباهی پیش می رود و صدمات زیادی به افراد وارد می کند و اطمینان و اعتماد آن ها به یکدیگر کمتر می شود . اگر فکر می کنید که تحت سوءاستفاده هیجانی قرار می گیرید و یا فکر می کنید که هر دوی شما همدیگر را آزار می دهید باید از متخصص در بهترین مراکز روانشناسی شمال تهران کمک دریافت کنید .

از کجا بفهمیم که مورد سوء استفاده قرار گرفته ایم ؟

زمانی که احساس کنید که شریک عاطفی با شما مانند کودک رفتار می کند و شما را به خاطر رفتار نا مناسبتان سرزنش می کند و یا برای هر تصمیم کوچکی باید از او اجازه بگیرید و خودتان دیگر مثل گذشته توانایی تصمیم گیری ندارید و شریک عاطفی بیشتر امور شما را تحت کنترل قرار می دهد نشان از مورد سوء استفاده قرار گرفتن می باشد . از موارد دیگر می توان به مواردی اشاره کرد که در آن فرد شما را پست تر و پایین تر از خودش قلمداد می کند و به شما یاد آوری می کند که به اندازه ی او جذاب نیستید و از بسیاری جهات در سطح پایین تری قرار دارید . و یا زمانی که شریک زندگیتان افکار ، عقاید ، پیشنهاد ها و احساسات شما را مسخره می کند و آن ها را بی اهمیت جلوه می دهد . 

در بسیاری از موارد دیده شده است که بعد از شروع رابطه فرد با بسیاری از دوستان و نزدیکانش قطع رابطه کرده است و دلیلش این است که شریک عاطفی از آن ها خوشش نمی آید و در هنگام رابطه با آن ها حسودی می کند و این خود از نشانه های مورد سوء استفاده قرار گرفتن می باشد . زمانی که شریک عاطفی پیوسته شما را به بر قراری رابطه جنسی زیر فشار قرار می دهد و از شما توقعات غیر واقع بینانه دارد و شما علاقه ای به انجام دادن آن ها ندارید . 

افرادی که مورد سوء استفاده هیجانی قرار دارند در زمان به وجود آمدن مشکلات همسر آن ها  همه ی تقصیر ها را به گردن او می اندازد و عقیده دارد که همیشه حق با او می باشد و به گونه ای رفتار می کند که گویا هیچ وقت از شما راضی نبوده و همه ی رفتار های شما اشتباه است و  همچنین برای تحقیر و خوار کردن ، شما را مسخره می کند و طعنه می زند  و ممکن است که این کار را در حضور دیگران انجام دهد ، ولی زمانی که با او شوخی شود آن را بی احترامی تلقی کرده و حساسیت شدیدی نشان می دهد .