باورهای اشتباهی در زندگی مشترک هستند که می توانند رابطه را آشفته سازند و از برقراری رابطه ای موفق جلوگیری می کنند .بر اساس مطالعات مشاوره روانشناسان برای این که بتوانید زندگی زناشویی موفقی داشته باشید باید این باور های اشتباه را در خود شناسایی کنید و آن ها را حذف کنید و باور های منطقی و درست را جایگزین سازید. در ادامه به 8 باور اشتباهی که می تواند بر زندگی زناشویی شما تاثیر منفی بگذارد اشاره می کنیم.

دروغ اول: عشق کافی است!

واقعیت این است که عشق ورزی نمی تواند دلیل کافی برای شروع و ادامه ی یک زندگی زناشویی باشد. اگر چه وجود عشق در زندگی زناشویی ضروری است، ولی همه چیز نیست و نمی توان زندگی را بر مبنای آن استار ساخت. و در واقع برای داشتن زندگی زناشویی موفق به تنهایی کافی نیست. ما در دنیایی زندگی می کنیم که مدام استرس و اضطراب به همراه انواع مشغله های ذهنی در همه ابعاد زندگی تان سایه انداخته است. و می توان گفت که عشق به تنهایی نمی تواند زندگی شما را حفظ کند و به همین دلیل است که گاهی با وجود علاقه ای که به همسرتان دارید در زندگی تان شاد نیستید. و عشق نمی تواند بنیان زندگی باشد. ما برای داشتن یک زندگی شاد و سالم به مجموعه ای از مهارت ها ، موارد و ... احتیاج داریم و عشق فقط یکی از آن هاست. در زندگی مشترک زوجین به اخلاقیات، رفاه مالی، و تناسب در بسیاری ا موارد فرهنگی و ... نیاز دارند و عشق نمی تواند جبرانی برای بی ادبی ها، گستاخی ها و یا کمبودهای مالی باشد. 

دروغ دوم: من می توانم همسرم را تغییر دهم.

طبق نظر روانشناس قبل ازدواج بسیاری از زوج ها با این امید ازدواج می کنند که می توانند همسرشان را تغییر دهند و پیوسته به دنبال آن هستند. اما این تلاش به طور کلی بیهوده است و ما نمی توانیم شخصیت افراد را تغییر دهیم. اما آن چه که می تواند برای زوجین مفید باشد این است که آن ها نیبت به تغییر خودشان تلاش کنند و به خودشان توجه داشته باشند. زمانی که آن ها تمرکز خود را به روی تغییر خود بگذارند و هر دو برای آن تلاش کنند و مهارت های لازم برای داشتن زندگی زناشویی موفق را بیاموزند نتیجه بسیار رضایت بخشی را خواهند دید اما اگر تمرکز آن ها روی تغییر بر روی فرد مقابل باشد به نتیجه مطلوبی نخواهند رسید و با ناکامی مواجه خواهند شد.

دروغ سوم: بچه باعث استحکام زندگی می شود.

طبق نظر مشاوران خانواده اگر در زندگی زناشویی تان مشکل دارید و نمی توانید اختلاف هایتان را با همسرتان حل کنید، هرگز به این نصیحت غیر منطقی گوش ندهید. زیرا بچه ها می توانند تهدید بزرگی در این زندگی ها باشند. شما نمی توانید به این امید که با بچه دار شدن مشکلات زندگی تان حل شود، یک زندگی دیگر را به خطر بیندازید. و هرگز وسوسه نشوید که برای بهتر شدن زندگی زناشویی چنین عمل خطرناکی را تجربه کنید. زمانی که با همسرتان اختلاف اساسی دارید و زندگی تان با تهدید استرس و اضطراب و عدم تفاهم همراه است، حتی به بچه دار شدن هم فکر نکنید زیرا فقط به مشکلات تان اضافه می کنید. حتی در خانواده های ایده آل نیز امکان این که فرزندان مشکلاتی را ایجاد کنند وجود دارد و اگر شما پیش از این که اختلافات زناشویی را حل کنید بچه دار شوید، یکی از بزرگ ترین اشتباه های زندگی تان را مرتکب شده اید . مهم ترین ویژگی مادر و پدر خوب مسئولیت پذیری است و آن ها مسئول نیاز های روانی، معنوی و مادی و .. فرزندان هستند و زمانی که نتوانید پاسخگوی این نیاز ها باشید، صلاحیت پدر و مادر شدن را ندارید. آینده ی یک انسان را با این فکر که می توانید زندگی خود را نجات دهید به خطر نیندازید.

دروغ هفتم: مشکلات به مرور زمان حل می شوند.

اگر در ابتدای ازدواج هستید و متوجه شدید که با همسرتان اختلاف اساسی دارید و به تفاهم نمی رسید، منتظر نباشید تا زمان همه چیز را حل کند. از همان روز های اول به دنبال حل مسئله باشید. اگر مشکلات را به حال خود رها کنید، مشکلات بیشتری ایجاد خواهند شد و مشکلات حل نشده مانند زخم کهنه هستند که اگر درمان نشوند روزی سر باز می کنند و همواره اذیت خواهید شد. به همین دلیل از همان ابتدا درجهت حل مشکلاتتان اقدام کنید و آن ها را نادیده نگیرید.

دروغ هشتم: دروغ مصلحتی ایرادی ندارد.

اگر با چنین الگویی پیش بروید بنای سستی در خانواده تان را ایجاد می کنیدو هیچ دروغی سازنده نیست و نمی تواند باعث ایجاد مهر و محبت شود. دروغ عامل بی اعتمادی است و هر وعده ای که نتوانید به آن عمل کنید یک دروغ است. هیچ دروغی زندگی را بهتر نخواهد کرد و اگر نمی توانید پایبند تعهدتان باشید خود را متعهد نکنید و هرگز با این تصور که همسرتان وعده هایتان را فراموش خواهد کرد دروغ نگویید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه موفقیت در زندگی زناشویی با کلینیک روانشناسی در ارتباط باشید.