یکی از بحران های اساسی در دوران بزرگسالی و در میان خانواده ها مسئله طلاق و جدایی می باشد زن و شوهر در زندگی مشترک با سرعت متفاوتی از همدیگر رشد و نمو پیدا می کنند و تغییراتی پیدا می کنند و بعد از مدتی ممکن است یکی از طرفین به این نتیجه برسد که همانی نیست که هنگام ازدواج بود و به عبارتی هر دو نفر تغییر و تکامل پیدا کرده اند و این روند برای آن ها مکمل نبوده است . بر اساس مطالعات انجام شده در حوزه طلاق به این نتیجه رسیده اند که برخی از جنبه های تباهی روابط زناشویی و طلاق با کیفیات خاص زندگی میانسالی مانند نیاز به تغییر ، فرسودگی ، ناشی از عملکرد مسئولانه و ترس از رویارویی با خویشتن ارتباط دارد . 

انواع طلاق و جدایی :

مسائلی که در زمینه طلاق و جدایی مطرح شده برای آن انواع مختلفی را تعیین کرده اند که به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم .

طلاق روانی :

زمانی که افراد با برخی تغییرات اساسی  و ناراحت کننده در زندگی خود مواجه شوند واکنش سوگ را نسبت به آن نشان خواهند داد . در طلاق نیز سوگ را می توانیم ببینیم . گاهی پیش از وقوع طلاق ، یک دوره سوگواری پیشاپیش مشاهده می شود . جدایی از همسر شخص را وا می دارد که مستقل باشد و از موقعیت وابستگی خود خارج شود . این جدایی ممکن است بسیار دشوار باشد بخصوص اگر طرفین وابستگی شدیدی به هم داشته باشند که در هر ازدواجی امری عادی می باشد و یا اگر وابستگی یکی از طرفین به قدری عمیق باشد که در مستقل شدن واهمه داشته باشد . اکثر افراد در هنگام طلاق از احساساتی نظیر  افسردگی ، دو سو گرایی ، و نوسان خلق شکایت می کنند . مطالعات نشان می دهد که رهایی از آثار طلاق 2 سال طول می کشد و بعد از گذر این مدت فرد نسبت به همسر خود بی تفاوت خواهد بود و هریک از طرفین هویت تازه ای را می یابند . مشاوره پیش از طلاق و پس از طلاق می تواند به افراد کمک کند تا این دوران حساس را با فشار کمتری تحمل کنند و بتوانند به مشکلات ایجاد شده غلبه کنند و به شکل صحیحی با این تغییر کنار بیایندبرخی از افراد ممکن است واکنش های بسیار نا مناسبی از خود نشان دهند و نتوانند به راحتی این مراحل را پشت سر بگذارند از این رو برای چنین افرادی استفاده از خدمات روانشناسی و کمک گرفتن از یک مشاور طلاق مهم خواهد بود .

طلاق اجتماعی :

روابط اجتماعی زوجین بعد از طلاق به میزان قابل ملاحظه  ای تغییر می کند و بسیار افراد معدودی از دوستان و بستگان می توانند در جمع آن افراد باقی بمانند و یا ممکن است تعدادی به این جمع افزوده شوند ملاقات با افراد جدید ممکن است برای این افراد بسیار دشوار باشد و نتوانند ارتباط مناسبی را بر قرار کنند . به  عبارتی دامنه روابط اجتماعی آن ها محدود شده و با مشکلاتی رو به رو خواهد بود در چنین موقعیتی افراد می توانند با کمک گرفتن از بهترین مشاور روانشناس در تهران نسبت به حل مشکلات ارتباطی خود اقدام نمایند و بتوانند این تغییرات رخ داده شده را بپذیرند .

طلاق والدین :

طبق نظر دکتر روانشناس کودکان ، طلاق والدین یعنی جدا شدن والدین کودک از یکدیگر می باشد که این طلاق زندگی کودک را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است کودک را نیز با مشکلات و اختلال های روانی مواجه کند زیرا که شرایط زندگی این کودکان تغییر می کند و تک والدی بودن در خانواده بارز می شود و از یک والد خود دور خواهد ماند و ارتباط والد جدا و کودک را تحت تاثیر قرار می دهد . طلاق والدین برای کودکان بسیار دشوار است و نیازمند سازگاری فراوانی با این وضعیت می باشد و باید به کودک کمک کرد تا با شرایط رو به رو شده کنار بیاید .

مشاوره طلاق چه تاثیری در مدیریت زندگی خانوادگی دارد ؟

طبق نظر دکتر روانشناس خانواده در مراکز مشاوره خانوادگی ، استفاده از خدمات مشاوره خانواده و مشاوره طلاق می تواند در مدیریت زندگی خانواده ها نقش مهمی را ایفا کند زیرا که زوجین گاهی اوقات به دلیل عدم آگاهی از مهارت های زناشویی زندگی مشترک و مهارت های ارتباطی بین فردی و خانوادگی نمی توانند آرامش را در خانواده ایجاد کنند و با بروز هر گونه مشکل در خانواده و یا تعارض توانایی حل آن را نداشته و در نتیجه این مشکلات جمع شده و بعد از گذشت مدت زمانی روابط آن ها سرد شده و تصمیم به طلاق و جدایی می گیرند در حالی که با یادگیری و آموزش دیدن برخی مسائل می توانند این مشکلات و بحران ها در خانواده را حل کرده و در جهت مدیریت درست زندگی خود گام بردارند . استفاده از چنین آموزش هایی و مشاوره می تواند زندگی خانوادگی رضایت بخشی را ایجاد کند و از آسیب هایی که معضل طلاق می تواند به کودکان وارد کند ، کم کند زیرا هرگونه رفتار و سبک ارتباطی در خانواده تاثیر مستقیمی بر کودکان گذاشته و زندگی آتی و دوران  بزرگسالی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد و نوع روابط آن ها را مشخص می کند به  همین دلیل برای این که بتوانیم شرایط بهتری برای فرزند خود ایجاد کنیم و تربیت صحیح و درستی داشته باشیم باید در چنین تصمیم های مهمی نظیر طلاق و جدایی باید بسیار محتاط عمل شود .